• Başkan Güder, Genç Sporcularla Buluştu
  Başkan Güder, Genç Sporcularla Buluştu
 • Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Mahallesine Dev Bir Spor Kompleksi Kuruyor
  Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Mahallesine Dev Bir Spor Kompleksi Kuruyor
 • Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımı, Avrupa Kupası Maçlarında Üçüncülük Kupasının Sahibi Oldu
  Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımı, Avrupa Kupası Maçlarında Üçüncülük Kupasının Sahibi Oldu
 • Büyükşehir’in Kıck Boks Takımı Antalya’da Destan Yazdı
  Büyükşehir’in Kıck Boks Takımı Antalya’da Destan Yazdı
 • Sporcumuz Aliye Demirbağ, Olimpiyat Eleme Puan Turnuvasına Veda Etti
  Sporcumuz Aliye Demirbağ, Olimpiyat Eleme Puan Turnuvasına Veda Etti
 • Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
  Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
 • Başkan Şerifoğulları: ‘Sporcumuz Aliye Demirbağ’a Yürekten Başarılar Diliyorum’
  Başkan Şerifoğulları: ‘Sporcumuz Aliye Demirbağ’a Yürekten Başarılar Diliyorum’
 • Elazığ Belediyespor Kulübü, Elazığ Voleybol Spor Kulübü’nü Bünyesine Kattı
  Elazığ Belediyespor Kulübü, Elazığ Voleybol Spor Kulübü’nü Bünyesine Kattı
 • Büyükşehir Erkek Voleybol Takımından Başkan Gürkan’a Ziyaret
  Büyükşehir Erkek Voleybol Takımından Başkan Gürkan’a Ziyaret
 • Filenin Kaplanları Efeler Ligi İçin Yoluna Devam Ediyor
  Filenin Kaplanları Efeler Ligi İçin Yoluna Devam Ediyor
Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Başkan Çınar’dan Güvenlik Güçlerine Moral Ziyareti
Başkan Çınar’dan Güvenlik Güçlerine Moral Ziyareti

“Kurallara Uyalım, Zor Günleri...

Malatya’yı Huzur Kenti Yapma Noktasında Emin Adımlarla İlerliyoruz
Malatya’yı Huzur Kenti Yapma Noktasında Emin Adımlarla İlerliyoruz

13 İlçemizde 718 Mahallemizde Çalışmalarımız...

Tüfenkci: Yeni SGK binası 2021 Sonunda Hazır Hale Gelecek
Tüfenkci: Yeni SGK binası 2021 Sonunda Hazır Hale Gelecek

Sosyal Güvenlik Kurumu Malatya İl...

MTÜ’den Hemşirelik Haftası Etkinliği
MTÜ’den Hemşirelik Haftası Etkinliği

MTÜ’den Covid 19 Pandemisinde Hemşirelik...

Kadir Gecesi’ni Bir Dua Hazinesi Olarak Görmeliyiz
Kadir Gecesi’ni Bir Dua Hazinesi Olarak Görmeliyiz

Başkan Gürkan Kadir Gecesi nedeniyle...

Serdar Ortaç Hep Aynı
Serdar Ortaç Hep Aynı

Magazin ve cemiyet dünyasının gözde...

Malatya’da Neler Oluyor?
Malatya’da Neler Oluyor?

Gelecek Partisi Malatya İl Başkanı...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Keskin: Esnafımız Vatandaşın Çocuğunu Taşıyor, Okullara Neden Para Ödesin?
Keskin: Esnafımız Vatandaşın Çocuğunu Taşıyor, Okullara Neden Para Ödesin?
Keskin: Esnafımız Vatandaşın Çocuğunu Taşıyor, Okullara Neden Para...
7 Eylül 2017 01:10
Font1 Font2 Font3 Font4

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı ve aynı zamanda Malatya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı  Şevket Keskin, Malatya’da okul servisçiliği yapan firmaların yönetici ve temsilcileri ile istişare toplantısı yaptı.

Malatya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nda yapılan toplantıda konuşan Keskin, İstanbul’da bir okulda okul servisçileri arasında yaşanan cinayet olayını hatırlatarak, “Açık söylüyorum; hepimiz elimizi vicdanımıza koyalım. Şirketler öncelikle kendi aralarında birlik ve beraberliği sağlayacak, bunu şoför yapamaz.  Bu ilin taşımacılığı hepinize yeter. UKOME’nin verdiği kararlar var, o kararlara uyacaksınız. Diğer taraftan ‘Rüşvet alınıyor-rüşvet veriliyor’ denilerek, insanları zan altında bırakmak  yanlış. Rüşvet varsa verende suçlu, alanda suçlu. Ben bugüne kadar ne rüşvet aldım, nede verdim. Ama sizden rüşvet isteyen varsa, sizi zorlayan varsa burası hukuk devleti. Elinizde belgesini getirin, gerisini bana bırakın, ben onun hesabını sorarım, sonuna kadarda bu işin peşini bırakmam. Servis firmaları haksız rekabete girmesin. Firmalarınızda şoför esnafını çalıştırıyorsunuz, onları ezmeyin, haklarını yemeyin. Bizler namus taşıyoruz, ailelerin en kıymetli varlığı olan çocuklarını taşıyoruz. O nedenle herkes size güvenecek. Her şeyin başında güven gelir. Siz insanların güvenini kazanırsanız vatandaş gönül rahatlığı ile çocuklarını size taşıtır. Servisçi firmaları öncelikle kendi aralarında birlik ve beraberliği sağlayacak ve kontrolü birlikte yürütecek. Herkes hakkına riayet etse hiçbir sıkıntı yaşanmaz.” şeklinde konuştu.

Servisçi firmaları Okul-Aile Birliklerinin kendilerinden istemiş olduğu parayı, öğrenci taşıyan servisçi esnafından toplayarak verdiklerini belirttiler. Keskin, “Milli Eğitim’e bağlı okulların boya-badana, temizlik, bilgisayar, fotokopi giderlerini neden servisçi esnaf karşılasınki. O parayı verende suçlu, alanda suçlu.  Bugün Türkiye’de en büyük bütçe Milli Eğitim Bakanlığına ayrılıyor. Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü o okul müdürlerini çağırıp, ‘Gel buraya kardeşim, senin hangi ihtiyacını devlet karşılamadı da, sen gidip vatandaştan bağış adı altında para topluyorsun’ demelidir.  Okul idareleri şunu söyleyebilir; ‘Ya 4 tane fakir durumdaki öğrencimiz var, bedava taşırmısın.’ Evet, esnafımız o fakir öğrenciyi seve seve gönül rahatlığı ile bedava taşır. Esnafımızın taşıdığı yüzlerce öğrenci var böylesi durumda. Ama hiç kimse okulun boya-badana gibi ihtiyaçlarını servisçi esnafının sırtına vuramaz. Okulu güvenlik görevlisinin ücretini servisçi esnaf niye karşılasın.” İfadelerini kaydetti.

Toplantıya katılan bazı servisçi firması temsilcileri, bazı okul idarecilerinin, “50 bin TL’yi hesaba yatır öyle gel” dediklerini, okullarda öğrenci taşımak için Okul-Aile Birliği hesaplarına, 30-40-50 bin TL gibi paralar yatırdıklarını, bu parayı da öğrencileri taşıyan servisçilerden topladıklarını söylediler. Keskin, kesinlikle okul idarecisi ve Okul-Aile Birliklerinden istenilen paraları yatırmamalarını isteyerek, “Açık söylüyorum; size bir baskı gelirse beni karşılarında bulurlar. Okul idarecilerine şunu söyleyeceksiniz, ‘Ben senin yükünü taşımıyorum, ben milletin çocuğunu taşıyorum. Sen hangi hakla benden  para istiyorsun?’ Bugün Türkiye’nin en büyük bütçesi Milli Eğitim’e ayrılan bütçedir. Siyasilerden size bir baskı gelirse bana haber vermezseniz bu milletin vebali sizin boynunuzadır. Hiç kimse siyasi gücünü kullanarak benim esnafıma baskı yapamaz.”diye konuştu.

Keskin, Malatya’da daha önce taksi durakları konusunda önemli sıkıntıların yaşandığını, ancak bugün Malatya’da taksilerin bir düzene ve sisteme girdiğini, kimsenin kimsenin durağına karışmadığını ve kontrollü ve disiplinli bir işleyişin olduğunu belirterek, “Servisçi esnafımız ve servisçi firmalarımızda aynı düzeni sağlamalı. İlk göreve geldiğimde iş yapmak için özel taksi yazıhanelerine para vermeden giremeyen taksicilerimize durak levhalarını götürdüğümde kaçıyorlardı. O dönem taksici özel yazıhaneye  para vermeden giremiyordu, özel yazıhane işletmecisi istediği zaman taksiciyi  uzaklaştırabiliyordu.  Bugün Malatya’da özel taksi yazıhanesi kalmadı. Malatya’da bu değişimi yaşadık. Servisçilerimiz içinde bir disiplin ve kontrollü sağlamalıyız, bir sistemi  oluşturmalıyız. Böyle gelmiş, böyle gitmez.”  dedi.

Keskin, UKOME tarafından öğrenci taşıma ücretlerinin belirlendiğini, ancak özellikle gelen şikayetlerde özel okulların bu fiyatları daha yüksek tuttuğunu belirtince, bazı servis firması yöneticileri, bazı özel okulların 120 TL olan taşıma ücretini servisçiden 160 TL yapmasını ve aradaki 40 TL parayı okul idaresine vermesini istediklerini belirterek, özel okullardaki fazla taşıma ücretinin özel okul yönetimine gittiğini kaydettiler. Keskin, ise “Vatandaş normalde özel okullardaki yüksek taşıma ücretini servisçi esnafının aldığı sanıyor. Ama durum öyle değil. Burada şoför esnafının üzerinde haksız bir kazanç sağlanıyor, vatandaş ise mağdur ediliyor. Bu durumun takipçisiyiz. Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü nezdinde de olayı takip edeceğiz. Vatandaşlarımız özel okullardaki taşıma ücreti ile Büyükşehir Belediyesi UKOME’nin belirlediği ücretleri karşılaştırmalı. Eğer arada bir fark varsa, o fark şoför esnafına değil, özel okul yönetimine gidiyor. Açık söylüyorum; UKOME’nin belirlediği ücretin dışında vatandaştan fazla para almak ahlaksızlıktır. Kimse buna cüret etmesin, kimse buna kalkışmasın. 125 TL alınacak yerde 160 TL nasıl alınır ve bunun 40 TL’si nasıl okula verilebilir.”  diye konuştu.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa