• Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
  Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
 • Başkan Şerifoğulları: ‘Sporcumuz Aliye Demirbağ’a Yürekten Başarılar Diliyorum’
  Başkan Şerifoğulları: ‘Sporcumuz Aliye Demirbağ’a Yürekten Başarılar Diliyorum’
 • Elazığ Belediyespor Kulübü, Elazığ Voleybol Spor Kulübü’nü Bünyesine Kattı
  Elazığ Belediyespor Kulübü, Elazığ Voleybol Spor Kulübü’nü Bünyesine Kattı
 • Büyükşehir Erkek Voleybol Takımından Başkan Gürkan’a Ziyaret
  Büyükşehir Erkek Voleybol Takımından Başkan Gürkan’a Ziyaret
 • Filenin Kaplanları Efeler Ligi İçin Yoluna Devam Ediyor
  Filenin Kaplanları Efeler Ligi İçin Yoluna Devam Ediyor
 • Başkan Cücemen: Sezonu İlk 4’ Tamamlayıp Play Off’a Kalmak İstiyoruz
  Başkan Cücemen: Sezonu İlk 4’ Tamamlayıp Play Off’a Kalmak İstiyoruz
 • Malatya Büyükşehir Belediyespor Erteleme Maçını Kazandı
  Malatya Büyükşehir Belediyespor Erteleme Maçını Kazandı
 • Yeni Malatyaspor’da Koronavirüs şoku.
  Yeni Malatyaspor’da Koronavirüs şoku.
 • Başkan Serifoğulları,Amatör’e Malzeme Yardımı
  Başkan Serifoğulları,Amatör’e Malzeme Yardımı
 • Yeni MalatyaSpor Wallace 2+1 yıllık sözleşme imzaladı
  Yeni MalatyaSpor Wallace 2+1 yıllık sözleşme imzaladı
Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Başkan Özbey 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun
Başkan Özbey 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Dünya kadınlar günü ne sadece...

Başkan Tomaç Çalışmalarına Hız Kesmeden Devam Ediyor
Başkan Tomaç Çalışmalarına Hız Kesmeden Devam Ediyor

Spread the loveTweetGeçtiğimz ay 15...

İşyerinde Kumar Oynayan 8 Kişiye Suçüstü
İşyerinde Kumar Oynayan 8 Kişiye Suçüstü

Malatya’da iki ayrı işyerinde kumar...

Başkan Gürkan, Arapgir İlçe Muhtarlarıyla İstişarelerde Bulundu
Başkan Gürkan, Arapgir İlçe Muhtarlarıyla İstişarelerde Bulundu

Başkan gürkan, arapgir ilçe muhtarlarıyla...

Battalgazi’de Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu İçin İlk Kazma Vuruldu
Battalgazi’de Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu İçin İlk Kazma Vuruldu

Başkan güder: “malatya’mıza ve battalgazi’mize...

Kısıtlama Günlerinde Sektörlerin Sesi Olduk
Kısıtlama Günlerinde Sektörlerin Sesi Olduk

Kararların devamı ve kısıtlamaların tamamen...

100 Ülkeye 90 Bin Ton İhracat Yaptık
100 Ülkeye 90 Bin Ton İhracat Yaptık

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Dekanlar Konseyi Kalegöl Otel’de Toplandı
Dekanlar Konseyi Kalegöl Otel’de Toplandı
Dekanlar Konseyi Kalegöl Otel’de...
27 Şubat 2016 16:23
Font1 Font2 Font3 Font4

Eğitim Fakültesi Dekanlar Konseyi (EFDEK) Yürütme Kurulu, 7’inci İstişare ve 3’üncü Genel Kurul Toplantısı İnönü Üniversitesi’nde yapıldı.

İnönü Üniversitesi Kalegöl Otel’de gerçekleştirilen toplantıya YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, YÖK Kalite Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tuba Yanpar, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, EFDEK Başkanı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez ile çok sayıda Eğitim Fakültesi Dekanlar Konseyi üyeleri katıldı.

Toplantı, Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Programı öğrencilerinin seslendirdiği Malatya türküleri müzik dinletisi ile başladı.

Daha sonra toplantının açış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen EFDEK Başkanı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, Eğitim Fakültesi Dekanlar Konseyi hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Dönmez, “Düzenlediğimiz toplantılar ile Eğitim Fakültelerinin sorunlarını bilimsel veriler çerçevesinde değerlendirmek, fakültelerin eğitim-öğretim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesine katkıda bulunmak, eğitim ile ilgili konularda bilimsel bir zeminde politikalar üretmek ve bu politikaların hayata geçirilmesi yönünde gerekli girişimlerde bulunmak, değerlendirme ve akreditasyon çalışmalarının alt yapısını oluşturmak, bu amaçla kurulacak kurum, kuruluş ve kurulların faaliyetlerini desteklemek ve izlemek amaçlanmaktadır.” dedi.

Özellikle son dönemde yükseköğretimin sorunlarını çözme noktasında hızlandırılmış bir çaba içerisine girildiğini belirten Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik şöyle konuştu: “Bu aşamada bize düşen eksikliklerimizi giderme hususunda çalışmalarımızı yoğunlaştırarak sürdürmektir. Ayrıca tüm eksikliklerimize rağmen hem ülkemiz hem de üniversitelerimiz gelişmeye devam etmektedir. Bundan 20 yıl öncesinde bugün devletin üniversitelerine bu kadar yatırım yapacağını hayal bile edemezdik. Her gün daha da gelişen ve birçok alanda uluslararasılaşan bir Anadolu üniversitesi olarak İnönü Üniversitesi, son 7,5 yılda tam 600 Milyon TL yatırım yapmış, bunun 400 Milyon TL’sini devletten, 150 Milyon TL’sini öz gelirlerinden, diğer 50 Milyon TL’sini ise Malatyalı işadamlarından almıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve YÖK Başkanımızın da zaman zaman vurguladıkları gibi, üniversiteler artık belli bir alanda kendilerini geliştirerek rol model olmalıdırlar. İşte şu an misafir olduğunuz üniversite bu bağlamda ilerlemektedir. İnönü Üniversitesi karaciğer naklinde Avrupa birincisi ve dünyada ikinci konumdadır. Daha birçok organ naklinin gerçekleştirildiği İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi bünyesinde kurulan Karaciğer Nakli Hastanesi dünyada tek organa ait hastane olma özelliği taşımaktadır. Sağlıkta ön plana çıkan İnönü Üniversitesi ayrıca sosyal sorumluluk projelerine de son derece önem vermiş ve bu konularda da ciddi projeler hayata geçirmişti. Teknopark, Güneş Enerjisi Santrali, Hastane Oteli gibi projelerle toplumunun sorunlarına duyarlı ve çözüm üreten bir hale gelmiştir. Eğer biz, tembelleşmeden ve yerelleşmeden ülkemizin değerlerini, tüm dinamitlerini seferber edersek çok kısa bir süre

içerisinde büyük sorunları da çözebileceğimizi düşünüyorum. Bu duygularla toplantının başarılı geçmesini diliyorum.”

Konuşmasında, “Eğitim Fakülteleri ile ilişkimiz daha ziyade insan kaynakları üzerine gelişmekte olup her sene kaç öğretmenin atanacağı yadakaç kontenjanın olduğu gibi konular üzerinde durmaktayız. Dolayısıyla öğretmen nitelikleri üzerinde duramadıklarını oysaki Bakanlık olarak nitelik, hizmet içi eğitimi, eğitim süreci gibi meseleler üzerinde durmamız gerekmektedir.” diyen MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin ise, “Şuanda mevcut norm fazlası öğretmenlerimiz gerçekte ihtiyacı olan okullara dağıtılacak olsa şuan Türkiye’nin gerçekte öğretmen açığı 7 bindir. Ancak öğretmenlerin eş, engel vs. durumlarından dolayı bunu yapmak çok mümkün olmuyor. Şu anki haliyle öğretmen ihtiyacımız yaklaşık 60 bin civarındadır. Tabii ki bunların hepsine de çeşitli nedenlerden dolayı tayin yapılamıyor. Şu an itibari ile atamayı bekleyen öğretmenlerin ve mezun edilecek olan öğretmen adayların ezici bir kısmı kamuda öğretmen olarak istihdam edilemeyecektir. Böyle bir ihtimal de imkân da yoktur. Dolayısıyla eğitim fakültelerinin geleceklerini tartışırken bu gerçeği görerek yola devam etmemiz gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, “Yeni YÖK olarak temel sloganımız eğitimde nitelik ve kaliteyi arttırmaktır. Türkiye’de yükseköğretim artık belli bir nicel ivmeye ulaşmıştır. Kitleleşme ötesi noktaya gelmiştir. Bundan böyle artık kalite ve nitelik üzerinde yoğunlaşmamız gerekmektedir. Sayın Rektörümüzün ifade ettiği gibi, üniversitelerimiz şu an daha çok imkâna ve bütçeye sahiptir. Artık eğitim ve öğretimde kalite ve nitelik olmalıdır. Gerçekten de üniversiteler rol model olmalıdır. YÖK olarak radikal reformlar yerine küçük küçük yenilikler ve iyileştirmelerle yol almayı düşündük. Hatta bazı düzenlemeleri askıya çıkarıyoruz. Yani yaptığımız düzenlemelere paydaşlarımızın ve ilgililerin düşüncesini aldıktan sonra nihai şeklini veriyoruz.” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra toplantı, YÖK Kalite Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tuba Yanpar’ın “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi ve Eğitim Fakültelerine Yansımaları” başlıklı sunumu ile devam etti.

İki gün sürecek olan Eğitim Fakültesi Dekanlar Konseyi (EFDEK) Yürütme Kurulu, 7’inci İstişare ve 3’üncü Genel Kurul Toplantısındaki oturumlarda, EFDEK üyesi fakülte dekanları tarafından “Güncel Gelişmeler Işığında Eğitim Fakültelerinin Geleceğine İlişkin Değerlendirmeler, Eğitim Fakültelerinin Geleceğine İlişkin Görüş ve Önerilerin Raporlaştırılması, Yurtdışında Öğretmen Yetiştirme Deneyimleri; Formasyon Programlarının İçeriği ve Öğretmen Adaylarının Niteliklerinin Artırılmasına Yönelik Uygulamalar, Türkiye’de Eğitim Fakültelerinin niteliğinin artırılmasına ilişkin görüş ve Öneriler ile Eğitim Fakültelerinin Akreditasyonu ve Kalite” başlıkları altında sunumların yapılacağı kaydedildi.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa