• Başkan Güder, Genç Sporcularla Buluştu
  Başkan Güder, Genç Sporcularla Buluştu
 • Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Mahallesine Dev Bir Spor Kompleksi Kuruyor
  Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Mahallesine Dev Bir Spor Kompleksi Kuruyor
 • Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımı, Avrupa Kupası Maçlarında Üçüncülük Kupasının Sahibi Oldu
  Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımı, Avrupa Kupası Maçlarında Üçüncülük Kupasının Sahibi Oldu
 • Büyükşehir’in Kıck Boks Takımı Antalya’da Destan Yazdı
  Büyükşehir’in Kıck Boks Takımı Antalya’da Destan Yazdı
 • Sporcumuz Aliye Demirbağ, Olimpiyat Eleme Puan Turnuvasına Veda Etti
  Sporcumuz Aliye Demirbağ, Olimpiyat Eleme Puan Turnuvasına Veda Etti
 • Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
  Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
 • Başkan Şerifoğulları: ‘Sporcumuz Aliye Demirbağ’a Yürekten Başarılar Diliyorum’
  Başkan Şerifoğulları: ‘Sporcumuz Aliye Demirbağ’a Yürekten Başarılar Diliyorum’
 • Elazığ Belediyespor Kulübü, Elazığ Voleybol Spor Kulübü’nü Bünyesine Kattı
  Elazığ Belediyespor Kulübü, Elazığ Voleybol Spor Kulübü’nü Bünyesine Kattı
 • Büyükşehir Erkek Voleybol Takımından Başkan Gürkan’a Ziyaret
  Büyükşehir Erkek Voleybol Takımından Başkan Gürkan’a Ziyaret
 • Filenin Kaplanları Efeler Ligi İçin Yoluna Devam Ediyor
  Filenin Kaplanları Efeler Ligi İçin Yoluna Devam Ediyor
Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Tüfenkci: Yeni SGK binası 2021 Sonunda Hazır Hale Gelecek
Tüfenkci: Yeni SGK binası 2021 Sonunda Hazır Hale Gelecek

Sosyal Güvenlik Kurumu Malatya İl...

MTÜ’den Hemşirelik Haftası Etkinliği
MTÜ’den Hemşirelik Haftası Etkinliği

MTÜ’den Covid 19 Pandemisinde Hemşirelik...

Kadir Gecesi’ni Bir Dua Hazinesi Olarak Görmeliyiz
Kadir Gecesi’ni Bir Dua Hazinesi Olarak Görmeliyiz

Başkan Gürkan Kadir Gecesi nedeniyle...

Serdar Ortaç Hep Aynı
Serdar Ortaç Hep Aynı

Magazin ve cemiyet dünyasının gözde...

Malatya’da Neler Oluyor?
Malatya’da Neler Oluyor?

Gelecek Partisi Malatya İl Başkanı...

Belsos 4 Bin Kişiye Sıcak Yemek Dağıtıyor
Belsos 4 Bin Kişiye Sıcak Yemek Dağıtıyor

Büyükşehir Belediyesi İftarda Vatandaşlarını Yalnız...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Şanslı Organ Kulak
Şanslı Organ Kulak
Şanslı Organ...
21 Mart 2017 14:38
Font1 Font2 Font3 Font4

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Bölümünden Prof. Dr.Erkan Karataş “İşitme kaybının toplumda oldukça sık görülen bir rahatsızlık olduğunu “ söyledi.

Yeni doğan grubunda binde bir bebekte işitme kaybı görülmektedir. Daha doğu, güneydoğu bölgesi gibi yaşam standardının düşük olduğu yerlerde binde üç, dört oranında görülmektedir. Kulak işitmeyi, beyin algılamayı sağlar. Erken dönemde işitme kaybı tespit edilip tedavi edilmezse algılama hücreleri ölür geri dönüşümsüz yok olur. Bu durumda işitme kaybının tedavi edilmesi mümkün olmaz. Bu yüzden erken dönemde teşhis edip tedavi etmek gerekir. Aksi durumda beyindeki algılama hücreleri yok olarak ölür. Bundan sonra da işitme kaybını tedavi etmek söz konusu olamaz. İşitme kaybı her yaş grubunda görülebilmektedir. Yeni doğan bebeklerde binde bir, çocukların gelişim döneminde yani 3-5-10-15-18 yaşlarında rastlanılmaktadır. 45 yaşından sonra herkeste işitme sorunları ortaya çıkar. Kulakta çok şanslı bir organ çünkü her seviyedeki işitme kaybına yönelik bir tedavi gelişmiştir. Hafif türden, orta düzeydeki işitme kayıpları işitme cihazlarıyla tedavi edilir. Bunun yanında yüksek teknolojik ameliyat ile kulağa konulan işitme cihazları geliştirilmiştir. Bunlara implant denilmektedir. İmplantorgan nakli gibi işitme kaybını, koyulan cihazlarla tedavi etmekte ve kulak yerine geçmektedir.

1-Kemiğe İmplante İşitme Cihazları

2-Orta Kulak İmplant Cihazları

3-Koklear (Biyonik) Kulak Cihazları

4-Beyin Sapı İmplantı Cihazları

Prof. Dr. Karataş “Bu yüksek teknolojik cihazlar kulağın her seviyesindeki işitme kaybına yönelik çözüm sağlamaktadır. Kulağın, sinirin yerine geçerek işitmeyi mümkün kılmaktadır. Her işitme kaybına ameliyat yapılmamaktadır. Öncelikli olarak hafif ve orta düzeyli işitme kayıplarına bakılır. Bunlara konvansiyonel işitme cihazları verilir. Konvansiyonel cihazlar kanal içi ve kulak arkası uygulanarak işitme kaybını hasta gözlük gibi işitme cihazı kullanarak çözebilir. Hatanın kendisi takıp çıkarabilir. Fakat bu cihazları almak önemli değildir. Önemli olan cihazları ayarlayabilmektir. İşitme cihazlarını Sağlık Bakanlığı ruhsatlı işitme cihazı satan merkezlerde satın almak gerekir. Aldıktan sonra da işitme cihazını bilgisayara bağlayıp ayarının en az 4-5 kere yapılması gerekir. Yoksa cihaz ne kadar pahalı olsa da hiçbir etkisi olmaz” şeklinde konuştu.

Daha orta ve ileri düzeyde işitme kayıplarına kulağa implante edilebilen işitme cihazları uygulanabilmektedir. Bunlardan birincisi:

1- Kemiğe implante edilen cihazlar

Kulak kemikçikleri kireçlenmiş ,dış kulak kanalı gelişmemiş veya kronik kulak hastalığına bağlı işitmesi bozulmuş hastalara kafatasının içine bir titanyum cihaz takılmakta bunun ucu içinde veya dışarıda olabilmektedir. Cihaz elektronik çiple saçlı derinin altına yerleştirerek kapatılmaktadır. Ameliyattan bir ay sonra bilgisayarlı bir çip yardımıyla, çip cihaza tutunup kafatasında işitmeyi sağlayabilmektedir. Her iki kulakta da bu şekilde işitme kaybı çözülebilir. İşitme cihazı kullanamayan ve işitme cihazından fayda görmeyen hastalarda, işitme cihazı kullanabilmesi için kulak yapısının tam gelişmediği gerilik durumunda kemiğe implante işitme cihazı uygulanmaktadır. Bu cihazlar yüksek teknolojik ürünler olup uygun endikasyon dâhilinde yapıldığı takdirde devlet tümünü karşılamaktadır.

2-Orta Kulak İmplante Cihazları

Erkan Karataş ”Kronik kulak hastalıkları olan hastalarda kulak kemikçikleri bozulmuş, işitme orta kulaktan sağlanamıyor, hasta işitme cihazından yeterli faydayı görmüyorsa yine ameliyatla kulak içine bir cihaz yerleştirilmektedir. Bu cihaz manyetik alıcının kafatasının içine gömüp cilt kapatılmaktadır. 1 ay sonra ise bilgisayarlı çipli cihazı mıknatıslı bir şekilde kafatasına tutunabilmektedir. Hasta kendisi takıp çıkarabilmektedir. Bu şekilde hasta işitmesini sağlayabilecektir” dedi.

3-Kokleer Kulak (Biyonik Kulak)

Prof. Dr Karataş “Bu, dünyadaki en son teknoloji olup, işitmesi olmayan işitme cihazından fayda görmeyen, kulak yapıları normal olan kişilere uygulanabilir bir teknolojik cihazdır. İç ve dış olarak iki parçası vardır. İç parçası ameliyatla içeri uygulanabilmekte ve bunu kulak arkasından mastoid dediğimiz kemiği turlayarak kulağa doğru ilerleyerek iç kulağın içine iç parçanın elektrotu yerleştirilmektedir. Manyetik kısmını kafatasının içine gömülüp, 1 ay sonra yine dış parçanın elektronik bilgisayar çipli olan dış parçası bilgisayarla ayarlanıp işitme cihazı gibi uygulanır. Bu şekilde işitmesi hiç olmayan bebeklere, çocuklara, erişkinlere bu cihazı takınca tümüyle normal bir şekilde işitme sağlanmaktadır. Yani kulak nakli gibi bir durum ve bu şekilde duyma yetisi olmayan kişi de duyabilmektedir. Tabi bunun için kulak yapısının ve işitme sinirinin normal olması gerekmektedir. Genetik işitme kayıplarının çoğu iç kulak kaynaklıdır ve işitme kayıplarının % 90’ ı bu şekildedir ve bunlar bebeklik, çocukluk döneminde tedavi edilmektedir. Sağlık uygulama tebliğinde tek kulağa devlet ödeme yapmaktaydı. Yaklaşık 4-5 hafta önce 48 ayını dolduracak bebeklere kadar her iki kulağa da biyonik kulak ameliyatı yapabilme imkânını devletimiz tanıdı” şeklinde belirtti.

4-İşitmede En Son Nokta Beyin Sapı İmplantı

Dr. Karataş “İç kulak işitme sinirleri, iç kulağı olmayan ama orta beyin bölgesinde işitme çekirdekçikleri olan kişilere uygulanan bir ameliyattır. Beyin ameliyatı gibi kulak arkasından açılıp beyin bölgesine ve işitme çekirdekçiklerine ulaşılır. Bunların etrafına çip konulur ve yine bu çipin iç parçası kafatasının içine gömülü iç parçası da vardır. Bu da kafatasına gömülü hale getirilerek kulak kapatılır. 1 ay sonra bilgisayarlı dış parçası mıknatısla kafatasından tutularak kulak arkasına konularak hasta duyabilir. Yine beyin sapı implantıyla kulağı olmayanlara bile işitme restorasyonu yapmak mümkün hale gelmiştir. Tabi bunu diğer organlara baktığımızda göze veya başka duyusal organa göre kulak şanslı bir organ her seviyede her basamakta teknolojinin yardımıyla geliştirilmiş implante edilebilir işitme cihazı mevcuttur. Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezinde implante edilebilir işitme cihazları tüm hastalarımıza gerektiği endikasyonda uygulayabilmekteyiz” diyerek sözlerini bitirdi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa