• Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
  Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
 • Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
 • Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
  Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
 • Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
  Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
 • Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
  Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
 • İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
  İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
Karakuş: Malatya İçin Ekibimiz Hazır
Karakuş: Malatya İçin Ekibimiz Hazır

CHP’li Karakuş, ‘Varlıklarını dolma kalem...

KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz Açtırmıyor
KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz Açtırmıyor

KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz...

AK Parti Akçadağ İlçe Başkanlığına Kenan Tugal atandı
AK Parti Akçadağ İlçe Başkanlığına Kenan Tugal atandı

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde AK Parti...

Fırat Edaş Saha Ekibine Güvenli Sürüş Eğitimi
Fırat Edaş Saha Ekibine Güvenli Sürüş Eğitimi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaklaşık 2...

Tıp Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi
Tıp Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr....

Akçadağ’daki Oto Hırsızları Yakalandı
Akçadağ’daki Oto Hırsızları Yakalandı

Malatya Akçadağ İlçe Emniyet Müdürlüğü...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
AK Partili Çalık: Altay Kışlası’nda Yeni Bir Yerleşim Alanı Oluşacak
AK Partili Çalık: Altay Kışlası’nda Yeni Bir Yerleşim Alanı Oluşacak
AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Altay Kışlası’ndaki 2 bin dönümlük alanın Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin gerçekleştiğini ifade ederek,...
20 Ocak 2022 00:39
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

“Özsan ve Yeni Sanayi Siteleri, Keresteciler, Ayakkabıcılar, Mobilyacılar, Yapı Malzemecileri, Gıda Toptancıları, Oto Tamircileri, Demirciler, Depolama Alanları, Tekstil Atölyeleri ve Galerici Sitelerinin de içinde olabileceği Malatya’nın yeni bir yerleşim alanı oluşacak. Bunların bir araya toplanması ve site türü bir yapılaşmayla, ihtisas alanlarının belirlenmiş olması Malatya’nın düzeni adına da çok önemli. Bu alan tamamlandığında kent merkezinin dışında sağlıklı ihtisas alanları, üretim tesisleri ve sanayi alanları oluşturulacak” dedi.

Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında Malatya Minibüsçüler Esnaf Odasını, Yeşilyurt Bilim ve Sanat Merkezini, Malatya Ağaç Sanatkarları Esnaf Odası Başkanlığını ziyaret etti.

Milletvekili Öznur Çalık, kentteki temasları kapsamında ilk olarak Malatya Minibüsçüler Esnaf Odasını ziyaret ederek, esnafın ve taleplerinin çözümü konusunda istişarelerde bulundu.

Ziyarette konuşan Malatya Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Mesut İnce, deprem ve pandemi sürecinde AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın minibüsçü esnafına büyük destek verdiğini söyledi. İnce, “Milletvekilimizin desteğiyle Cumhurbaşkanımızı karşılamamız ve dosya sunmamız esnafımıza 5 bin, 3 bin ve biner lira olmak üzere 10 bin TL destek verildi. Bu verilen desteğin temeli Malatya’dan atıldı. Burada bizlere en büyük desteği de AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekilimiz Öznur Çalık vermiştir. 24 Ocak depremi sonrası 50 bin TL faizsiz kredinin verilmesi önemliydi. Dönemin Ticaret Bakanı Malatya’ya geldiğinde, “Ben aslında depremi Malatya’dan anladım” dedi ve 50 bin TL faizsiz kredi, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın desteğiyle Malatya ve Elazığ’daki esnaf kardeşlerimize verildi” diye konuştu.

“KDV YÜZDE 18’DEN YÜZDE 1’E İNDİRİLDİ”

Milletvekili Öznur Çalık ise esnafla dün ve bugün yol yürüdüklerini, yarın da birlikte yol yürümeye devam edeceklerini belirtti. Çalık, her zaman esnafın yanında olduklarını ifade ederek, “Esnafımızın her sorununda birlikte çözüm üretmek için mücadele ettik. Bu çözüm sürecinde yaşadığımız daha önce deprem ve pandemi öncesi özellikle halk otobüslerinin vatandaşlarımızı; 65 yaş üstünü, gazilerimizi, şehitlerimizi, ücretsiz taşım kartlarına sahip vatandaşlarımızı taşırken gösterdikleri fedakârlıkları biliyoruz. Bu vesileyle birlikte çıkardığımız yasal düzenlemeyle hem belediye otobüslerimiz hem özel halk otobüslerimiz hem de diğer araçlarımız taşımaları yaparken ücret almadan taşıyorlardı. Özellikle sizlerin bu konudaki “Bizim ücretsiz olarak taşıdığımız vatandaşlar başımızla beraber ama bu konuda devletimizin bize destek vermesi gerekiyor” dediniz ve bu konuda Cumhurbaşkanımıza yapmış olduğumuz arzla birlikte ilk kez, şehirlere göre değişen bin TL desteği verdik. Yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 1’e indirdik. Sizlerin bizden talebi yüzde 10’du ama dönemin Maliye Bakanı ile yaptığımız görüşmeyle KDV oranı yüzde 1’e düşürüldü. Şoför esnafı zorluk çekmesin diye elimizden gelen desteği verdik, vermeye de devam ediyoruz” dedi.

“ESNAFA CAN SUYU OLACAK DESTEKLER VERDİK”

24 Ocak 2020’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin Malatya ve Elazığ için acı kayıpların yaşandığı bir dönem olduğunu dile getiren Çalık, şunları söyledi:
“Vatandaşlarımızın evleri yıkılırken, biz onların yaralarını sardık. Vatandaşlarımızın evlerini yeniden yapıyoruz. Malatya’da 6 binden fazla evimizi yapıyoruz. Bir taraftan vatandaşlarımızın barınacakları evleri inşa ederken bir taraftan da esnafımızın yaralarını sarmamız gerektiğini konuştuk. O dönemde Ruhsar Pekcan Bakanımızı Malatya’ya davet ettik ve depremde ilk kez 50 bin TL’lik desteği esnafımızla buluşturduk. O dönemde verilen bu faizsiz destekler esnafımız için can suyuydu. Sonrasında yaşanan pandemi süreci ise bütün dünyanın kasıp kavrulduğu bir dönemdi. Ekonomik olarak büyük dünya o dönemde sıkıntı yaşadı. Yaptığımız hastaneler, sağlık alanındaki devrimler ve bir milyon 100 bin sağlık çalışanımızla birlikte örnek bir sağlık hizmeti sunduk ve bunu tüm dünya gördü. Sağlık hizmetini başarıyla yürütürken, bütün dünyanın yaşadığı ekonomik krizi ve bilinçli bir şekilde Türkiye’nin ekonomik darbelere maruz kaldığı bir dönemi yaşadık. Deprem döneminde esnafımıza verdiğimiz destekler, sıfır faizli krediler, TESKOMB aracılığıyla vermiş olduğumuz krediler, Halkbank aracılığıyla verdiğimiz destekler esnafımız için çok kıymetli ve önemliydi. Pandemi döneminde sağlıkta göstermiş olduğumuz başarıyı, esnafımızın sıkıntı yaşamaması adına esnafımıza önemli destekler verdik. Türkiye genelinde Sosyal Koruma Kalkanında vatandaşımıza destekte bulunduk. Bunun yanında verilen destekler esnafımızın rahat bir nefes almasına vesile oldu.”

“SAĞLIKLI İHTİSAS ALANLARI OLUŞTURULACAK”

Milletvekili Öznur Çalık daha sonra Malatya Ağaç Sanatkarları Esnaf Odası Başkanlığına yeniden seçilen Mahmut Kavuk’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Milletvekili Çalık, ziyarette yaptığı konuşmada, “Malatya’mızda özellikle şehrin merkezinde kalan sanayi sitelerimizle ilgili daha önceki dönemlerde başlatmış olduğumuz bir çalışma vardı. Bu çalışmalar sona gelmiş ve işlem tamamlanmış vaziyette. Cumhurbaşkanımıza yaptığımız arzla birlikte Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’a yaptığımız ziyaretle Altay Kışlası’nın 2 bin dönüm alanının Malatya Büyükşehir Belediye’mize devri ve arkasından da Özsan ve Yeni Sanayi Siteleri, Keresteciler, Ayakkabıcılar, Mobilyacılar, Yapı Malzemecileri, Gıda Toptancıları, Oto Tamircileri, Demirciler, Depolama Alanları, Tekstil Atölyeleri ve Galerici Sitelerinin de içinde olabileceği Malatya’nın yeni bir yerleşim alanına ihtiyaç duyduğumuzu ifade ettik. Bunların bir araya toplanması ve site türü bir yapılaşmayla, ihtisas alanlarının belirlenmiş olması Malatya’nın düzeni adına da çok önemliydi. Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ve bakanımızın destekleriyle Altay Kışlası’ndaki alanın Malatya Büyükşehir Belediye’mize devri yapıldı. Malatya Büyükşehir Belediye’mizde bu alanla ilgili çalışmalarını şu anda devam ettiriyor. Bu alan tamamlandığında kent merkezinin dışında sağlıklı ihtisas alanları, üretim tesisleri ve sanayi alanları oluşturulacak” ifadelerini kullandı.

“BİLİM VE SANAT MERKEZİ, MALATYA’MIZ İÇİN ÖNEMLİ KURUMLARDAN BİR TANESİ”

Milletvekili Öznur Çalık, kentteki temasları kapsamında daha sonra öğrencilerin yeteneklerini ve yaratıcılıklarını üst düzeyde kullanmalarına imkan sağlayan Yeşilyurt Bilim ve Sanat Merkezini ziyaret etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay’ın da yer aldığı ziyarette öğrencilerle bir araya gelen Çalık, öğrencilerin yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Okulu gezen ve çalışmaları yerinde inceleyen Çalık, “Evlatlarımız bizim gözbebeğimiz. Onların ilkokul, ortaokul ve lisede okurken bilim ve sanata yönlendirilmeleri çok önemli. İlköğretim, ortaokul ve lisede okul dönemleri dışında bilim ve sanat merkezlerine çocuklarımızın gelerek kendilerini geliştirmeleri, alanlarına yönelik çalışmalar yapması mümkün. Birçok alanında üstün yeteneğe sahip çocuğumuz burada eğitim görüyor. Bilim ve Sanat Merkezi Malatya’mız için önemli kurumlardan bir tanesi. Burada yetişen çocuklarımız geleceğin ülkemizin teknoloji mimarları olacaklarını düşünüyorum” diye konuştu.
Çalık, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, silah kazasında hayatını kaybeden polis memuru Ferhat Özcan’ın Yeşilyurt ilçesi Dilek Mahallesindeki ailesine de taziye ziyaretinde bulundu.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa