• Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Güreş Festivali Başladı…
  Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Güreş Festivali Başladı…
 • Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
  Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
 • Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
 • Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
  Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
 • Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
  Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
 • Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
  Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
Fırat Edaş Gönüllüleri Doğa İçin El Ele Verdi
Fırat Edaş Gönüllüleri Doğa İçin El Ele Verdi

Sürdürülebilirlik ve temiz çevre yaklaşımını...

Başkan Sadıkoğlu’ndan Kurban Bayramı mesajı
Başkan Sadıkoğlu’ndan Kurban Bayramı mesajı

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası...

Başkan Geçit, “Dünyayı İyilik Değiştirir”
Başkan Geçit, “Dünyayı İyilik Değiştirir”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof.Dr.İlhan Geçit,...

Pütürge’de Hizmet Aralıksız Devam Ediyor
Pütürge’de Hizmet Aralıksız Devam Ediyor

Pütürge Belediye'si Mikail Sülük Başkanlığı'nda...

Aksa Enerjimiz Yarınlara Projesi’nin Bir Sonraki Durağı Rize ve Trabzon
Aksa Enerjimiz Yarınlara Projesi’nin Bir Sonraki Durağı Rize ve Trabzon

Aksa Grup Şirketleri’nin ilköğretim öğrencilerine...

Yeni Pazarda Büyük Buluşma
Yeni Pazarda Büyük Buluşma

Yaş ve kuru kayısı üretimini...

SOSYAL ÇÜRÜME
SOSYAL ÇÜRÜME

Sosyal medyada bir sokak röportajı...

BEN Mİ ABARTIYORUM
BEN Mİ ABARTIYORUM

Hangi esnafa bir iş yaptırsan,...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Avrupa Birliği Programları Hibe İmkânları Anlatıldı
Avrupa Birliği Programları Hibe İmkânları Anlatıldı
Avrupa Birliği Programları Hibe İmkânları...
2 Mayıs 2016 11:54
Font1 Font2 Font3 Font4

Proje kapsamında toplam 15 ilimizde 2014-2020 döneminde katılım sağladığımız AB Programlarının (ERASMUS+, UFUK 2020, İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği – COSME, Yaratıcı Avrupa, İstihdam ve Sosyal Yenilik – EaSI) tanıtım çalıştaylarından biriside ilimizde gerçekleştirildi.

Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında finanse edilen “AB Programlarına Katılımın Güçlendirilmesi (Enhancing Turkey’s Participation in EU Programmes)” Projesi, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından, Programların ülkemizde etkin bir biçimde uygulanması ve ülke çapında potansiyel faydalanıcılara topluca tanıtımın yapılması amacıyla yürütülmektedir.

Vatandaşlarımızın, araştırmacılarımızın, KOBİ’lerimizin, üniversitelerimiz ve belediyelerimizin Avrupa çapında oluşturulan toplamda yaklaşık 97 milyar avroluk kaynağa erişimi hakkında bilgilendirilmesi sağlanacaktır. Böylece vatandaşlarımız AB’deki muadilleriyle işbirliği yapma, alanlarındaki yenilikleri takip etme ve yeni ülkelere açılma imkânı bulacaklardır.

Çalıştayın açış konuşmasını gerçekleştiren Avrupa Birliği Bakanlığı, Sosyal, Bölgesel ve Yenilikçi Politikalar Başkanı Kayhan Özüm”Bugün burada bizlerle birlikte olduğunuz, çalıştayımıza katıldığınız için öncelikle hepinizi şahsım ve Bakanlığım adına saygıyla selamlıyor, hepinize “hoş geldiniz” diyorum.

Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecinin en önemli unsurlarından biri olan Avrupa Birliğine (AB) üyelik sürecimiz, aslında, AB’nin temellerinin atıldığı Avrupa Ekonomik Topluluğunun ilk yıllarına kadar uzanmaktadır.

O dönemde daha çok bir ekonomik topluluk hüviyetinde olan AB’nin bugün gelmiş olduğu noktada edindiği tecrübe ve özellikle teknik bilgi birikimden faydalanmak da aslında bu sürecin bir parçasıdır.

AB üyeliği hedefi, yarım asırdan bu yana Türkiye Cumhuriyeti için bir devlet politikası olmuş, bu hedef Türkiye’nin evrensel değerleri savunan ve bu değerleri kucaklayan hükümetimizin vizyonunun da tamamlayıcı bir parçası olarak görülmüştür.

Bu süreçte, başta Avrupa Birliği Bakanlığı olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarımız, AB’ye üyelik yönünde çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor.

Özellikle, ülkemiz hayat standartlarının AB standartlarına ulaşması bu sürecin en önemli getirisi olacaktır.

Bu nedenle, mevzuatımızın AB’ye uyumlu hale getirilmesi veya AB’nin ülkemize sunduğu mali imkânların bir şekilde kullanılmasından çok çağdaş bir ülke olmanın gereği olan zihinsel dönüşüme de katkı sağlaması açısından sürecin farklı boyutları vardır.

AB’ye üyelik sürecimizde ülkemize sağlanan Katılım Öncesi Mali Destekler kapsamındaki fon imkânlarıyla birlikte diğer AB proje/finansman imkânlarını da mümkün olduğunca potansiyel faydalanıcılara anlatmaya ve onları bu imkânları kullanmaya teşvik etmeye çalışıyoruz.

Avrupa Birliği Bakanlığı olarak, bu güne kadar 11 ilde gerçekleştirdiğimiz Sivil Toplumla Diyalog Toplantılarının ana temalarından birisi de işte bu imkânların STK’lar başta olmak üzere üniversitelerimize ve KOİ’lerimize anlatılması olmuştur.

Bu fon imkânların başında da farklı politika alanlarda uygulanmakta olan ve oldukça önemli bütçelere sahip olan AB Programları geliyor.

AB Programları, AB üye devletleri arasında işbirliğini artırarak, ortaklık bilincinin gelişmesini desteklemek, AB politikalarının ve müktesebatının uygulanmasına ve AB’nin karşılaştığı sorunlara ortak çözümler üretilmesine katkı sağlamak amacıyla uygulanmaktadır.

Daha çok AB politika ve hedefleri doğrultusunda üye devletlerin çalışmalarını desteklemek için oluşturulmuş olsa da bu programlar, kuruluş tüzüklerinde ifade edildiği üzere, aday ülkeler, potansiyel aday ülkeler ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinin katılımına da açıktır.

Ülkemiz, 2002 yılında imzalanan bir çerçeve anlaşma uyarınca, AB müktesebatına ve politikalarına uyum çalışmaları kapsamında kendi önceliklerine uygun olan AB Programlarına katılım sağlıyor.

Kapsamı itibarıyla, katılım sağladığımız her bir AB Programının ülkemizde koordinasyonunu farklı kurumlar yapar. Avrupa Birliği Bakanlığı ise, AB Programlarının ülkemizde genel koordinasyonunun yanı sıra uygulamanın izlenmesi ve etkinliğin artırılması hususunda gerekli çalışmaların da yapılmasından sorumludur.

Bu sorumluluk çerçevesinde, katılım sağlanan program ve ajanslar aracılığıyla ülkemiz ile AB arasında hem daha kuvvetli bağların oluşması hedeflenmekte, hem de ülkemizin mevcut kalkınma ve büyüme hedeflerine katkı sağlanmaktadır.

AB Programları, programlara katılım sağlayan ülkelerin vatandaşlarına, işletmelerine, sivil toplum kuruluşlarına ve kamu kurumlarına farklı politika alanlarında destek sağlar.

Bu destekler, kültürel etkinlikler, personel değişimi, bireylerin hareketliliği, bilgi paylaşımı ve araştırma gibi faaliyet ve projelere verilir.

AB Programları, katılımcı ülkeler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini amaçladığından, proje başvurularının büyük çoğunluğunun farklı ülkelerden ortaklarla birlikte hazırlanması ve sunulması şart koşuluyor.

Geçtiğimiz dönemde katılım sağladığımız AB Programları altında, 7 yıllık bir süre içerisinde, uygulanan projelere 760 Milyon Avro’nun üzerinde bir kaynak kullanıldı.

Bugüne kadar 700 bin civarında vatandaşımız, değişik vesilelerle, ülkemizin katılım sağladığı Programlardan istifade etti. Bunlardan bazılar yurtdışında staj yaptı, bazıları gönüllülük hizmetleri yaptı, bazıları çalıştıkları üniversiteler ve şirketlerde araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulundu.

Önümüzdeki dönemde de 450 bininin üzerinde vatandaşımız, Erasmus+ Programı başta olmak üzere, katılım sağlanan tüm AB Programlarından faydalanacaktır.

Bu rakam, Proje bazında kullanılan fonlar maddi kazanım açısından önemli olmakla birlikte, bundan daha da önemlisi bu Programların büyük bir kısmında diğer üye ülkelerle ortak projeler geliştirmek suretiyle katılımcı AB ülkeleriyle aynı hedefe birlikte yürümemizdir.

Bu tür ortaklıklar ülkemizin AB’ye entegrasyonunu da güçlendirmekte ve tabana yaymaktadır.

Programlara katılımın güçlendirilmesiyle, vatandaşlarımızın, araştırmacılarımızın, KOBİ’lerimizin, üniversitelerimiz ve belediyelerimizin hem Avrupa çapında oluşturulan toplamda 95 milyar avroluk kaynağa erişimi hem de ilgili alanlarda tecrübe sahibi kurumlarla işbirliği yapma imkânlarının geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Bu açıdan bakıldığında, 2014-2020 döneminde katılım sağladığımız Birlik Programlarından en üst seviyede yararlanmak adına hepimiz büyük görevler düşmektedir.

Bu Programlarda sizlerin de kendi proje fikirlerinize finansman imkanı bulacağınıza inanıyor, bu vesileyle hepinize başarılı bir çalıştay temenni ediyor, kolaylıklar diliyorum.” dedi.

Vali Yardımcısı Bülent Güven’de konuşmasında Avrupa Birliği ile yürütülen projeler, müzakereler ve fasıllar hakkında bilgi verdikten sonra yeterli sayıda proje hazırlanması ve projelerin hazırlanma yöntemleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Projenin tanım konuşmasında “AB Programlarına Katılımın Güçlendirilmesi (Enhancing Turkey’s Participation in EU Programmes)” Projesi, Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında finanse edilmektedir.

Proje, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından, Programların ülkemizde etkin bir biçimde uygulanması ve ülke çapında potansiyel faydalanıcılara topluca tanıtımın yapılması amacıyla yürütülmektedir.

Projenin Hedefi, Ülkemizin AB Programlarına katılımının etkinliğinin arttırılması ve AB Programlarının ülkemizde tanıtılmasıdır.

Proje kapsamında, AB Programlarına ilişkin koordinasyon kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla üye devlet örneklerinin araştırılacak ve iyi uygulamalar ülkemize aktarılacaktır.

Ülkemizin katılım sağladığı AB Programların Türkiye çapında tanıtımı yapılacak ve bu vesileyle, programlar arasında sinerji sağlanabilmesi amacıyla 15 farklı ilde tanıtım çalıştayları düzenlenecektir.

Tanıtımın daha iyi yapılabilmesi için, bugün sizlere de dağıtımı yapılmış olan, AB Programları hakkında tanıtım broşürü hazırlanmış, örnek projeler kitapçığı hazırlanmıştır.

Proje kapsamında özellikle, vatandaşlarımızın, araştırmacılarımızın, KOBİ’lerimizin, üniversitelerimiz ve belediyelerimizin kullanımına açık olan 2014-2020 döneminde katılım sağladığımız AB Programlarıın tanıtımı yapılacaktır.

Bunlar;

> Eğitim, gençlik ve spor alanındaki ERASMUS+ Programı,

> Araştırma ve yenilik alanındaki UFUK 2020 Programı,

> KOBİ ve girişimcilerin rekabetçiliği alanındaki COSME Programı,

> Kültür, sanat ve medya alanındaki Yaratıcı Avrupa Programı ve

> İstihdam ve sosyal yenilik alanındaki EaSI Programıdır.

Çalıştaylarda;

> Erasmus+ Programının ülkemizde uygulanmasında sorumlu olan Türkiye Ulusal Ajansı,

> Ufuk 2020 Programı koordinatörü TÜBİTAK,

> COSME Programı koordinatörü KOSGEB,

> Yaratıcı Avrupa Programı koordinatörü Kültür ve Turizm Bakanlığı,

> EaSI Programı koordinatörü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

yetkilileri de bizlerle birlikte olacak ve sorumlu oldukları Programlara ilişkin sunumlar yapacaklardır.

Ayrıca, gerek COSME gerese Ufuk 2020 Programının uygulanmasında önemli rol oynayan Avrupa İşletmeler Ağı temsilcileri de sizlerden gelecek sorulara cevap vermeye çalışacak, sizlere her konuda destek olmaya gayret edeceklerdir.

AB Programlarına Katılımın Güçlendirilmesi Projesi kapsamında ilk çalıştayımızı İstanbul’da gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra gideceğimiz iller arasında, Gaziantep, Bingöl, Antalya, Konya, Malatya, İzmir, Van ve Samsun gibi illerimiz vardır.

Çalıştayımızda öğleden önce sırasıyla Ufuk 2020 ve COSME Programları tanıtılacaktır. Bu iki sunum arasında bir kayve arası verilecektir. Öğleden sonraki oturumumuzda ise Erasmus+, Yaratıcı Avrupa ve EaSI Programlarının tanıtımları yapılacaktır.

Erasmus+ Programı

Bireysel yeteneklerin ve istihdam edilebilirliğin artırılması ile eğitim, öğretim ve gençlik faaliyetlerinin modernize edilmesini hedeflemektedir. 14,7 milyar avroluk bütçesiyle, 4 milyondan fazla kişiye eğitim, öğretim, iş tecrübesi ve gönüllü çalışma faaliyetleri altında hareketlilik fırsatı sunması; eğitim, öğretim ve gençlik çalışmaları yürüten 125 binden fazla kurum ve kuruluşa ise, bu alanlarda karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik ortaklık kurma olanağı sağlaması beklenmektedir. Program aynı zamanda, sporda şike, doping, şiddet ve ırkçılık gibi sorunların da çözümüne katkı sunmayı amaçlamaktadır.

Program Bireylerin Öğrenme Hareketliliği, Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi için İşbirliği ile Politika Reformuna Destek şeklinde 3 bileşenden oluşmaktadır. Spor Destekleri ve Jean Monnet Faaliyetleri de Program kapsamında desteklenmektedir.

Ayrıca, katılımcı ülkelerin finansal aracı kuruluşlarına başvurdukları takdirde Avrupa Yatırım Fonu üzerinden öğrenim kredisi garanti desteği sağlanmaktadır.

Araştırma ve Yenilik Çerçeve Programı Ufuk 2020

Bilgi ve yeniliğe dayalı bir toplum ve ekonomi oluşturulması amacıyla oluşturulan Program, Avrupa 2020 hedeflerinin gerçekleştirilmesinde anahtar role sahiptir. Öncelik alanları Bilimde Mükemmeliyet, Sanayide Liderlik ve Toplumsal Sorunlar şeklinde olup 77 milyar avro bütçe ile uygulanmaktadır.

Program özellikle araştırma çalışmalarının ekonomik değere dönüşmesi ve piyasaya yansımasını hedeflemektedir. Bu sebeple, başta KOBİ’ler olmak üzere sanayi kuruluşlarının Programdan daha fazla faydalanması beklenmektedir.

Ayrıca, katılımcı ülkelerin finansal aracı kuruluşlarına başvurdukları takdirde Avrupa Yatırım Fonu üzerinden yenilikçi girişim (Innovfin) kredi garanti desteği sağlanmaktadır.

COSME

2,3 milyar avroluk bir bütçe ile uygulanmaktadır. Bu Program kapsamında, işletmelerin rekabet edebilirliğinin ve sürdürülebilirliğinin güçlendirilmesi ve girişimcilik kültürünün teşvik edilmesi ile KOBİ’lerin kurulması ve büyümesi desteklenmektedir.

Ayrıca, katılımcı ülkelerin finansal aracı kuruluşlarına başvurdukları takdirde Avrupa Yatırım Fonu üzerinden kredi garanti desteği ve büyüme için özsermaye desteği ile KOBİ’lerin finansmana erişimlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Ülkemizin farklı bölgelerinde mevcut olan Avrupa İşletmeler Ağı (AİA) konsorsiyumları aracılığı ile işletmelerimiz, 54 ülkede 2 milyondan fazla KOBİ ile işbirliği içine girebilmektedir. Ülkemizde 11 adet AİA konsorsiyumu kurulmuştur.

Yaratıcı Avrupa Programı

1,4 milyar avro bütçe ile kültür, sanat ve medya alanında destek sağlamaktadır. Kültür ve sanat alanında çalışanların bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi, bu kişilerin kariyerlerinde uluslararası fırsatlara erişimi için Avrupa ve uluslararası ağlara katılımın güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Uluslararası dolaşım hedefi kapsamında turne, etkinlik, sergi ve edebi çeviriler desteklenmektedir.

Program ile Avrupa genelinde 250 bin kültür çalışanı ve sanatçının eserlerinin uluslararası dolaşımına, 800’den fazla filmin dolaşımına, Avrupa filmi gösteren en az 2.500 sinema salonuna, 4.500’den fazla kitap ve edebi eserin tercüme edilmesine mali destek sağlanması öngörülmektedir.” denildi.

EaSI

920 milyon avro bütçe ile nitelikli ve sürdürülebilir istihdam, yeterli sosyal korumanın temini, sosyal dışlanma ve yoksullukla mücadele ile çalışma şartlarının iyileştirilmesi alanlarına destek sağlamaktadır.

Program, istihdam, sosyal işler ve içerme alanlarındaki eylemler için AB ve ulusal düzeyde koordinasyonun güçlendirilmesini, AB mevzuatının etkili uygulanmasının sağlanmasını, işgücü piyasası politikaları ve yeterli sosyal koruma sistemlerinin geliştirilmesini, istihdam fırsatlarının oluşturulmasını hedeflemektedir.

Ayrıca, katılımcı ülkelerin finansal aracı kuruluşlarına başvurdukları takdirde Avrupa Yatırım Fonu üzerinden mikro girişimler ve sosyal girişimler için finansmana erişilebilirliğinin arttırılması yönelik risk sermayesi desteği sağlanmaktadır.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa