• Başkan Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Futbol Okulunu Ziyaret Etti
  Başkan Çınar, Yeşilyurt Belediyespor Futbol Okulunu Ziyaret Etti
 • Elazığ Belediyesi İşitme Engelliler Futbol Takımı Süper Lige Yükseldi
  Elazığ Belediyesi İşitme Engelliler Futbol Takımı Süper Lige Yükseldi
 • Yeşilyurt Belediyesi, 2.Yaz Spor Okullarını Sporseverlerle Buluşturacak
  Yeşilyurt Belediyesi, 2.Yaz Spor Okullarını Sporseverlerle Buluşturacak
 • Dev Spor Kompleksi İçin Temel Atıldı
  Dev Spor Kompleksi İçin Temel Atıldı
 • Başkan Güder, Genç Sporcularla Buluştu
  Başkan Güder, Genç Sporcularla Buluştu
 • Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Mahallesine Dev Bir Spor Kompleksi Kuruyor
  Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Mahallesine Dev Bir Spor Kompleksi Kuruyor
 • Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımı, Avrupa Kupası Maçlarında Üçüncülük Kupasının Sahibi Oldu
  Yeşilyurt Belediyespor Kick-Boks Takımı, Avrupa Kupası Maçlarında Üçüncülük Kupasının Sahibi Oldu
 • Büyükşehir’in Kıck Boks Takımı Antalya’da Destan Yazdı
  Büyükşehir’in Kıck Boks Takımı Antalya’da Destan Yazdı
 • Sporcumuz Aliye Demirbağ, Olimpiyat Eleme Puan Turnuvasına Veda Etti
  Sporcumuz Aliye Demirbağ, Olimpiyat Eleme Puan Turnuvasına Veda Etti
 • Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
  Yeşilyurt Belediyespor, Şampiyonluk İçin Kenetlendi
Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Malatya Haber,Malatya Güncel Haberleri
Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Şed Kuşatma Töreni Yapıldı, Yılın Ahileri Ödüllerini Aldı
Şed Kuşatma Töreni Yapıldı, Yılın Ahileri Ödüllerini Aldı
Şed Kuşatma Töreni Yapıldı, Yılın Ahileri Ödüllerini...
20 Eylül 2017 00:48
Font1 Font2 Font3 Font4

Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf bayramı etkinlikleri kapsamında Şed Kuşatma töreni, Yılın Ahileri ve Onur Ödülleri töreni ile Ahilik Pilavı ikramı yapıldı.

 Eski Şire Pazarı’nda gerçekleştirilen törene CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Havva Eksilmez, TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Şevket Keskin, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Malatya Vergi Dairesi Başkanı Yunus Poyraz, Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ,  Bilim ve Sanayi İl Müdürü Akif Gülaçtı, İl Müftüsü Ümit Çimen, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, Esnaf Odası Başkanları kam u kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldılar.

 Şed Kuşatma töreninde konuşan TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Şevket Keskin, “Ahilik, dostluktur, kardeşliktir,  hoşgörüdür, barıştır, paylaşmadır. Ahilik sadece ticaret hayatını düzenleyen bir sistemde değil, aslında sosyal, askeri, kamu düzeni ile ilgili boyutları da var. Her şeyden önce Ahilik bir gönül-ruh hareketidir.  Ahilik esnafın hakkını koruduğu gibi, vatandaşın da hakkını koruyan bir güzel gelenektir. Ahi Evran’ın verdiği nasihatlerine bakarsanız, her şeyden önce çağdaş, dengeyi tutturmak, dağıtan değil toplayandır, yıkan değil yapandır, dünya ve ahret dengesini de bir tutandır. Sadece dünya malına tapmamıştır, dünya malına çalıştığı gibi ahrete de çalışmıştır” dedi.

 Esnaf ve sanatkarın günümüz içinde toplumda  çok önemli bir camia olduğunu belirterek,  “Esnaf bir mahallenin adresidir, güven kapısıdır. ‘Bakkal amca şu evin bir kızı var, oğluma isteyeceğim durumları nedir?’  sorularıyla esnafımız çok karşılaşır. Bakın bu güven çok önemlidir. Esnaf ve sanatkar camiası hamdolsun bu güveni çok kazanmış.” Diye konuştu.

Keskin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet çakır’a esnaf ve sanatkar kesimine vermiş olduğu destek ve hizmetleri içinde teşekkür etti.

 Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey’de 10 yaşından beri içirnde bulunduğu Eski şire Pazarı’nda Ahilik Haftasının kutlanıyor olmasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, son yapılan restorasyondan dolayı güzide bir mekan haline geldiğini ifade etti.

 Ahiliğin kardeşlik, paylaşmak, gönülleri bir birine açmak olduğunu belirten TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, “1 asır önce Ahi Evran ve arkadaşlarının açmış olduğu bu kutlu yolda geçmişimizi çok iyi irdeleyerek, geleceğimizi inşa etmek zorundayız. Çünkü bu milletin çimentosu esnaf yapılanmasından geçiyor. Ülkenin birlikteliğinin, beraberliğini, kardeşliğinin çimentosu esnaf ve sanatkar toplumunun ortaya koyduğu özveriden geçiyor. Bundan dolaya da geçmişimizi gelecek nesillere çok iyi aktarmamız ve geleceğimizi de bunun üzerine inşa etmemiz gerekiyor” ifadelerini kaydetti.

 Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ise, “Ahiliğin ortaya koymuş olduğu kaliteyi, aldatmamayı, usta-çırak ilişkisini, aslında bir kalite kontrolü de diyebiliriz.^Günümüzde de bu ISO 9001’lerle sağlanıyor veya TSE ile sağlanıyor. Patent gibi halkların korunduğu, sanatın ve sanata önem verildiğini, sanatın emeğine önem verildiğini Ahilikte görürüz. 1300’lü yıllara döndüğümüz zaman bunu görebiliriz. Dolayısıyla bugün bizler Ahiliğin neresindeyiz, bu çok önemli. Bugün yazılı kurallarımız var, denetimlerimiz var, yerelde var, genelde var, kurumlarımızda var. Ahilik temel itibariyle o dönemin ekonomisini şekillendiren, ticaretini güçlendiren, halkı koruyan, esnafı koruyan, sanatı koruyan, kardeşi, barışı ve birlikteliği koruyan, bize özgü, bizim inancımızdan süzülerek gelen çok önemli bir değerimiz ve kültürümüz. Esnaf her zaman güven kapısıdır. Her zaman insanlar emanetlerini bıraktığı, güvendiği, sırrını paylaştığı kişilerdir. Dolayısıyla esnaf güvendir, bunun temelinde Ahilik ahlakı vardır.  Bize özgü bu güzel değerleri yaşatarak ileriye daha güçlü bir ekonomiyle büyürüz.” diye konuştu.

 CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise konuşmasında şunları söyledi, “Bizim hep birlikte bazen kendi kıymetimizi, kendi doğduğumuz toprakların kıymetini çok bilmediğimizi düşünüyorum. 13. Yüzyılda Ahi Evran çıkıyor, dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan bir şeyi gerçekleştiriyor, ticarete bir düzen vermeye çalışıyor. Biz doğduğumuz bu Anadolu topraklarının kıymetini bilmeliyiz. Şimdi düşünüyorum, hemen aklıma birkaç isim geliyor; dünyanın hiçbir ülkesinde  800 yıl önce bir Şeyh Edebali yok, dünyanın hiçbir ülkesinde bir kucağında aslanı, bir kucağında ceylanı barış içerisined yaşatmayı düşünen Hacı Bektaş-ı  Veli yok, dünyanın hiçbir ülkesinde ‘Ne olursan gel’ diyen Mevlana yok, dünyanın hiçbir ülkesinde bu kültürü, barışı, kardeşlik tohumunu eken bilge insanlar yok. O dönem düşünün Avrupa’yı insanlar bir birlerini kesiyor, insanlar bir birlerini boğazlıyor., savaşlar var, ama Anadolu topraklarında Hoca Ahmet Yesevi’ler, Hacı Bektaş-ı  Veliler, Yunus Emre’ler, b u topraklara barış ve kardeşlik tohumlarını ekiyorlar. 13. Yüzyılda Ahi Evran, bütün Anadolu’ya kardeşliği, dostluğu, dayanışmayı öğretmeye çalışıyor. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Kıymetini nasıl bileceğiz.  Bunları anacağız, yaşayacağız. Ahilik kültünü bilmeliyiz ve o kültürün mirasına sahip çıkmalıyız. Burada belki doğru olurmu bir siyasetçi olarak çağrı yapmak, müsaade ederseniz bir esnaf olarak yapmak istiyorum; bir esnaf çocuğu olarak yapmak istiyorum, mahalle aralarında, sokak aralarında açılan dışarıdan gelen çok uluslu şirketlerin marketlerinden alışveriş yapmayın, kendi bakkalınızı, kendi esnafınızı lütfen yaşatın. Onlar yaşarsa Malatya büyür, Malatya ekonomisi büyür. Onlar yaşarsa Malatya daha güzel bir kent olur.”

 Etkinlikte İl Müftüsü Ümit Çimen tarafından Ahilik duası yapıldı.

Törende Malatya’da Yılın Ahisi olarak Nurettin Apohan’a, Yılın Kalfa Adayı Fadime Tatar’a, Yılın Çırak Adayı Bilal Aslan’a, Yılın Ahi Adayları Mehmet Dönmez ve Hüseyin Yanardağ’a,  ödülleri verildi. Törende ayrıca Taksicilik Mesleğini uzun yıllardan beri sürdüren Duran Tut, Mehmet Zafer Çiçekli, Nevzat Aslan, Hüseyin Çorlu, Nurettin İliç, Abdulkadir Aydın, Cumali Murat ve Süleyman Akpamukçu’ya da plaketleri verildi.

  Törende Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a esnaf ve sanatkarlara destek ve hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi verildi.

Etkinlikte Şed kuşatma töreni yapılarak, Ahilik Kültüründe kalfaların ustalığa geçiş süreci anlatıldı.

Katılımcılara Ahilik Pilavının ikramı edilmesi ile tören sona erdi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa