• Başkan Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Futbol Okulunu Ziyaret Etti
  Başkan Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Futbol Okulunu Ziyaret Etti
 • Elazığ Belediyesi İşitme Engelliler Futbol Takımı Süper Lige Yükseldi
  Elazığ Belediyesi İşitme Engelliler Futbol Takımı Süper Lige Yükseldi
 • Yeşilyurt Belediyesi, 2.Yaz Spor Okullarını Sporseverlerle Buluşturacak
  Yeşilyurt Belediyesi, 2.Yaz Spor Okullarını Sporseverlerle Buluşturacak
 • Dev Spor Kompleksi İçin Temel Atıldı
  Dev Spor Kompleksi İçin Temel Atıldı
 • Başkan Güder, Genç Sporcularla Buluştu
  Başkan Güder, Genç Sporcularla Buluştu
 • Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Mahallesine Dev Bir Spor Kompleksi Kuruyor
  Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Mahallesine Dev Bir Spor Kompleksi Kuruyor
 • Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımı, Avrupa Kupası Maçlarında Üçüncülük Kupasının Sahibi Oldu
  Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımı, Avrupa Kupası Maçlarında Üçüncülük Kupasının Sahibi Oldu
 • Büyükşehir’in Kıck Boks Takımı Antalya’da Destan Yazdı
  Büyükşehir’in Kıck Boks Takımı Antalya’da Destan Yazdı
 • Sporcumuz Aliye Demirbağ, Olimpiyat Eleme Puan Turnuvasına Veda Etti
  Sporcumuz Aliye Demirbağ, Olimpiyat Eleme Puan Turnuvasına Veda Etti
 • Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
  Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Ağbaba; Ağılbaşı Yunanistan’a, Suriye’ye mi Bağlı ?
Ağbaba; Ağılbaşı Yunanistan’a, Suriye’ye mi Bağlı ?
Ağbaba; Ağılbaşı Yunanistan’a, Suriye’ye mi Bağlı...
17 Eylül 2017 23:40
Font1 Font2 Font3 Font4

“AYRIMCILIK YOK DİYENLER GELİP AĞILBAŞI’NA BAKSIN”

Darende’nin Ağılbaşı Mahallesi’nin yol ve su sorununu gündeme getiren Ağbaba; “Ey Büyükşehir Belediyesi, Ağılbaşı Yunanistan’a Suriye’ye mi  bağlı? ,‘Biz ayrımcılık yapmıyoruz’ diyenler gelip  Ağılbaşı’nı görsün, ayrımın ne olduğunu anlarlar” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, beraberinde Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ve parti yöneticileriyle  Darende Ağılbaşı Mahallesi’ni ziyaret etti. Mahallenin birikmiş sorunlarını gündeme getiren Ağbaba, yapılan ayrımın kabul edilemez olduğunu belirtti.

Ağılbaşı mahalle muhtarı Zeynel Kılınç , köylerinin en büyük sorununun su sorunu olduğunu belirterek “Yıllar önce Tohma’dan gelen suyumuz vardı. Artık o da yok. Mahalle de üç beş kuyu açtık ama kuyular sorunumuzu çözmek noktasında yeterli değil. Su sorununu bir an önce çözülmesi gerekiyor. Bir başka sorunumuz ise yollarımız. Sınırlarımız içerisinde olan yollar tamamen bozulmuş durumda. Darende’den Yeşilköy’e olan yollar asfalt yapıldı. Yeşilköy ile aramız 7 km. Bu ara yol yapılmadı” dedi.

AYIP BİR ŞEY

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ağılbaşı’nın yol sorununun yıllardan beri defalarca gündeme getirilmesine rağmen çözülmediğini belirterek “Ağılbaşı sanki başka bir ile, başka bir ülkeye bağlı gibi. Bu kadar ayrımcılık görülmüş bir şey değil. Sanki bir çizgiyle çizilmiş gibi bir yere kadar yol yapılıyor, sonra yapılmıyor. Asfalttan hemen stabilize giriyorsun. Bu ayıp bir şey. İnsanlığa da, hukuka da, hakka da sığmaz. İnsanlar burada bu şartlarda üretim yapıyorlar. Susuz kayısı yetiştiriyorlar. Dişleriyle, tırnaklarıyla tutunmaya çalışıyorlar. Ama ilgililer burada yaşanmaması için ellerinden geleni yapıyor” dedi.

KUL HAKKI DEDİĞİN TAM DA BU

“Ey Büyükşehir Belediyesi, Ağılbaşı Suriye’ye mi bağlı? Yunanistan’a mı bağlı? Gürcistan, Ermenistan’a mı bağlı?”diye soran Ağbaba, “Burada yaşayan insanların da kimliklerinde  Türkiye Cumhuriyet vatandaşı yazıyor ‘Biz ayrımcılık yapmıyoruz’ diyorlar gelin Ağılbaşı’nı görün ayrımın ne olduğunu bütün Türkiye görsün, duysun. Daha önce TBMM’de konuyu gündeme getirdim, tekrar getireceğim. Meclis kürsüsünde Hükümete, AK Parti’ye sizin isyanınızı dile getirip ‘Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilsek o zaman vergi vermeyelim, askere gitmeyelim’ diye haykırmanızı söyleyeceğim.  Yollar sanki 1950’li yılların yolu gibi. Daha önceki gelişimde bir minibüs yolda çamurdan kalmış gidemiyordu, tekerine zincir takıp öyle yoluna devam edebildi. Kul hakkı dediğin işte tam da bu. Buradan hükumete ve yetkililere sesleniyorum, Ağılbaşı’ndan alınan vergiler Ağılbaşı’na harcanmıyor. Niye? Bırakın arabayı, yürümek bile mümkün değil  yollarda. Sadece sorun yol olsa üç aydır insanlar banyo yapamadıklarını  söylüyor. Burası yaklaşık 40 yıl belediyelik olmuş bir yer. Belediyeyken su geliyordu,  ama şimdi susuzlukla baş edemiyorlar.İl başkanımızla beraber bu sorunun çözümü için uğraşacağız.”şeklinde konuştu.

İŞTE BU YÜZDEN YÜRÜYORUZ

“İşte bu yüzden biz hak, hukuk, adalet diyoruz. Burada hak da yok, hukuk ta yok, adalet te yok, vicdan da yok. Diyorlar ki niye yürüyorsunuz, işte bu yüzden yürüyoruz.” Diyen CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “ Hakkınızı, hukukunuzu, adaletinizi savunmak bizim görevimiz. Malatya’daki herkesin hakkını, hukukunu aramak görevimiz. Tüm dünyaya adaletin ne kadar önemli olduğunu ve Türkiye’de adaletin olmadığını söyledik, gösterdik. ‘Ağılbaşı’nda da adalet yok’ diyeceğiz.”dedi.

TÜRKİYE’NİN O DÜNYADA YERİ YOK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba konuşmasının devamında, “Türkiye de bir önemli süreç yaşanıyor. Türkiye’yi 250 yıl geriye götürmek istiyorlar. Türkiye’nin önünde iki tercih var. Tercihin biri batı diğeri doğu. Eğer Türkiye AKP’nin istediği gibi yüzünü doğuya dönerse doğuda kan var, gözyaşı var, mezhep savaşı var. Kadın erkek eşitliği yok, kadınların denize girip girmeyeceği, araba kullanıp kullanmayacağı tartışılıyor. Bakın Afganistan’a, Pakistan’a, İran’a hiçbirinde hukuk yok, adalet yok. Türkiye’nin o dünyada yeri yok. Türkiye’nin kadın erkek eşitliğinin insan haklarının demokrasinin hukukun olduğu dünyada yeri var. Onun için Mustafa Kemal Atatürk ‘yönümüz batıdır, çağdaş uygarlıktır’ demiş. Bu hedefe gitmek için çalışacağız. Türkiye de demokrasiyi ve cumhuriyeti savunanlar her zamankinden daha güçlü. Bunu 16 Nisan’daki referandum da çok net bir şekilde gördük. Tek adamlığa karşı parlamenter demokrasiyi savunmak için sandığa gittiler ve güçlerini gösterdiler.Bu insanlar tekrar bir araya gelir mi? diye sormuşlardı adalet yürüyüşlü ile tekrar bir araya geldiler. El ele kol kola verdiler. Kendi siyasi düşüncelerini bir kenara koydular. 2019’a doğru yürüyoruz. Birbirimizin negatif yönlerini görmeden bu yürüyüşü devam ettireceğiz. Bunu başaracak gücümüz ve yöntemimiz var.” İfadelerini kullandı.

Bülten


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa