• Elazığ Belediyesi İşitme Engelliler Futbol Takımı Süper Lige Yükseldi
  Elazığ Belediyesi İşitme Engelliler Futbol Takımı Süper Lige Yükseldi
 • Yeşilyurt Belediyesi, 2.Yaz Spor Okullarını Sporseverlerle Buluşturacak
  Yeşilyurt Belediyesi, 2.Yaz Spor Okullarını Sporseverlerle Buluşturacak
 • Dev Spor Kompleksi İçin Temel Atıldı
  Dev Spor Kompleksi İçin Temel Atıldı
 • Başkan Güder, Genç Sporcularla Buluştu
  Başkan Güder, Genç Sporcularla Buluştu
 • Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Mahallesine Dev Bir Spor Kompleksi Kuruyor
  Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Mahallesine Dev Bir Spor Kompleksi Kuruyor
 • Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımı, Avrupa Kupası Maçlarında Üçüncülük Kupasının Sahibi Oldu
  Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımı, Avrupa Kupası Maçlarında Üçüncülük Kupasının Sahibi Oldu
 • Büyükşehir’in Kıck Boks Takımı Antalya’da Destan Yazdı
  Büyükşehir’in Kıck Boks Takımı Antalya’da Destan Yazdı
 • Sporcumuz Aliye Demirbağ, Olimpiyat Eleme Puan Turnuvasına Veda Etti
  Sporcumuz Aliye Demirbağ, Olimpiyat Eleme Puan Turnuvasına Veda Etti
 • Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
  Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
 • Başkan Şerifoğulları: ‘Sporcumuz Aliye Demirbağ’a Yürekten Başarılar Diliyorum’
  Başkan Şerifoğulları: ‘Sporcumuz Aliye Demirbağ’a Yürekten Başarılar Diliyorum’
Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Engelliler İçin Engelsiz Yaşam Merkezi
Engelliler İçin Engelsiz Yaşam Merkezi
Engelliler İçin Engelsiz Yaşam...
4 Kasım 2017 22:02
Font1 Font2 Font3 Font4

Büyükşehir Belediyesi hizmette sınır tanımıyor

Engelliler İçin Engelsiz Yaşam Merkezi

· Yeşiltepe Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi’nde temeli atılan ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’ toplamda 13.7 milyon liraya mal olacak.

Sosyal belediyecilik alanında yaptığı yatırım ve hizmetlerle Türkiye’de adından sıkça söz ettiren Malatya Büyükşehir Belediyesi, büyük bir projeyi daha hayata geçiriyor.

Son yıllarda engellilere yönelik yapılan hizmet ve uygulamalarla engellilerin hayata bağlanmasında önemli payı bulunan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temelini attı.

Yeşiltepe bölgesi Hoca Ahmet Yesevi mahallesinde I. etabının yapımına başlanan ‘Engelli Yaşam Merkezi’ inşaatının başlaması dolayısıyla bir tören düzenlendi.

Düzenlenen törene Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri, oda başkanları, STK temsilcileri ile kalabalık bir topluluk katıldı.

Engellilerin hayali gerçeğe dönüştü

Saygı durusu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan temel atma töreninde ilk olarak engelliler adına Aylin Aslanhan bir konuşma yaptı. Yıllar önce bütün engellilerin hayali olan ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’nin şimdi gerçeğe dönüştüğünü belirten Aslanhan, Malatya’ya bu tarz bir hizmetin kazandırılmasının kendisini ve tüm engellileri onurlandığını ve gelecek adına umutlandırdığını söyledi. Aslanhan, “Aslında bu spor ve yaşam merkezinin açılması bizim hepimizi bütün stk’ları tüm engelli grupları bir arada tutmayı sağlayan önemli bir hizmet. Hepimizi bir araya getirecek. Bizim düşüncelerimize, duygularımıza, isteklerimize ve taleplerimize duyarlı oldukları ve bu anlamda adımlar attıkları için herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Çakır: Hayırlı bir işin temelini atıyoruz

Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak 2080 engelliye aktif hizmet verdiklerini belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yaptığı konuşmada, hayırlı bir işin

temelini attıklarını söyledi. Nüfusumuzun yüzde 10’unu engellilerin oluşturduğunu kaydeden Başkan Çakır, engellilere yönelik yaptıkları hizmetleri kısaca anlatarak, özetle şunları söyledi: “Engellilere hizmet edecek farklı mekânların inşasına devam ediyoruz. Şehbayram mahallemizde yapmış olduğumuz spor salonunda 157 engelli kardeşimiz istifade ediyor. İhtiyaç sahibi engellilere 232 akülü, 280 manuel dağıttık. 3 tane engelli minibüsümüzden 600 engelli kardeşimiz istifade ediyor. 2009 yılında göreve geldiğimizde 1 adet belediye otobüsü engelliler için uykunken, bugün 198 otobüsümüz engelli kardeşlerimize uygun bir şekilde hizmet veriyor. Farklı mekânlarda farklı kurslar düzenliyoruz. Kent konseyi aracılığıyla üretilen ürünler satılarak aile bütçelerine katkı sağlanıyor. Verilen kurs destekleriyle 350 engelli kardeşimiz kadrolu işe girdi. Bu sene 469 kardeşimize bu konuda rehberlik hizmeti vereceğiz. 240 engelli ve yakınlarını gezi amaçlı etkinlere götürdük. Geçtiğimiz yıl Engelsiz Yaşam Fuarı düzenledik.”

13.7 milyonluk bir yatırım

Temel amaçlarının engelsiz bir şehir oluşturmak olduğunu söyleyen Başkan Çakır, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bu hedefe göre çalışmalarımızı, programlarımızı ve projelerimizi geliştirmeye gayret ediyoruz. Toplumun anlayışının değişmesi, yapılan hizmetlerden daha önemli. Bu güzel mekan çok önemli bir yatırım. İlk etapda 4 milyon 100 bin liralık bir yatırım. 2 etabın da ihalesi yapılacak. Toplam da 13 milyon 700 bin liralık bir yatırım. Engellilerimizin bütün ihtiyaçlarını gözeterek burası planlandı. Fitnes salonu, yüzme havuzu, konferans salonu, spor merkezi, eğitim salonları, idari binaları, çevresi ve parkıyla ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’mizin başta engelli kardeşlerim olmak üzere Malatyamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Şahin: Hayırlı olmasını diliyorum

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin de yaptığı konuşmada engelliler için düşünülen ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’nin mutluluk verici bir proje olduğunu belirterek, “A’dan Z’ye bir kopleks olduğunu fark ettik. Hem engelli kardeşlerimize hem de toplumumuza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Engellilerin her geçen gün daha iyiye gittiğini belirten milletvekili Şahin, AK Parti hükümeti döneminde engellilere yönelik yapılan yatırımlara da değindi.

Kaban: Büyük mesafeler alındı

Engelliliğin çok güç bir süreç olduğunu belirten Malatya Valisi Ali Kaban ise yaptığı konuşmada, “Engelliler ile ilgili çalışmaların başlaması özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesinde 1994 – 1995 yıllarında başlamıştı. Onu da ilçe belediyeleri takip ediyordu. O dönem böylesi bir çalışmaya denk gelmiştim. O zamandan bu zamana kadar geçen süreçte sosyal devlet olmak itibariyle oluşmuş olan şu birikim büyük bir mesafenin alınmış olduğunu gösteriyor. Özellikle de engelsiz yaşam kavramının oluşturulması noktasında gerek merkezi hükümet, gerekse yerel yönetim çok büyük bir gayret ve emek sarf ediyor. Burada yapılan çalışmayı kutluyorum. Hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Çalık: Engelliler, engelsiz bir saray istediler

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur da ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’nin yapılmasından dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır olmak

üzere tüm emeği geçenleri kutladı. Çalık yaptığı konuşmada; ‘Kent Konseyinde engelli kardeşlerimizle bir araya geldiğimizde Malatya’ya engelsiz bir saray istiyoruz dediler. İçinde her şey olsun. Spor olsun, rehabilitasyon merkezi olsun dediler. O gün Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ı aradığımızda ‘benim engelli kardeşlerime sözüm olsun, engelsiz sarayı memnuniyetle başla göz üstüne, inşa edeceğiz’ dedi. Bugün sözünde durduğu ve Malatya’nın önemli bir ihtiyacını karşıladığı için hasetsen Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Öznur Çalık konuşmasında ayrıca son dönemlerde sosyal devlet adına yapılan çalışmaları da ayrıntılı bir şekilde anlattı.

Tüfenkci: Engelli kardeşlerimize daha geniş imkanlar sunulacak

Temel atma töreninde son olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci konuştu. ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’nin hayırlara vesile olmasını dileyen Bakan Tüfenkci, “Bu merkez sayesinde Malatya’daki engelli kardeşlerimiz için çok daha geniş imkânlar sunulmuş olacak. Türkiye geneline baktığımız zaman, Malatya bu anlamıyla şampiyon illerimizden birisi. Hem Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız hem Battalgazi ve hem de Yeşilyurt Belediye Başkanlarımız bu konulara çok duyarlılar. Gerek yapmış oldukları binalarda gerek ulaşım araçlarında bu noktalara çok titiz bir şekilde kafa yoruyorlar. Engelsiz Yaşam Merkezimizin yapılmasına emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyorum. Özellikle insana, insani gelişmişliğe ve değerlere verilen önem toplumların gelişmişliğini gösteren en önemli göstergelerden birisidir. Bunun için farklı alanlardaki politikaların, üretilen hizmetlerin insan odaklı olması bizleri memnun etmektedir.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci konuşmasında ayrıca hükümet tarafından yapılan çalışmalara da değindi.

Konuşmaların ardından, İl Müftüsü Ümit Çimen’in yaptığı duadan sonra ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temeli büyük bir coşkuyla atıldı.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa