• Yeni Malatyaspor Şeytanın Bacağını Kırdı
  Yeni Malatyaspor Şeytanın Bacağını Kırdı
 • TFF liglerin başlama tarihini açıkladı
  TFF liglerin başlama tarihini açıkladı
 • Belediyesporlu Gençlerin Tek Hedefi Şampiyonluk
  Belediyesporlu Gençlerin Tek Hedefi Şampiyonluk
 • Yeşilyurt Belediyesi Liselerarası Voleybol Turnuvasında Heyecan Yüksek
  Yeşilyurt Belediyesi Liselerarası Voleybol Turnuvasında Heyecan Yüksek
 • Kuzenler Türkiye Şampiyonu Oldu
  Kuzenler Türkiye Şampiyonu Oldu
 • Yeşilyurt Belediyesi Liselerarası Voleybol Turnuvası 17 Şubat’ta Başlayacak
  Yeşilyurt Belediyesi Liselerarası Voleybol Turnuvası 17 Şubat’ta Başlayacak
 • Sivassporumuza Hep Destek Tam Destek
  Sivassporumuza Hep Destek Tam Destek
 • Şehit Polis Fethi Sekin Anısına Halı Saha Futbol Turnuvası Düzenlendi
  Şehit Polis Fethi Sekin Anısına Halı Saha Futbol Turnuvası Düzenlendi
 • Sokaktan Spora Projesi
  Sokaktan Spora Projesi
 • Amacımız; Personeller Arasındaki Birlik ve Beraberliği Güçlendirmek
  Amacımız; Personeller Arasındaki Birlik ve Beraberliği Güçlendirmek
Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Başkan Kılınç’tan Hasta Ziyareti
Başkan Kılınç’tan Hasta Ziyareti

Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman...

Battalgaziye 10 Milyon Liralık Spor Yatırımı
Battalgaziye 10 Milyon Liralık Spor Yatırımı

Bakan kasapoğlu: “insanımızın sporla buluşmasını...

Kahveciler bu sıkıntılar içerisinde ne yiyip ne içecek?
Kahveciler bu sıkıntılar içerisinde ne yiyip ne içecek?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya...

Şehiriçi Minibüsler Dezenfekte Edildi
Şehiriçi Minibüsler Dezenfekte Edildi

Adıyaman Belediyesi, şehir içinde hizmet...

Adliye Binamızın Sürecini Başlatıyoruz
Adliye Binamızın Sürecini Başlatıyoruz

AK Parti MKYK Üyesi ve...

Battalgazi Belediyesi ve Kızılay İhtiyaç Sahiplerini Unutmuyor
Battalgazi Belediyesi ve Kızılay İhtiyaç Sahiplerini Unutmuyor

Başkan güder, “yaşlılarımız bizim çınarlarımızdır....

Fırınlarda Maske ve Eldiven Denetimi Yapıldı
Fırınlarda Maske ve Eldiven Denetimi Yapıldı

Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri fırınlarda...

Bu Ödül Malatya’mızın
Bu Ödül Malatya’mızın

Türk Kızılay Genel Merkezince Türkiye...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
MTÜ’de Birlikte Düşünelim, Birlikte Konuşalım Etkinliği
MTÜ’de Birlikte Düşünelim, Birlikte Konuşalım Etkinliği
Rektör Prof. Dr. Karabulut: “Artık bizim ilaçları bitkisel ürünlerden elde edebilir konuma gelmemiz lazım” Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde görevli akademisyenlere yönelik olarak “Birlikte Düşünelim, Birlikte Konuşalım” Etkinliği kapsamında...
30 Mayıs 2019 17:28
Font1 Font2 Font3 Font4

Rektör Prof. Dr. Karabulut: “Artık bizim ilaçları bitkisel ürünlerden elde edebilir konuma gelmemiz lazım”

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde görevli akademisyenlere yönelik olarak “Birlikte Düşünelim, Birlikte Konuşalım” Etkinliği kapsamında ‘Tıbbi Aromatik Bitkiler’ konulu konferansı düzenlendi.

Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve üniversite bünyesinde geleneksel hale getirilecek olan “Birlikte Düşünelim Birlikte Konuşalım” Etkinliğine Rektör Prof. Dr. Aysun Bay karabulut, Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Rüştü Karaman ve konuk konuşmacı olarak birlikte Ziraat Fakültesi ve Battalgazi MYO Bahçe Tarımı Programında görevli akademisyenler katıldılar.  Ekinliği konuşmacı olarak Prof. Dr. Hüseyin Koç katılarak ‘Tıbbi Aromatik Bitkiler’ konusunda bilgilendirmede bulundu.  Toplantı katılımcıların karşılıklı bilgi sunumu ve fikir alışverişi yapması ile sürdü.

Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Birlikte Düşünelim, Birlikte Konuşalım” etkinliğinin akademik personele yönelik olarak önümüzdeki eğitim yılı içinde daha yoğun bir şekilde yapılacağını belirtti. Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Gerçekten çalışıyoruz, çalışmayan yok. Sorun şu acaba nerede ne yapmamız gerekiyor,  neleri biliyoruz, bilmediğimiz noktalar neler? Bunları birlikte tartışarak, eksiklikleri yine birlikte tamamlayarak iyiye, güzele ulaşacağız.” ifadelerini kaydetti.

İlaçların bitkisel ürünlerden elde edilmesi için Ziraat Fakültesinin bir çalışma ve hedef içinde olacağını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Aysun Bay karabulut şöyle devam etti; “Bir etken madde nasıl üretilir,  Eczacılık Fakültelerine etken madde üretip verdiğimiz takdirde onlar bunu ilaca dönüştürebilirler mi veya ilaç firmalarına bu konuda ürün verebilirmiyiz? Bunun çalışmasını yapmamız gerekiyor. Artık bizim ilaçları bitkisel ürünlerden elde edebilir konuma gelmek için bir çaba sarf edeceğiz. Önümüzdeki süreçte bunları da yapıyor olacağız.  Çünkü bu konuda bir gayret var, hepimiz bunun gerçekleşmesin istiyoruz. “

Prof. Dr. Hüseyin Koç,  “Malatya’ya gelmeden önce Malatya’nın ve yakın illerin tahıl tarımı yada tohumculuğa yönelik ne kadar ihtiyacı var diye hesap yapmaya çalıştım. Baktığınız zaman enteresan bir tohum ihtiyacı var. Ben bunu sadece tahıllarla ilgili düşünsem bile, bugün devlet tohumculuğa destek veriyorsa, bu destek mutlaka tescilli tohum kullanan üreticilere veriliyor.” diyerek,  bölgede tescilli tohum üretiminin gelişmesi gerektiğini kaydetti.

‘Tıbbi Aromatik Bitkiler’ konusunda özellikle susuz arazide yetişebilecek türler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Hüseyin Koç,  “Kapari, 40 metre derinliğe kadar gidebilen bir bitki. Sizden hiçbir yıl su istemez.  Türkiye’de gezebildiğim ve dolaşabildiğim alanlardaki kapari popülasyonlarında bir hastalığa rastlamadım, zararlıya rastlamadım, dolayısıyla hastalığı olmayan, zararlısı olmayan, sizden su istemeyen, bir defa dikip 2 asır kadar üzerinden verim alabileceğiniz bir bitki ve piyasada da bu bitki fevkalade yüksek bir katma değer sağlayan bir ürün. Marketlere gittiğiniz zaman bir bakın, Kapari’nin kilosu kaç para? 60 TL’den başlıyor, 180 TL’ye kadar çıkıyor.” dedi.

Malatya’da susuz arazide katma değeri yüksek olan Safran bitkisinin de yetiştirilebileceğini de anlatan Prof. Dr. Hüseyin Koç, “Safran, dünyanın en pahalı baharatıdır. Bu baharatın bitkisi bizim ülkemizde yetişebilirmi? Adı Safranbolu olan bir ilçemiz var. Sadece orada mı, hayır. Osmanlı döneminde baktığınız zaman 1920’lere kadarki ihracat ürünlerimiz içerisinde Safran, dünyanın ihtiyacının yüzde 70-80’ini sağladığımız bir ürün. Bir dikildiği zaman 4-5 yıl oradan artan miktarlarda ürün hasat edilebilen bir bitki. Sulamayı gerektirmeyen, mücadeleye gerektirmeyen, bir defa diktiğiniz zaman 4-5 yıl oradan artan miktarlarda ürün alabildiğiniz bir alternatif ürün.”  şeklinde konuştu.

Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Rüştü Karaman, “Çok büyük bir kozmetik firma, 14-15 tanelik bir liste gönderdi. Diyorlar ki, ‘Biz artık Çin’den, şuradan buradan etken madde getirmekten yorulduk. Kilosu 300 Euro’dan başlıyor, 1.00 Euro’ya kadar.’ Biz Türkiye’de birde kozmetik yapıyoruz. Ham maddesini ve ara maddesini yurtdışından alıyoruz. O kadar çok aktif etken ihtiyacımız var ki, ama kimse yetiştirmiyor. Bu nedenle yurtdışından getirmek zorunda kalıyoruz. Ülkemiz adına çok büyük bir sıkıntı.” dedi.

– NATURAL’2019 Kongresi

Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut,  5. Uluslararası NATURAL’2019 Kongresinin Gazi Üniversitesi ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi ev sahipliğinde 02-06 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirileceğini belirtti.  Rektör Prof. Dr. Karabulut, YÖK Performans Kriterlerine göre organize edilen toplantıda bildiri sınırlamasının olmadığını kaydetti.

– 17. Uluslararası Kayısı Sempozyumu 7 Temmuz’da

Rektör Prof. Dr. Karabulut, 17. Uluslararası Kayısı Sempozyumu’nun 6 – 10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Malatya’da gerçekleştirileceğini belirterek, sempozyuma İran, Macaristan,

Çek Cumhuriyeti, Amerika, İtalya, Slovakya, İspanya, Sırbistan, Romanya, Japonya, Kazakistan, Fransa, Çin, Tunus, Fas, Özbekistan, Pakistan, Yunanistan, Azerbaycan’dan da katılımların olacağını kaydetti.

Aynı zamanda kongrenin onursal başkanı olan Prof. Dr. Karabulut, bundan öneki 16. Uluslararası Kayısı Sempozyumu’nun 2015’de Çin’de yapıldığını hatırlattı


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa