• Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
 • Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
  Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
 • Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
  Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
 • Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
  Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
 • İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
  İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
 • Depremzede Sporcu Eylül Aslan Şampiyon Oldu
  Depremzede Sporcu Eylül Aslan Şampiyon Oldu
Kariyer Günleri etkinliğin Konuğu Vali Yazıcı
Kariyer Günleri etkinliğin Konuğu Vali Yazıcı

Vali Ersin Yazıcı İnönü Üniversitesi...

Battalgazi Belediyesi Mahallelerde Yıkım Sonrası Çalışmalarına Devam Ediyor
Battalgazi Belediyesi Mahallelerde Yıkım Sonrası Çalışmalarına Devam Ediyor

Depremden sonra yapılan yıkım çalışmalarının...

DOĞANIN DÖNGÜSÜ
DOĞANIN DÖNGÜSÜ

Spread the loveTweetBilmeyenler bilsin, duymayanlar...

Çulha “Çiftçilerimizin Yanındayız”
Çulha “Çiftçilerimizin Yanındayız”

AK Parti Battalgazi Belediye Başkan...

Serdar Susuz İlk Tekli İlk Aşka
Serdar Susuz İlk Tekli İlk Aşka

Müzik dünyasına “Öyle mi” isimli...

Afet Köy Evlerinin Anahtarları Sahiplerine Teslim Edilmeye Başlandı
Afet Köy Evlerinin Anahtarları Sahiplerine Teslim Edilmeye Başlandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği...

Siber Vatan” Malatya Programı İlk Eğitimi Sona Erdi
Siber Vatan” Malatya Programı İlk Eğitimi Sona Erdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma...

Battalgazi Belediyesi’nden Engelliler Gününe Özel Tiyatro Oyunu
Battalgazi Belediyesi’nden Engelliler Gününe Özel Tiyatro Oyunu

Battalgazi Belediyesi tarafından Dünya Engelliler...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
19 Ülkenin Ressamları Malatya’da
19 Ülkenin Ressamları Malatya’da
19 Ülkenin Ressamları...
10 Ekim 2016 23:26
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Ressamlar Buluşması 10-20 ekim tarihleri arasında devam edecek

19 ÜLKENİN RESSAMLARI MALATYA’DA

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı-TÜRKSOY’un geleneksel etkinlikleri arasında önemli bir yere sahip olan TÜRKSOY Ressamlar buluşmasının 19’ncusu, 10-20 Ekim 2016 tarihleri arasında Malatya gerçekleştiriliyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde İnönü Üniversitesi ve TİKA işbirliğiyle düzenlenen etkinliğe 19 ülkenin tanınmış birbirinden yetenekli 22 ressamı katılıyor.

19.TÜRKSOY Ressamlar Buluşmasının başlaması dolayısıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Malatya Milletvekili Taha Özhan, AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ile sanatçılar katıldı.

Ressam İsmet: Malatya’da olmaktan mutluyuz

Basın toplantısında sanatçılar adına açıklama yapan Ressam Reşit İsmet, tüm sanatçıların Malatya’ya gelmekten dolayı memnuniyet duyduklarını ifade etti. Reşit İsmet, Ressamlar Buluşmasının önemine değinerek “Bu çalışmalar resimler başlar ve daha derin izler bırakır. Yeni tanışmalar, yeni görüşmeler oluyor. Yeni yeni memleketler keşfediyoruz. 19. Ressamlar Buluşmasını tertipleyen TÜRKSOY, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve TİKA’ya sonsuz şükranlarımı sunuyorum. 51’nci sanat yılımdayım. Demek ki 51 yıldır TÜRKSOY’un bu etkinliğine katılmak için bekliyorum ve teşekkür ederim” dedi.

Prof.Dr. Purtaş: Büyükşehir Belediyesi, önemli kültür-sanat faaliyetleri yapıyor

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş da Malatya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Malatya’da 19 farklı Türk Dili konuşan halkı temsilen 22 ressamın buluştuğunu kaydetti. TÜRKSOY’un gelenekselleşen etkinliklerinden bir tanesi olan 19. Ressamlar Buluşmasını Malatya ve Malatya’nın ilçelerinde gerçekleştirdiklerini kaydeden Purtaş, “Öncelikle bu etkinliğe ev sahipliği yaptığı için ve sıcak ve samimi karşılamalarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’ın şahsında bütün Malatyalılara teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Malatya Büyükşehir Belediyesi, son derece önemli kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmak suretiyle Türk Kültürünün tanıtılması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması doğrultusunda son derece önemli faaliyetler gerçekleştirmekte. Biz de TÜRKSOY olarak önceki senelerde bu faaliyetlere destek olmaya çalıştık.

Kitap Fuarına Türk Dünyasından yazarları, edebiyatçıları, şairleri davet etmiştik. Aynı zamanda fuarda TÜRKSOY fotoğraf ve resim sergileriyle yer almıştık. Bugün bu faaliyetle TÜRKSOY ile Malatya Büyükşehir Belediyesi arasındaki işbirliği ve ortaklığı bir adım daha ileriye götürmüş oluyoruz” açıklamasında bulundu.

Çakır: TÜRKSOY, önemli işler yapıyor

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, çok değerli ressamlarımızı, sanatçılarımızı Malatya’da ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti. Malatya tarih boyunca çok önemli bir şehir olduğuna işaret eden Başkan Çakır, şöyle konuştu:

“Milattan Önce 7 bin yılları bulan bir medeniyetin izinin olduğu bir şehir. Dolayısıyla onlarca medeniyetin yaşadığı bu topraklardaki bu güzel şehrin tanıtımına inşaallah sizler çok büyük katkı sağlayacaksınız. Malatya’mızın coğrafi güzelliklerini, ilçelerimize gittiğiniz zaman oradaki farklılıkları resimlerinizle ölümsüzleştirecek güzel eserlerinizin çıkacağından hiçbir şüphem yok. TÜRKSOY’un bugüne kadar yapmış olduğu çalışmaları yakinen biliyoruz. Dolayısıyla büyük bir medeniyetten büyük bir imparatorluktan belki dünyanın bir çok yerine dağılmış çok değerli kardeşlerimiz var. Onlarla aramızdaki dostluğun, akrabalığın ve kültürel ilişkilerin devamı çok çok önemli. Büyüyen güçlü Türkiye’nin bir çekim merkezi olması, hep birlikte kalkınmamız daha önemli. Ama bunun temelinde de kültürel bağın oluşturulması gerekiyor. TÜRKSOY, bu bağların güçlendirilmesi adına önemli işler yapıyor. Tabi ticaret önemli. Ticari ilişkiler, bu dostlukları pekiştiriyor ama kültürel-sanatsal yönden bağların güçlendirilmesi ve bunların zaman aşımına uğramaması çok daha önemli. Bu buluşmanın dostluk, kardeşlik ve kültürel ilişkileri geliştirdiği kadar; Malatya’mızın güzel değerlerinin, kültürünün tanıtımına önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Kardeş ülkelerimizden gelen tüm sanatçılarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah Malatya’dan güzel izlenimlerle, güzel duygu ve düşüncelerle ayrılırsınız diyor tekrar teşekkür ediyorum.”

Yaşar: Malatya, yeni bir boyut, yeni bir ivme kazanacaktır

AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar ise Türkiye’nin bulunduğu coğrafya içerisinde nasıl bir stratejik denge merkeziyse Malatya’nın da Türkiye için bölgesel bir denge merkezi olarak yüzyıllardır varlığını sürdüren bir şehir olduğunu kaydetti. Malatya’nın gerek kültürel açıdan gerek ekonomik, tarımsal açıdan gerekse yolların kavşak noktasında olması hasebiyle önemli bir merkez olduğunu anlatan Yaşar, “Fakat bunlar bizim anlatımlarımız. Buradan siz sanatçılarımızın yaptığı şey, bizim içinde doğduğumuz büyüdüğümüz bildiğimiz ya da bildiğimizi sandığımız Malatya’mızı, Türkiye’mizi sizin nasıl gördüğünüz. Biz buranın Bakü’den, Bişkek’ten, Almatı’dan, Taşkent’ten, Kırım’dan, Grozni’den, Kafkaslar’dan, Üsküp’ten, Ohri’den, Prizren’den, Sarayova’dan, Lefkoşa’dan nasıl göründüğünü merak ediyoruz. Yani sizin gözleriniz, bakışınız; sizin perspektifiniz bizim doğup büyüdüğümüz ama dışarıdan görme imkanı olmayan kendi şehrimize dışarıdan gelen bir göz gibi gönül gözüyle bir ressam gözüyle bir sanatçı perspektifiyle nasıl göründüğünü bize sizler anlatacaksınız. Buna bizim ihtiyacımız var. Dolayısıyla siyasetin, yerel yönetimlerin, merkezi yönetimin, resmiyetin görmediği şeyin sizin gözleriniz, sizin bakış açınızın bize göstereceğine inanıyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Zihninizden, gönlünüzden geçirip tuvale resmettiğiniz o görüntüler bizim için yeni bir Malatya imajı oluşturacaktır. Malatya, yeni bir boyut, yeni bir ivme kazanacaktır” şeklinde konuştu.

10 gün boyunca devam edecek 19. Ressamlar Buluşmasına katılan ressamlar, Malatya’nın tarihi ve doğal güzellikleriyle Türk dünyasının kültürel zenginliklerini tuvallere yansıtacaklar. Buluşmada meydana getirilen eserler 20 Ekim 2016 saat 10.00’da MABESEM- Malatya Sanat Merkezi Fuayesinde sergilenecek.

19’ncu TÜRKSOY Ressamlar Buluşmasına Katılan Ressamlar:

1. AZERBAYCAN – Jalal AGHAYEV 2. AZERBAYCAN – Sabir CHOPUROV 3. KAZAKİSTAN – Nargyz ALIBEK-Bayan 4. KIRGIZİSTAN – Dzhumabek BAZARBAEV 5. ÖZBEKİSTAN – Yakubdjan SIDIKOV 6. TÜRKİYE – Mehmet Ali DOĞAN 7. TÜRKİYE – Hasan DEMİRBAĞ 8. TÜRKMENİSTAN – Mammed YARMAMMEDOV 9. KKTC – Raif KIZIL 10. ALTAY (Rusya) – Cheynesh MAMASHEVA 11. BAŞKURDİSTAN (Rusya) – Zifa TULUMBAEVA 12. HAKAS (Rusya) – Nikolay MARTKACHAKOV 13. GAGAVUZ YERİ (Moldova) – Prascovia BEJENARI 14. SAHA-YAKUT (Rusya) – Andrei CHİKACHEV 15. TATARİSTAN (Rusya) – Alina YAKUPOVA 16. TIVA (Rusya) – Aleksei KHOVALYG 17. TIVA (Rusya) – Lorisa KHOVALYG 18. KIRIM – Maire LYUMANOVA 19. ÇUVAŞİSTAN (Rusya) – Svetlana KOKEL 20. MAKEDONYA – Ebru SELMAN 21. KOSOVA – Reşid KRÜEZİ 22. BOSNA HERSEK – Adil MESANOVIÇ

19.TÜRKSOY RESSAMLAR BULUŞMASI

HALKA AÇIK RESİM YAPMA YER VE TARİHLERİ

13.10.2016

* 10.30 SANAT MERKEZİ

14.10.2016

*

* 10.30 SANAT MERKEZİ

15.10.2016

* 10.30 HÜRİYET PARKI

16.10.2016

* 10.30 HÜRİYET PARKI

17.10.2016

* 10.30 KERNEK MEYDANI

18.10.2016

* 10.30 KERNEK MEYDANI

19.10.2016

* 10.30 SANAT MERKEZİ

20.10.2016

10.00 SANAT MERKEZİ RESİM SERGİSİ


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa