• Türkiye Boks Şampiyonu Vali Baruş’u Ziyaret Etti
  Türkiye Boks Şampiyonu Vali Baruş’u Ziyaret Etti
 • Karatay Yaz Spor Okulları’nda Eğitimler Başladı
  Karatay Yaz Spor Okulları’nda Eğitimler Başladı
 • Atletizm Milli Takımı’ndan Başkan Sekmen’e Ziyaret
  Atletizm Milli Takımı’ndan Başkan Sekmen’e Ziyaret
 • Başkan Güder, Hepimizin Amacı Sağlıklı Bir Malatya’yı Oluşturmak
  Başkan Güder, Hepimizin Amacı Sağlıklı Bir Malatya’yı Oluşturmak
 • Evkur Yeni Malatyaspor’dan Kaleye Takviye
  Evkur Yeni Malatyaspor’dan Kaleye Takviye
 • Fırat Edaş Dünya Rafting Şampiyonası’na Enerji Oldu
  Fırat Edaş Dünya Rafting Şampiyonası’na Enerji Oldu
 • Yeşilyurt Belediyesi’nden Çocuklara Güzel Haber! Spor Okulu Açılıyor
  Yeşilyurt Belediyesi’nden Çocuklara Güzel Haber! Spor Okulu Açılıyor
 • Yeni Malatyaspor Hepimizin Onuru ve Gururudur
  Yeni Malatyaspor Hepimizin Onuru ve Gururudur
 • Yeşilyurt Belediyespor 3.Lig’de
  Yeşilyurt Belediyespor 3.Lig’de
 • İşitme Engelli Sporcular Mersin’den Madalyayla Döndü
  İşitme Engelli Sporcular Mersin’den Madalyayla Döndü
Malatya Haber,Malatya Güncel Haber
Başkan Güder, Bizim Amacımız Malatya’mızı Dışarıya Açmak
Başkan Güder, Bizim Amacımız Malatya’mızı Dışarıya Açmak

Bursa Malatya Darendeliler Dernek Başkanı...

Sahnelerin Mutluluk Aşısı
Sahnelerin Mutluluk Aşısı

“CAKA” isimli şarkısıyla önemli bir...

Bilgin ve Ayhan Cephe Düzenleme Projesini İnceledi
Bilgin ve Ayhan Cephe Düzenleme Projesini İnceledi

Sivas Belediyesi tarafından başlatılan projeyle,...

Bir Kurban Hisse Bedeli 1350 Tl
Bir Kurban Hisse Bedeli 1350 Tl

Hayat Ağacı Derneğinde Vekâletle Kurban...

Daha Yaşanabilir Bir Yeşilyurt İçin Canla Başla Çalışıyoruz
Daha Yaşanabilir Bir Yeşilyurt İçin Canla Başla Çalışıyoruz

YEŞİLYURT BELEDİYESİ EKİPLERİ İLÇE GENELİNDEKİ...

15 Temmuz Demokrasinin ve Milli İradenin Zaferidir
15 Temmuz Demokrasinin ve Milli İradenin Zaferidir

15 Temmuz Demokrasi ve Milli...

Oyunculuğa Sinemada Başrolle Başlıyor
Oyunculuğa Sinemada Başrolle Başlıyor

Biyomühendislik okuyan ve kısa bir...

Zabıta Ekiplerinden Kuaförlere Denetim
Zabıta Ekiplerinden Kuaförlere Denetim

Elazığ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri,...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Malatya Haber,Malatya Güncel Haber
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Millet ve Adalet Partisi İl Başkanları Toplantısı Düzenledi.
Millet ve Adalet Partisi İl Başkanları Toplantısı Düzenledi.
Millet ve Adalet Partisi İl Başkanları Toplantısı...
21 Aralık 2014 14:20
Font1 Font2 Font3 Font4

Ankara Swiss Hotel de Millet ve Adalet Partisi İl Başkanlarıyla toplantı düzenlendi. İdris naim Şahin ve Türkiye de il Başkanları Katıldı. Genel Başkan yardımcıları katıldı. Millet Partisi Malatya İl Başkanı Tahir Toptaş da toplantı da Malatya Kayısını İkram edildi.

İdris Naim Şahin: Hukuk esasına geçilmeden usul yönünden katledildi

Eski İçişleri Bakanı ve Millet ve Adalet Partisi Genel Başkanı İdris Naim Şahin, ve 14 Aralık’ta medyaya gerçekleştirilen operasyonları ve sonrasındaki süreci “Hukuk esasına geçilmeden usul yönünden katledildi.” şeklinde değerlendirdi.
Hukukun usul yönünden rafa kaldırıldığını, usule alternatif yeni usuller icat edildiğini söyleyen Şahin, “Yapılan edilen tamamen siyaset üzerinden bir hukuk darbesidir.” dedi.
Millet ve Adalet Partisi’nin il başkanları toplantısı Ankara Rixos Oteli’nde gerçekleştirildi. Burada gazetecilere açıklamada bulunan İdris Naim Şahin, “Ülkemizde gün olmuyor ki anormallikler yaşanmasın hafta olmuyor ki yanmasın, hele hiçbir ay yok ki anormal akıl dışı, hukuk dışı, ahlak dışı bir gelişme yaşanmasın. Bazen bu gelişmeler öyle oluyor ki ülkemiz insanı ile sınırla kalmayıp çevre ülkelerin komşu olduğumuz, yer aldığımız kıtaları, insanlarını da ilgilendirir nitelikte oluyor.” dedi.
14 Aralık’ta da bir değişik gelişmenin yaşandığını belirten Şahin, “Hukuk adına yaşadık ama baştan aşağıya usul yönünden esas yönünden hukuksuzluk içeren bir gelişmeyi yaşadık. Sanatçılar, oyuncular, gazeteciler ve güvenlik görevlileri, polis şefleri olmak üzere farklı kesimlerden farklı mesleklerden insanlar bir araya getirilerek adeta yakın tarihte yaşadığımız Muharrem ayının aşuresini hatırlatırcasına bir insan çeşitliliği oluşan bir hukuk aşuresini yaşadık. Aşure benzetmesi aşureye haksızlık olur ama anlaşılması için bu benzetmeyi yaptım.” diye konuştu.
‘USULDEN BAŞLASAK ELDE KALIYOR, ESASA GİRSEK AYAKTA KALAN BİR HUKUK GARABETİ’
Şahin, operasyonları şöyle değerlendirdi: “Hukuk esasına geçilmeden usul yönünden katledildi. Hukuk, usul yönünden rafa kaldırıldı, usule alternatif yeni usuller icat edildi. Alternatif kelimesinin günümüzde daha bir enteresan karşılığı var; paralel. Paralelli usulle icat edildi Türkiye’de. Mesela şüphe kavramı içinde bulunduğumuz yılın başından Aralık ayına kadar, 12 Aralık’a kadar kuvvetli şüphe üzerine inşa edilmişti. Çünkü bu dönemde çok kuvvetli delillerle yargılanan birileri vardı ama o birileri sıradan birileri değildi. Ülkeyi yönetenlerin yakınları ve yakınındakilerden oluşuyordu. Onun için onlara ayrı bir şüpheli muamelesi yapılmalıydı. Dolayısıyla onlar sözüm ona kuvvetli şüphenin bulunamaması oyunuyla senaryosuyla beraat ettirildiler. Ama hemen ardından 12 Aralık’ta onaylanarak yürürlüğe giden ceza usul kanunu değişikliği ile bu kez şüphe kriterinde makul şüphe gibi bir indirim yapıldı. Sanki yıl sonu tenzilatı yılbaşı tenzilatı gibi şüphede indirim yapıldı. Makul şüphe meselesi tamamen artık yargılama vizyonundan kalkmış, gündeminden çıkmış kişilerden sonra yargılanmak istenen kişiler için icat edilmiş bir hukuk garabeti. Bu kapsamda 12 saat geçmeden üzerinden birileri makul şüphe yaklaşımıyla apar topar yargılanmaya başladı. Usulden başlasak elde kalıyor, esasa girsek ayakta kalan bir hukuk garabeti. Dünyaya hukukun usulü ve esası yönünden mahcup ve rezil duruma düştüğümüz gibi esasında suçladığımız insanların işleri, karakterleri, geçmişi, günü ve çevresi itibariyle yapanların dahi inanmadığı çok açık belli olan ama yapma zorunda oldukları bir garabeti daha yaşadık, yaşamaktayız.”
‘BİR ŞÜPHE UCUBESİ İLE BU HUKUK SİSTEMİNİN İŞLETİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL’
Şahin, kuvvetli şüpheden kurtarılıp makul şüphe kriteriyle derdest edilen, yakalanan gazeteciler, fikir adamları, sanatçılar, polisler için geçerli olması gereken kuralı ise şöyle açıkladı: “Kuvvetli şüphenin bulunmadığı bulunamadığı şüpheliler için makul şüphenin hiçbir zaman uygulanamaması lazım. Hiçbir zaman ceza hukukundaki düzenlemeler hem usul hem esas itibariyle sanığın lehine olanlar uygulanmak gerekliliğini bilmekte ve okumaktayız. Şüphelinin aleyhine olan kuvvetli şüpheden makul şüpheye usul kanunun dönüştürülmüş olması bu kişilerin şüphe derecesinin azaltılmış olması itibariyle aleyhlerine bir gelişmedir. Aleyhteki gelişme geçmişteki olay itibariyle hiç uygulanamaz. İddia edilen olay tarihleri 2008–2010 arası bundan 5 yıl önceki olaylar için bugün için kanunda değişiklikler yaparak ben senden şüphelendim, tam şüphelenmedim ama biraz şüphelendim, tam şüphelenmedim ama yarım şüphelendim çeyrek şüphelendim dercesine hukukla yapanların kendileri ile alay edercesine bir şüphe ucubesi ile bu hukuk sisteminin işletilmesi mümkün değil.”
TUTUKLANAN POLİSLER BU VATANIN KAHRAMAN EVLATLARI
14 Aralık’ta gözaltına alınan polisler için de kefil olduğunu belirten İdris Naim Şahin, “Tufan Ergüder, Yurt Atayün, Yakup Saygılı, Nazmi Ardıç, Yasin Topçu ve diğerleri. Onlarca yüzlerce. Bu vatanın kahraman evlatları. Ben çok azını tanırım, bu olaylardan sonra tanıdım. Görevim itibariyle çok azını tanırım. Ama ne yaptıklarından az çok haberim vardır. Hepsi güvenerek çalıştığım insanlardır ve hepsinin altına o gün de imza attım bugün 10 tane imza atıyorum. 100 tane imza atıyorum.” diye kaydetti.
‘HAŞHAŞİ DİYEBİLMEK İÇİN HAPHAPİ OLMAK GEREKİR’
Şahin son olarak şu ifadeleri kullandı: “Yapılan, edilen tamamen siyaset üzerinden bir hukuk darbesidir. Hukuk darbesinden başka bir şey değildir. İlla darbenin tankla tüfeklerle yapılmasına gerek yok. Darbenin işgallerle, yağmalarla yapılmasına gerek yok. Elinde kalem olan, kitap olan, diğer elinde yerine göre gül olan, dilinde Allah’ın adından başka bir zikir olmayan kalbinde emr-i bil maruf nehy-i anil münkerden başka bir prensip ve ilke olmayan insanları örgüt olarak kabul etmek suretiyle o insanlar üzerinde bu şekilde operasyonlar geliştirmek ve bundan da tatmin yoluna gitmek normal bir hal değildir. Bu bir cinnet halidir. Bu bir hastalıklı haldir. Burada akıl hastalığı vardır, beden hastalığı vardır, psikolojik rahatsızlıklar vardır. Bunun da az çok işaretlerini biliyoruz. Çünkü ruhsal sıkıntılarını kalp kasvetlerini giderebilmek için ve bedeni rahatsızlıklarını giderebilmek için sıkça hap aldıklarını belli kişilerin bilmekteyiz. Bu normaldir ama burada cesaret hapı da alınıyor. Ve bu haplarla sözüm ona kahramanca işler yapılıyor. Ama ne yapıldığının farkında değiller. Hap deyince şunu da söylemek istiyorum. Hani bir haşhaşilik uyduruldu ya, hakaret maksatlı. Burada demek lazım ki bunlar da galiba haphapiler. Haşhaşi diyebilmek için durup dururken, Hasan Sabbah dönemine gidip günümüze yorum getirme, günümüz insanını o günün insanıyla eşdeğer duruma getirmeye gidebilmek için normal insanının ötesinde bir özelliğe sahip olmak lazım. O da herhalde hap alarak olur. Haşhaşi diyebilmek için haphapi olmak gerekir.”

Habre ve Foto:Selcuk Dönmez


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa