• Başkan Güder, Genç Sporcularla Buluştu
  Başkan Güder, Genç Sporcularla Buluştu
 • Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Mahallesine Dev Bir Spor Kompleksi Kuruyor
  Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Mahallesine Dev Bir Spor Kompleksi Kuruyor
 • Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımı, Avrupa Kupası Maçlarında Üçüncülük Kupasının Sahibi Oldu
  Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımı, Avrupa Kupası Maçlarında Üçüncülük Kupasının Sahibi Oldu
 • Büyükşehir’in Kıck Boks Takımı Antalya’da Destan Yazdı
  Büyükşehir’in Kıck Boks Takımı Antalya’da Destan Yazdı
 • Sporcumuz Aliye Demirbağ, Olimpiyat Eleme Puan Turnuvasına Veda Etti
  Sporcumuz Aliye Demirbağ, Olimpiyat Eleme Puan Turnuvasına Veda Etti
 • Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
  Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
 • Başkan Şerifoğulları: ‘Sporcumuz Aliye Demirbağ’a Yürekten Başarılar Diliyorum’
  Başkan Şerifoğulları: ‘Sporcumuz Aliye Demirbağ’a Yürekten Başarılar Diliyorum’
 • Elazığ Belediyespor Kulübü, Elazığ Voleybol Spor Kulübü’nü Bünyesine Kattı
  Elazığ Belediyespor Kulübü, Elazığ Voleybol Spor Kulübü’nü Bünyesine Kattı
 • Büyükşehir Erkek Voleybol Takımından Başkan Gürkan’a Ziyaret
  Büyükşehir Erkek Voleybol Takımından Başkan Gürkan’a Ziyaret
 • Filenin Kaplanları Efeler Ligi İçin Yoluna Devam Ediyor
  Filenin Kaplanları Efeler Ligi İçin Yoluna Devam Ediyor
Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Büyükşehir Bayram Süresince Görev Başında
Büyükşehir Bayram Süresince Görev Başında

Malatya Büyükşehir Belediyesi koronavirüs sebebiyle...

Ağbaba; Hekimhan, Darende ve Kuluncak’ta Kayısı Kalmadı
Ağbaba; Hekimhan, Darende ve Kuluncak’ta Kayısı Kalmadı

Hekimhan, Darende Ve Kuluncak’ta Neredeyse...

Sinemada Tecrübelerini Birleştirdiler
Sinemada Tecrübelerini Birleştirdiler

Türkiye'de çektikleri “SHAME” isimli gerilim...

Anaokulu Öğrencileri Karbon Ayak İzini Anlatıyor
Anaokulu Öğrencileri Karbon Ayak İzini Anlatıyor

Melek ÖZER katıldığı e Twinning...

Başkan Çınar’dan Güvenlik Güçlerine Moral Ziyareti
Başkan Çınar’dan Güvenlik Güçlerine Moral Ziyareti

“Kurallara Uyalım, Zor Günleri...

Malatya’yı Huzur Kenti Yapma Noktasında Emin Adımlarla İlerliyoruz
Malatya’yı Huzur Kenti Yapma Noktasında Emin Adımlarla İlerliyoruz

13 İlçemizde 718 Mahallemizde Çalışmalarımız...

Tüfenkci: Yeni SGK binası 2021 Sonunda Hazır Hale Gelecek
Tüfenkci: Yeni SGK binası 2021 Sonunda Hazır Hale Gelecek

Sosyal Güvenlik Kurumu Malatya İl...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Keskin: 2. Üniversite Çakmak Kışlasına yapılmalı
Keskin: 2. Üniversite Çakmak Kışlasına yapılmalı
Keskin: 2. Üniversite Çakmak Kışlasına...
7 Aralık 2016 12:15
Font1 Font2 Font3 Font4

Keskin: 2. Üniversite Çakmak Kışlasına yapılmalı

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) 2016 Yılı Başkanlar Kurulu toplantısı Esnaf Sarayı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. MESOB Başkanı Şevket Keskin başkanlığında yapılan toplantıya Esnaf Odası başkanları katıldılar.

Toplantının açılışında konuşan MESOB Başkanı Şevket Keskin, açılış konuşmasını FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün darbe girişimine olan tepkisini dile getirerek, “Cenab-ı Allah’tan bir daha ülkemize böyle bir cunta hareketini, böyle bir soysuzluğu bu memlekete, bu millete yaşatmamasını diliyorum.” dedi.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak, hem Malatya’nın hem de esnafın sorunlarına her zaman duyarlı olduklarını, sorunlara çözüm talepleriyle birlikte yaklaştıklarını belirten Keskin, Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere faizsiz kredi verilmesi, kaybolmaya yüz tutan mesleklere esnaf muafiyetine alınması, Pazar Ruhsatının kaldırılması, Ustalık Belgesi konusundaki karmaşanın sona erdirilmesi, Emekli esnafından yüzde 15 Sosyal Destek Priminin kaldırılması, SGK prim yüklerinin azaltılması, Bağ-Kur ve SSK’lar arasındaki haksız uygulama kaldırılarak peşin ödeyen esnafımızın primlerinden yüzde 5 indirimin sağlanması,  BAĞ-KUR primlerinin 568,00 TL iken, girişimler sonucu 82,00 TL indirimle 485,00 TL olması, Emeklilere seyyanen 100 TL zam yapılması, Basit usule tabi esnafın yıllık 8.000 TL’ye kadar olan kazancı vergi dışı bırakılması,  ilk defa esnaf olan gençlerin, kendi ayaklarının üzerinde durabilmesi için 3 yıl vergi ödememesi sağlanması, Faizsiz kredi sağlanması, Şoför esnafına ÖTV’siz araç verilmesi,  Trafik cezaları, idari para cezaları, HGS cezalarının yapılandırma kapsamına alınması gibi çok sayıda sorunları takip ederek, çözüm odaklı çalıştıklarını ifade etti.

“ÖTV’SİZ ARACI GÜNDEME GETİRDİĞİMDE HERKES TUHAF TUHAF BAKMIŞTI..”

Keskin, “Özellikle şoför esnafına ÖTV’siz araç. Bizim şoför arkadaşlarımız bilirler, 8 yıl önce kürsüde bunu söylediğim zaman, kongrede söz verdiğim zaman herkes bana tuhaf tuhaf baktı. Hatta bazıları beni çok eleştirdi. Hatta bir yetkili bana şunu söyledi;  ‘Ya başkan her şoförün cebine, özellikle taksicilerin cebine 25-30 bin TL devlet paramı koyacak, bundan vaz mı geçecek’ diye.   Gücümüz yeterse yaparız, gücümüz yetmezse yapamayız. Ama bunu her yerde ve her platformda dile getirdim. Sayın cumhurbaşkanımızı nerede gördüysem, nerede yakaladıysam ÖTV’siz araç konusun hep gündeme getirdim. Adını ise şöyle koyduk; Ömür Tüketen Vergi’yi ne zaman kaldıracaksınız? Sayın Cumhurbaşkanımızın ve sayın Başbakanımızın desteği  ile Hükümetimiz  Ömür Tüketen Vergiyi şoför esnafının üzerinden kaldırdılar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Esnaf için yararlı olan tüm talep ve çözüm önerilerini her zaman takip etmeye hazır olduklarını belirten Keskin, “Sorunları hükümetimize ve sayın bakanlarımıza götürmek, çözüm aramak benim boynumun borcudur. Sayın cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz her zaman esnafın yanında durmuştur. Sayın cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize esnaf ve sanatkar camiasına verdikleri destek ve başlattıkları uygulamalardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“2. ÜNİVERSİTE ÇAKMAK KIŞLASINA YAPILMALI”

Esnaf camiası olarak Malatya’ya ikinci üniversitenin mutlaka kurulmasını ve bu üniversitenin de  Çakmak Kışlası ile Askeri hastanenin bulunduğu bölgeye kurulmasını istediklerini belirten Keskin şöyle devam etti; “İkinci bir üniversite Malatya için çok önemli.  Bizim esnaf camiası olarak Malatya’da 2. üniversitenin yapılmasını istiyoruz. Bu çok önemli. Bu üniversitenin yapımı Malatya’nın ekonomisine esnafına çok büyük katkı yapacak. Bugün 30 bin  tane genç arkadaşımızı düşünün. Çarşıya indikleri zaman 30 bin yemek yenir, çay içilir, berbere gidilir, yarısı arabalara biner. Bir de bunların ailesinin düşünüldüğü zaman ayda bir 10 bin kişinin kentte geldiği zaman oteller ful dolar. Bu Malatya’nın ekonomisine tamamen katkı yapar. Ben 2. Üniversite için çakmak kışlası ile askeri hastanenin bulunduğu bölgenin olmasını arzu ediyorum. Bunu biz öneri olarak götürdük ve götürmeye devam edeceğiz.  Artık hükümetimizin almış olduğu bir karar var, askeri birlikler şehrin içinden şehrin dışına taşınacak. Neden Yeşiltepe’yi istiyorsun üniversite için?  Üniversitelerin şehirle iç içe olması lazım, şehre, esnafa, millete faydası oldu. Diyelim ki aldınız şehrin 10-15 kilometre uzağına kurduğunuz. 4-5 şirket faydalanacak. Bugün sayın cumhurbaşkanımız diyor ya; dolardan, dövizden vaz geçin, Türk Lirasına dönün. O zaman yine dolara gideceksiniz.  Bu üniversitenin mutlaka Yeşiltepe’de Çakma Kışlası’nın yerine yapılması lazım. Yeşiltepe ile Malatya’nın bir biri ile kaynaşması lazım, kentin ikinci bölgesi olması lazım. TCDD 5. Bölge Müdürlüğünün ise sadece idari binaları kalsın,  diğer tüm tesis ve işletmeler Vagon Onarım Fabrikası satılmadan oraya taşınması gerekiyor. Malatya’yı geliştireceksek böyle geliştireceğiz. Orada 450 dönümlük bir arazi var.  Burayı da peşkeş çekmeden, açık söylüyorum, orayı İnşallah zaman olur, belki görürsünüz hızlı teren geldiği zaman Eskişehir, Konya ve diğer şehirlerde yapıldığı gibi küçük küçük dükkanlar yapılsın. Orada sadece yolcu indirme-bindirme peronu kalacak. Malatya büyükşehir olmuş halen kara treni getirip merkezin içinde kömür ve çimento indiriliyor. Böyle bir şey olmaz. Vagon Onarım Fabrikası’nı Sayın Cumhurbaşkanımıza söyledim; ‘Sümerbank gibi peşkeş çekilmesin sayın cumhurbaşkanım’ dedim. Açık söyledim. Vagon Onarım Fabrikasını satmayın,  TCDD 5. İşletme bölgesini büyükşehire devredin, yük indirme ve bindirme ve tesisler tamamen Vagon Onarım Fabrikasına taşınsın.  Sayın Cumhurbaşkanımızda açık söylüyorum, söz verdi ‘satmayacağız’ dedi. Ama bu konunun üzerinde milletvekillerimizin, özellikle de sayın bakanımızın üzerinde durması lazım. Büyükşehir belediye başkanımızın çok üzerinde durmalı lazım.

“YARIN GEÇ OLMADAN, ZAMAN GEÇMEDEN, TEMELLER ATILMALI”

Keskin konuşmasını şöyle sürdürdü; “Sayın bakanıma bir çağrım var; sayın milletvekillerimize bir çağrımız var, esnaf ve sanatkar camiası olarak, Malatya olarak, Malatyalılar olarak; Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci; yarın geç olmadan, zaman geçmeden, şu Onkoloji Hastanesi’nin temelini atın. Sayın cumhurbaşkanımız söz vermiş, programa girmiş, para ayrılmış, bakansınız, 10-15 milyon TL’de siz alın, hiç olmazsa bu sene temelini atmadınız, 2017’nin ilk aylarında temelini atın. İkinci üniversitenin temelini atın, çevreyolunun temelini atın. Bakınız, Sayın Cumhurbaşkanımız yıllarca beklediğimiz bir bakanlığı verdi Malatya’ya, hibe etti. Ama bunun kıymetini bilmek lazım, zaman geçmeden, geç olmadan, yarın çok geç olabilir. Bugün bir Onkoloji Hastanesi açmak demek, bölgeye ve Ortadoğu’ya hitap etmek demektir. Belki de Türkiye’de ilk defa, Karaciğer Nakil Hastanesi gibi kendi alanında özel bir hastane olacak. Bunun sözünü Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldık. Bunun en büyük şahide de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Öznur Çalık’tır. Çok destek verdi bize. Allah var şimdi; Cumhurbaşkanımıza dosyaları götüren, esnaf camiasının böyle bir teklifinin olduğunu söyleyen Öznur Çalık’tır. Yiğidin hakkını inkar etmeyeceksin. Ben Sayın Cumhurbaşkanımıza Onkoloji hastanesi talebini iletirken, isminin de ‘Recep Tayyip Erdoğan Onkoloji Hastanesi’ olmasını iletmiştim. Sayın Cumhurbaşkanımız da isim hakkını da satın alacağını söyledi. Böyle bir imkan varken, bu imkanı kaçırmak, dediğim gibi yarın geç olmadan, bunu yapmak lazım.”

“CUMHURBAŞKANIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR, ESNAF YANINDADIR”

Keskin, “Sayın cumhurbaşkanımızın bir çağrısı var;  Ne diyor, ‘Yalnız kaldım’. Sayın Cumhurbaşkanım, başkomutanım;  Sizin çağrınızla ölüme koşan bu büyük millet, darbecilere karşı koyan başta esnaf ve sanatkarlar camiası olmak üzere sizi asla yalnız bırakmayacak, bu ülkenin toprağına, bayrağına, ezanına sahip çıkacak, canının son damlasına kadar. Türk Lirası; esnaf ve sanatkarlar kesiminin yıllarca yerli mala dönün, öz mala dönün, Türk lirasına dönün diyerek devamlı dert yandığı bir olaydır. Esnafın dolarla işi yok. Bazı arkadaşlar çıkmış televizyon önünde dolar bozduruyor, kimin doları var? Biz dolarla iş yapmadık. Biz esnaf ve sanatkar camiası olarak her zaman Türkiye’ye, Türk Ekonomisine, Türk Lirasına güvendik. Arkadaşlarıma soruyorum, cebinizi açın, doları olan var mı? Zengin, para babaları ellerinizi cebinize atın, dolarlarınız varsa bozdurun, Türk ekonomisine sahip çıkın. Döjvizi bırakıp türk Lirasına dönün.  Vatanınıza ve milletinize böyle hizmet edin. Alış veriş merkezleri bugün halen dövizle kiraya veriliyor. Evler dövizle kirayla veriyor. Bunlarla ilgili hükümetimizin en kısa zamanda önlem almasını gerektiğini düşünüyorum. Camiamız olarak milletin birliği ve beraberliği için, ülkemizin huzuru için elimizden geleni yapıyoruz. Her şeyi yaptınız mı, her şeyi bitirdiniz mi? Mümkün değil. Esnaf ve sanatkar büyük bir camiadır. Bir gün sorun biter, 2 gün sonra başka sorunlar gelir. Her şeyi bitirdik, her şey tamam, sorunumuz yoktur diyemeyiz. Çünkü değişim ve dönüşüme ayak uydurmak zorundayız.” İfadelerini kaydetti.

“MİLLETVEKİLLERİMİZ BAKANIMIZA DESTEK VERMELİ”

Keskin, “Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’nin Malatya’ya kalıcı eserler bırakacağına ben yürekten inanıyorum. Sayın bakana güveniyorum. Sayın bakanımızın özellikle Gümrük ve ticaret bakanı oluşu bizim için bir gururdur., büyük bir gurur kaynağımız. Milletvekillerimize sesleniyorum; Sayın Bakanımıza destek verin, Sayın Bakanımıza sahip çıkın. Sayın bakanımızda güçlü bir şekilde Malatya için yapılması gereken bu yatırımları biran önce yapması gerekir.” ifadelerini de kaydetti.

“KREDİ KARTI, ÇEK VE SENET BORÇLARINDAN DOLAYI ESNAFIMIZ KREDİ ALAMIYOR”

Toplantıda konuşan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren’de “340-350’ye yakın esnaf ve sanatkarımıza 11 milyon TL tutarında faizsiz kredi verdik. Şuanda ÖTV’siz araç almak için şoför esnafımızdan yaklaşık 40 kişi başvuruda bulundu. 15 esnafımıza kredisi verildi, diğer dosyaların işlemleri devam ediyor. Kredi konusunda yaşadığımız sıkıntılar konusunda Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci’ye ve halk Bankası genel Müdürümüze dosyayı sundum. Ancak bunu aşamadık. Bize başvuran esnaf ve sanatkarımızın dosyasını halk Bankasına iletiyoruz. Banka burada bir değerlendirme yapıyor. Çek ve senetlerine, kredi kartlarına bakılıyor. Kredi kartından dolayı takibe düşmüşsün. Ama esnaf bunu ödemiş. Burada kredi notu düşük diye  bu esnafımıza kredi verilmiyor. bundan dolayı bize kredi için başvuruda bulunan bin 170 kişiden yaklaşık 420 kişi kredisini alamadı. Üzülerek söylüyorum, kredilerin KBB notunun binden 500-600’e çekilmesi lazım. Çek ve senetten dolayı gecikme olmuşsa, sadece Kredi Kefalete mahsus değil,  diğer bankalardan da kredi alması mümkün değil. Bunu aşmamız için, piyasaların canlanması için kredi notlarının aşağıla çekilmesi ve düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Bize başvuruda bulunan esnaflarımızın en çok tıkandığı noktalar, kredi kartı ile çek ve senet meselesidir. Bu noktalarda tıkanmayan hiçbir esnaf ve sanatkarımızın dosyası ı geri dönmemiştir. Şuan itibariyle esnaf ve sanatkarlarımıza verilen kredi miktarı 48 milyon TL’dir. Takip oranı da yüzde 23’ler seviyesindedir ve takibe düşen esnaflarımız kredilerini ödüyorlar. Kredi kullanıp da takibe döşen esnaf ve sanatkarlarımız için otomatikman uygulanan yüzde 28.25 oranındaki Temerrüt faizi uygulanıyor. Temmuz ayında Gümrük ve Ticaret Bakanımıza bu konuda bir dosya sunmuştum. Bize son gelen talimatta bu oran 6 puan düşürülerek yüzde 22’ye çekildi. Esnafımız için yeni ve büyük modern siteler istiyoruz.” dedi.

 

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa