• Başkan Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Futbol Okulunu Ziyaret Etti
  Başkan Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Futbol Okulunu Ziyaret Etti
 • Elazığ Belediyesi İşitme Engelliler Futbol Takımı Süper Lige Yükseldi
  Elazığ Belediyesi İşitme Engelliler Futbol Takımı Süper Lige Yükseldi
 • Yeşilyurt Belediyesi, 2.Yaz Spor Okullarını Sporseverlerle Buluşturacak
  Yeşilyurt Belediyesi, 2.Yaz Spor Okullarını Sporseverlerle Buluşturacak
 • Dev Spor Kompleksi İçin Temel Atıldı
  Dev Spor Kompleksi İçin Temel Atıldı
 • Başkan Güder, Genç Sporcularla Buluştu
  Başkan Güder, Genç Sporcularla Buluştu
 • Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Mahallesine Dev Bir Spor Kompleksi Kuruyor
  Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Mahallesine Dev Bir Spor Kompleksi Kuruyor
 • Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımı, Avrupa Kupası Maçlarında Üçüncülük Kupasının Sahibi Oldu
  Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımı, Avrupa Kupası Maçlarında Üçüncülük Kupasının Sahibi Oldu
 • Büyükşehir’in Kıck Boks Takımı Antalya’da Destan Yazdı
  Büyükşehir’in Kıck Boks Takımı Antalya’da Destan Yazdı
 • Sporcumuz Aliye Demirbağ, Olimpiyat Eleme Puan Turnuvasına Veda Etti
  Sporcumuz Aliye Demirbağ, Olimpiyat Eleme Puan Turnuvasına Veda Etti
 • Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
  Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Bakan Tüfenkci, Ahi Duası Anıtı”Nı Açtı
Bakan Tüfenkci, Ahi Duası Anıtı”Nı Açtı
Bakan Tüfenkci, Ahi Duası Anıtı"Nı...
22 Eylül 2017 22:51
Font1 Font2 Font3 Font4

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI BÜLENT TÜFENKCİ, “AHİ DUASI ANITI”NI AÇTI

BAŞKAN ŞAHİN: ŞİMDİ, ALMACI PAZARI’NA GELME ZAMANI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Almacı Pazarı girişine Gaziantep Büyükşehir Belediyesince yaptırılan “Ahi Duası Anıtı”nı açtı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ahilik tohumu eğer bu topraklara atılmasaydı, bugün gazi şehrin,  ihracatta 5’inci olma gücüne ulaşamayacağını belirterek,  “En zor zamanımızda, ‘Şimdi Gaziantep zamanı’ dedik. Her mevsim Gaziantep, dedik. Şimdi ise, Almacı Pazarı’na gelme zamanı, Bakırcılar Çarşısı’na gelme zamanı diyoruz” dedi.

Ahilik Haftası kutlaması kapsamında Maarif Kavşağı’ndan başlayarak Almacı Pazarı’na kadar süren korteje, vatandaşlar ve esnafların coşkusu yansıdı.

TÜFENKCİ: GAZİANTEPLİLER TUTTUĞUNU KOPARTIR

Kortejin ardından tarihi Almacı Kavşağı’ndaki 30’uncu Ahilik Haftası Kutlama Programı’nda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gazianteplilerin şükrederek ticaret yaptığını ve tuttuğunu kopardığını söyledi.

Kentin bu çabasıyla hak ettiği başarıyı da elde ettiğini anlatan Tüfenkci, ihracatta 5’inciliğe yükselen kentin kendilerinin de desteğiyle 5 yıl içerisinde üçüncülüğü alacağını belirtti.

Ahiliğin Türk milletinin, asırlar boyunca, birlik ve beraberlik duygusu içinde, maddi ve manevi bütün değerleriyle medeniyet tarihine kazandırdığı eskimeyen sistemin adı olduğunu kaydeden Tüfenkci, ahiliğin bir insanlık mektebi olduğunu vurguladı.

VALİ YERLİKAYA AHİLİĞİ ANLATTI

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, “Ahilik teşkilatı “Hak ile sabır dileyip, bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp, Bizi geçen bizdendir.” diyen gönül adamı Ahi Evran tarafından Anadolu’da kurulmuştur. Ahiler, “Ben siftah ettim, komşum daha siftah etmedi” diyerek müşterisini komşu dükkâna yönlendiren ve oradan alışveriş yapmasını salık veren ahlaklı insanlar topluluğudur. Gaziantepliler mücadeleyi seven, iki günü bir olmadan ayakta dimdik duran, istişareyi seven, hataları setr eden ve hatalarından ders çıkaran, övünmeyi sevmeyen, övündükçe mahcup olan bir millettir” diye konuştu.

ŞAHİN: TEMELİMİZ ÇOK SAĞLAM

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hiçbir çarşının korkusunun Almacı Pazarı’nın kokusuna benzemeyeceğini kaydederek, “Kilimci Kasım’ın torunu, Saatcı Mustafa’nın kızı, Sofu dedenin gelini olarak huzurunuzdayım, bundan dolayı onur ve şeref  duyuyorum. Hepimiz buradaki taşların, duvarların, renklerin güzelliğiyle büyüdük. Para biriktirmeyen insan biriktiren Almacı Pazarıyız. İnsana yatırım yapan Gaziantep’iz. Bu şehrin evladı olmaktan ve bu şehre hizmet etmekten ötürü çok mutluyum, bize bu fırsatı veren Gazianteplilerden Allah razı olsun. Her baba yiğidin kârı değildir ahi olmak. Bir enerjin olacak, bir bilgin olacak, bir kapasiten olacak, bir kabiliyetin olacak, bir birikimin olacak. O yüzden 3-4 kuşak ahi olan bu çınarın torunları olarak hep birlikteyiz. Hiçbir şey tesadüf değildir.  Dünya Bankası’nın yaptığı bir çalışmada dünyanın 7’nci rekabet etme gücü yüksek olan şehir gazi şehir oldu. Bu çok önemli bir sonuçtur. Çünkü, temel, maya çok sağlam” dedi.

ESNAFIMIZIN GÜCÜNE İNANIYORUZ.

Ahi Evran’ın kurduğu Ahilik teşkilatının aslında o günün şartlarında rekabet gücünü artırmayı amaçladığını vurgulayan Şahin, şunları aktardı: “Beraberinde akılla, ahlakla taçlandığı zaman bu nasıl büyük bir güce dönüşebileceğini inandığı için Ahilik müessesesini kuruyor. O gün atılan mayanın ve tohumun bugün biz ürünlerini ve sonuçlarını alıyoruz. Bugün eğer bu gücümüz olmasaydı, 150 bin çalışanıyla organize sanayi bölgesini başarmamız mümkün olamazdı. Eğer bu tohum ve maya kudretli bir şekilde atılmasaydı, bugün gazi şehir, sınırdaki birçok soruna rağmen Türkiye’nin ihracatta 5’inci olma gücüne ulaşamazdı. O yüzden sizinle iftihar ediyoruz. Sizin gücünüze inanıyoruz.

2023 HEDEFİNE EN YAKIN ŞEHİR GAZİ ŞEHİRDİR

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, bakanlarımızla, milletvekillerimizle, valimizle en zor zamanda bir şey söyledik; ‘Şimdi Gaziantep zamanı’ dedik. Gaziantep’i keşfet dedik, her mevsim Gaziantep dedik. Ve ben buna bir şey daha ilave ediyorum, şimdi Almacı Pazarı’na gelme zamanı, şimdi Bakırcılar Çarşısı’na gelme zamanı, bu güzellikleri tüm dünyaya gösterme zamanı diyorum. Bunu niye söylüyoruz, size güveniyoruz, sizin aklınıza ve ahlakınıza güveniyoruz. Sizden aldığımız güçle de bir iddia ve hedefle yola devam ediyoruz. Cumhuriyetin 100’üncü yılında koyduğumuz 2023 hedefine en yakın olan şehir gazi şehir, Gaziantep’tir. Cumhurbaşkanımızın Malazgirt’te yaptığı çalışmayla beraber bir iddiamız daha var: 2071. Belki biz göremeyeceğiz bizim torunlarımız, bu çarşıda gelip bugünle ilgili tecrübelerini ve anılarını anlatacak. Ama bir iddianız ve hedefiniz olduğu zaman 2071 diyoruz. İnşallah bu şehir, bu ülke bütün Dünya’ya insanlık dersi vermeye, büyümenin, güçlü olmanın iri ve diri olmanın örneği olmaya devam edecektir.”

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ve Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu da konuşmalarında ahilik kültürünün önemine değindi.

Konuşmaların ardından, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yılın ahisi seçilen sedef ustası Abdulkadir Günbeyi’ye şed kuşattı, plaket verdi. Yılın ahi çırağı berber Adem Darıcı, ahi kalfası yemenici Cihangir Kalemci de plaketini aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise Bakan Tüfenkci’ye onur ödülü takdim etti.

Bakan Tüfenkci, Almacı Pazarı girişine Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan “Ahi Duası Anıtı”nı açtı. Programın sonunda, katılımcılara ahi pilavı dağıtıldı.

Bülten / gantep.belediyesi


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa