• Elazığ Belediyespor Kulübü, Elazığ Voleybol Spor Kulübü’nü Bünyesine Kattı
  Elazığ Belediyespor Kulübü, Elazığ Voleybol Spor Kulübü’nü Bünyesine Kattı
 • Büyükşehir Erkek Voleybol Takımından Başkan Gürkan’a Ziyaret
  Büyükşehir Erkek Voleybol Takımından Başkan Gürkan’a Ziyaret
 • Filenin Kaplanları Efeler Ligi İçin Yoluna Devam Ediyor
  Filenin Kaplanları Efeler Ligi İçin Yoluna Devam Ediyor
 • Başkan Cücemen: Sezonu İlk 4’ Tamamlayıp Play Off’a Kalmak İstiyoruz
  Başkan Cücemen: Sezonu İlk 4’ Tamamlayıp Play Off’a Kalmak İstiyoruz
 • Malatya Büyükşehir Belediyespor Erteleme Maçını Kazandı
  Malatya Büyükşehir Belediyespor Erteleme Maçını Kazandı
 • Yeni Malatyaspor’da Koronavirüs şoku.
  Yeni Malatyaspor’da Koronavirüs şoku.
 • Başkan Serifoğulları,Amatör’e Malzeme Yardımı
  Başkan Serifoğulları,Amatör’e Malzeme Yardımı
 • Yeni MalatyaSpor Wallace 2+1 yıllık sözleşme imzaladı
  Yeni MalatyaSpor Wallace 2+1 yıllık sözleşme imzaladı
 • Adıyaman Belediyesi’nden Vatandaşa Bilinçli Spor Olanağı
  Adıyaman Belediyesi’nden Vatandaşa Bilinçli Spor Olanağı
 • Başkan Çınar, Mollakasım Mahallesindeki Yeni Futbol Sahasını İnceledi
  Başkan Çınar, Mollakasım Mahallesindeki Yeni Futbol Sahasını İnceledi
Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Asansör Muayene Yönetmeliği
Asansör Muayene Yönetmeliği
Asansör Muayene...
4 Şubat 2016 19:36
Font1 Font2 Font3 Font4

Vatandaşlarımızın günlük hayatta kullanmış olduğu asansörlerden elektrikli ev aletlerine, gaz yakan cihazlardan otomotiv aksam ve parçalarına, profesyonel maksatla sanayi üretiminde kullanılan makine, sınai gaz tüpleri gibi birçok ürünün piyasadaki denetimleri Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilmektedir.

Piyasa Gözetimi ve Denetimi olarak adlandırılan denetim faaliyetleri ile piyasada yer alan ve satışa sunulan ürünlerin güvenli bir şekilde kullanılmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede Müdürlük olarak 10 denetçimiz ile vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için çalışmaktayız.

Denetimlerde öncelikle ürünlerin sahip olması gereken ve ürünün güvenli bir şekilde üretildiğini gösteren belgeler incelenmekte; denetçilerimiz tarafından gerek görülmesi durumunda ürün test ve muayeneye gönderilmekte ve bu işlemler sonucunda uygunsuz olduğu tespit edilen ürünler için piyasadan toplatmaya varan önlemler alınabilmektedir.

Bilindiği üzere yeni Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği 24 Haziran 2015 Tarihinde yayınlanarak zorunlu uygulamaya girmiştir. Bu yönetmelikle beraber bir takım faydalı yenilikler gelmiştir. Bundan sonra asansörlerin yıllık kontrollerini yapacak muayene kuruluşları asansörlere bir kimlik numarası verecektir. Her yeni asansör piyasaya arz edilmeden önce A tipi muayene kuruluşu tarafından kontrol edilecek ve yeşil etiketi aldıktan sonra tescil edilecektir. Bu uygulama Tescil aşamasından önce Belediyelerimize büyük kolaylık sağlayacaktır. Zira birçok Belediyemizde tescil öncesinde asansörü yerinde inceleyecek teknik personel bulunmamaktadır. Bu uygulama asansörler için ciddi bir iyileştirme süreci sağlayacaktır.

İlimiz genelinde yaklaşık 3440 adet asansör kullanılmaktadır. İlimizdeki 13 ilçe belediyesinden sadece Yazıhan ve Doğanyol Belediyeleri ilçelerinde asansör bulunmadığından dolayı bir A tipi Muayene kuruluşu ile protokol yapmamıştır. Diğer 11 Belediyemiz TSE ve UDEM muayene kuruluşları ile protokol yapmış ve yıllık kontrollere başlamıştır.

Bu iki muayene kuruluşumuz tarafından 01/01/2015-31/12/2015 tarihleri arasında muayenesi yapılan 3440 Adet asansörden 1050 adetine Kırmızı, 390 Adetine Sarı, 176 Adetine Mavi ve 1505 Adetine ise Yeşil Etiket yapıştırılmıştır. Kırmızı etiket oranları her geçen yıl giderek düşmektedir.

Periyodik kontrollerin ilk başlangıcında %84 ler seviyesinde olan güvensiz asansör oranı 01/01/2016 tarihi itibari ile %51 seviyesine inmiştir.

Yeşilyurt İlçemiz sınırları içerisinde kurulu bulunan asansörlerin periyodik muayene sonuçları ise diğer ilçelerimizde kurulu bulunan asansörlere nazaran daha iyi bir konumdadır. Şöyle ki; Yeşilyurt ilçemizde bulunan 1337 adet asansörün %80 i Yeşil etiketli, yani güvenli asansördür. Bu güzel sonuçların elde edilmesinde bu ilçemizdeki binaların yeni yapılmış olmasının yanında Yeşilyurt Belediyesinin, Muayene kuruluşunun ve bina yöneticilerinin çok büyük katkıları olmuştur.

İlimiz için kırmızı etiketli asansör sayısının azaldığını görmek memnuniyet verici ama yeterli değil. Hedefimiz Malatya olarak sıfır sayıda kırmızı etiketli Asansör. Bu konuda tüm taraflara özellikle Müdürlüğümüze, Belediyelerimize, Muayene Kuruluşlarımıza, Asansör Firmalarına, Bina Yöneticilerimize büyük görevler düşmektedir.

Asansör kazalarını ve asansör konusundaki sıkıntıları en aza indirgemek için, Bina yöneticilerimiz binalarındaki asansörlerin aylık ve yıllık kontrollerini mutlaka yaptırmalı, Kırmızı Etiketli Asansörlerin kullanımına müsaade etmemeli ve Muayene kuruluşu tarafından kendilerine bildirilen eksiklikleri en geç bir ay içerisinde tamamlatmalıdır.

23 Nisan 2015 deki kanun değişikliği ile Belediye Kanunu, İl Özel İdaresi Kanunu ve Kat Mülkiyeti Kanununda ciddi değişiklikler yapılmıştır. Hem Belediye Yöneticilerine (Belediye Başkanı Dahil) cezai müeyyidelere varan şahsi sorumluluk halleri düzenlenmiştir. Hem de bina yöneticilerinin sorumlulukları netleştirilmiştir. Bina yöneticilerine binalarındaki asansörlerin ayda bir kere bakımlarını yılda bir defa da periyodik muayenesini yaptırmaktan sorumlu olduklarını, bu sorumluluklarını yerine getirmedikleri takdirde cezai müeyyide ile karşı karşıya kalacaklarını hatırlatmak istiyoruz.

Vatandaşlarımız Asansörle alakalı her türlü şikayet, görüş ve önerilerini ALO 130 Ürün Güvenliği Şikayet hattına iletebildikleri gibi doğrudan Müdürlüğümüze de müracaat edebilirler.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Akif GÜLAÇTI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa