• Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Güreş Festivali Başladı…
  Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Güreş Festivali Başladı…
 • Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
  Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
 • Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
 • Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
  Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
 • Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
  Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
 • Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
  Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
Başkan Geçit, “Dünyayı İyilik Değiştirir”
Başkan Geçit, “Dünyayı İyilik Değiştirir”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof.Dr.İlhan Geçit,...

Pütürge’de Hizmet Aralıksız Devam Ediyor
Pütürge’de Hizmet Aralıksız Devam Ediyor

Pütürge Belediye'si Mikail Sülük Başkanlığı'nda...

Aksa Enerjimiz Yarınlara Projesi’nin Bir Sonraki Durağı Rize ve Trabzon
Aksa Enerjimiz Yarınlara Projesi’nin Bir Sonraki Durağı Rize ve Trabzon

Aksa Grup Şirketleri’nin ilköğretim öğrencilerine...

Yeni Pazarda Büyük Buluşma
Yeni Pazarda Büyük Buluşma

Yaş ve kuru kayısı üretimini...

SOSYAL ÇÜRÜME
SOSYAL ÇÜRÜME

Sosyal medyada bir sokak röportajı...

BEN Mİ ABARTIYORUM
BEN Mİ ABARTIYORUM

Hangi esnafa bir iş yaptırsan,...

Malatya’da Peyzaj Çalışmaları
Malatya’da Peyzaj Çalışmaları

Malatya Büyükşehir Belediyesi Park ve...

İmrek: ‘Kaybedilen Türk Kimliğini Tekrar Kazandıracağız’
İmrek: ‘Kaybedilen Türk Kimliğini Tekrar Kazandıracağız’

Türkiye Uyanış Partisi Genel Başkanı...

Kıvılcım Kalay’ I Senaryosu Beyrut’a Götürdü
Kıvılcım Kalay’ I Senaryosu Beyrut’a Götürdü

“Kendinden Kaçan Kadın” ve...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Bakan Tüfenkci 15 Temmuz Darbe Girişimine İlişkin Mektubu
Bakan Tüfenkci 15 Temmuz Darbe Girişimine İlişkin Mektubu
Bakan Tüfenkci 15 Temmuz Darbe Girişimine İlişkin...
29 Temmuz 2016 16:01
Font1 Font2 Font3 Font4

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI BÜLENT TÜFENKCİ’NİN 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNE İLİŞKİN DÜNYA GÜMRÜK ÖRGÜTÜ, DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ, ULUSLARARASI KURUM VE KURULUŞLAR İLE DİĞER MUHATAPLARA GÖNDERDİĞİ MEKTUPTUR;

Öncelikle, Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı adına, Size en kalbi ve samimi selamlarımı sunuyorum.

Bildiğiniz üzere yıllardır ABD’nin Pennsylvania şehrinde yaşayan sözde din adamı Fethullah Gülen’in başını çektiği Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak bilinen oluşum, Dünya’nın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren ve kendilerine İslam Dinini referans aldıkları iddiasında olan El-Kaide, DAİŞ vb. diğer terör örgütlerinden farksız olarak barış, huzur ve kardeşlik dini olan İslam’ın özünü saptırmak suretiyle oluşturdukları kendi sapkın dini ideolojilerini hâkim kılmak amacıyla gayrimeşru yol ve yöntemlerle yıllar boyu devletin muhtelif kurumlarına sızmaya çalışmış, bu sızmalar yoluyla etkinlik sağlayacakları tüm kamu kurum ve kuruluşlarında demokratik hukuk devletinin kurum ve işleyiş kuralları yerine kendi örgüt yapılanması ve bu örgütün gayrımeşru amaçları doğrultusunda yeni ve gayrımeşru bir düzen ve işleyişi hâkim kılmayı amaçlamıştır.

Söz konusu terör örgütü, bu yönde defaten girişimlerde bulunmuş, ancak son zamanlarda bu gayrimeşru çabalara karşı demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş olan Hükümetimizin attığı kararlı adımlar karşısında deşifre olarak amaçlarına ulaşamamış ve çirkin emellerine erişmek için son çareyi ülkemizin kurum ve kuruluşlarını felce uğratmak üzere darbeye kalkışmakta bulmuştur.

Yine malumları olduğu üzere, söz konusu Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu olan bir grup asker, 15 Temmuz 2016 tarihinde hükümetimize ve yüce milletimize karşı hain bir darbe girişiminde bulunmuştur. Bu menfur kalkışma, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği olmak üzere; milletimizin güvenlik güçleriyle yaptığı örnek işbirliği sayesinde kısa süre içinde bastırılmıştır. Ancak, malumunuz olduğu üzere, bu kalkışma esnasında, sivil, polis ve askerden oluşan 240’tan fazla insan hayatını kaybetmiş; binlercesi de yaralanmıştır. Ayrıca, başta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve TBMM olmak üzere birçok kamu binası, Türk milletinin karşı karşıya olduğu korkunç tehdidi ve bu tehdidin mevcut boyutlarını gözler önüne serecek şekilde ciddi saldırılara uğramış ve tahrip edilmiştir.

Takdir edeceğiniz üzere, bu darbe girişimini gerçekleştiren kişiler, kesinlikle en ağır cezaya çarptırılacak ve milletin ve tarihin önünde hesap vereceklerdir. Türk milleti ve tarih, bu teröristleri asla affetmeyecektir.

Türkiye’nin önde gelen kamu kuruluşlarından biri olan Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sadece Türk devletinin ve milletinin bekasını sağlamak için mücadele etmeyecek, aynı zamanda halkımızın huzur ve refahını tehdit eden tüm unsurlara kararlılıkla karşı koyacaktır. Bu itibarla, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da, yıllar boyunca özellikle yargı ve güvenlik güçlerimize sızan FETÖ mensuplarını kamudan uzaklaştırmak ve kamuyu FETÖ mensuplarından temizlemek üzere

gerekli katkıları sağlamaktadır. Bu çerçevede Hükümetimiz, halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamak ve ilgili soruşturma ve yargılama süreçlerini sağlıklı bir şekilde yürütmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Olağanüstü Hal İlanına imkân veren ilgili hükümlerine dayanarak, TBMM’den Olağanüstü Hal (OHAL) kararı çıkartmış bulunmaktadır. Olağanüstü Hal Kararı’nın amacı asla halkımızın bireysel hak ve özgürlüklerini ya da ticari faaliyetlerini kısıtlamak değildir. Aksine, OHAL ile amaçlanan, tıpkı Fransa gibi hali hazırda OHAL ilan etmiş olan demokratik ülkelerde olduğu gibi, hukuk devleti ilkelerinden bir an bile ayrılmaksızın, hukukun üstünlüğüne öncelik vererek ve bireysel hak ve özgürlükleri gözeterek, anılan terör örgütüyle ve mensuplarıyla etkin bir mücadeleyi gerçekleştirmektir. Ayrıca, bilindiği üzere, ülkemizin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 15. Maddesi gereği savaş veya ülkenin varlığını tehdit eden başka bir genel tehlike halinde, Sözleşmeyi imzalayan taraflar, durumun gerektirdiği ölçüde ve uluslararası hukuktan doğan başka yükümlülüklere ters düşmemek kaydıyla Sözleşme’de öngörülen yükümlülüklere aykırı tedbirler alabilmektedir. Bu çerçevede, anılan Sözleşme’nin aynı Maddesi hükümlerine uygun şekilde, alınan tedbirler ve bu tedbirlerin alınmasını gerektiren nedenler Avrupa Konseyi’ne bildirilmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla, Türkiye, bazı bireysel hak ve özgürlüklere ancak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin cevaz verdiği kapsam dâhilinde gerekli görülmesi halinde ve hali hazırda OHAL’i uygulayan demokratik ülkelerde olduğu ölçüde sınırlama getirecektir. Nitekim, OHAL’in amaçlandığı şekilde etkili ve hukuka uygun bir anlayışla yürütülmesi hususunda Bakanlığımız, üzerine düşen gerekli çalışmaları yürütecek olup, bu sayede vatandaşlarımız gerek günlük hayatlarını gerekse ticari faaliyetlerini daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde yürütebileceklerdir.

Bu vesileyle, terörizmle sadece dünyadaki tüm devletlerin ve önde gelen kamu kuruluşlarının kararlılıkla ve birlik içinde hareket etmesi ile mücadele edilebileceğini ve terörizmin ancak bu şekilde ortadan kaldırılabileceğini bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Bu sebeple, terörizmin her türüne karşı tüm dünyadaki gümrük idareleri arasında güçlü bir işbirliğinin tesis edilmesi, aramızdaki bağların kuvvetlenmesini sağlayacak ve hiç kuşkusuz bizleri ortak çalışmalar yürütme hususunda teşvik edecektir.

Bülent TÜFENKCİ

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı

Bakan Tüfenkci’den 15 Temmuz Darbe Girişimine ilişkin bilgilendirme mektubu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Dünya Gümrük Örgütü, Dünya Ticaret Örgütü, uluslararası kurum ve kuruluşlar ile diğer muhataplarına, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi ile sonrasında yaşananlara ilişkin Türkçe ve İngilizce olarak mektup gönderdi.

Bakan Tüfenkci mektubunda, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün amacının, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında demokratik hukuk devletinin kurum ve işleyiş kuralları yerine kendi gayrı meşru düzen ve işleyişlerini hâkim kılmak olduğunu vurguladı.

Söz konusu terör örgütünün bu yönde defaten girişimlerde bulunduğunu ifade eden Bakan Tüfenkci şu değerlendirmede bulundu:

“(FETÖ) Gayrimeşru çabalara karşı demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş olan Hükümetimizin attığı kararlı adımlar karşısında deşifre olarak amaçlarına ulaşamamış ve çirkin emellerine erişmek için son çareyi ülkemizin kurum ve kuruluşlarını felce uğratmak üzere darbeye kalkışmakta bulmuştur”

Bakan Tüfenkci, FETÖ’nün darbe girişiminin başta Cumhurbaşkanının liderliği olmak üzere; milletin güvenlik güçleriyle yaptığı örnek işbirliği sayesinde kısa süre içinde bastırıldığını bildirdi.

FETÖ mensubu darbeciler millet ve tarih önünde hesap vereceklerdir

Kalkışma sırasında sivil, polis ve askerden oluşan 240’dan fazla vatandaşın hayatını kaybettiğini, binlerce vatandaşın ise yaralandığını belirten Bakan Tüfenkci, “Başta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve TBMM olmak üzere birçok kamu binası, Türk milletinin karşı karşıya olduğu korkunç tehdidi ve bu tehdidin mevcut boyutlarını gözler önüne serecek şekilde ciddi saldırılara uğramış ve tahrip edilmiştir Takdir edeceğiniz üzere, bu darbe girişimini gerçekleştiren kişiler, kesinlikle en ağır cezaya çarptırılacak ve milletin ve tarihin önünde hesap vereceklerdir. Türk milleti ve tarih, bu teröristleri asla affetmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Bakan Tüfenkci mektubunda, Bakanlık olarak sadece Türk devletinin ve milletinin bekasını sağlamak için mücadele etmeyeceklerini, aynı zamanda halkın huzur ve refahını tehdit eden tüm unsurlara kararlılıkla karşı koyacaklarının altını çizdi. Bakan Tüfenkci şöyle devam etti:

“Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da, yıllar boyunca özellikle yargı ve güvenlik güçlerimize sızan FETÖ mensuplarını kamudan uzaklaştırmak ve kamuyu FETÖ mensuplarından temizlemek üzere gerekli katkıları sağlamaktadır. Bu çerçevede Hükümetimiz, halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamak ve ilgili soruşturma ve yargılama süreçlerini sağlıklı bir şekilde yürütmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Olağanüstü Hal İlanına imkân veren ilgili hükümlerine dayanarak, TBMM’den Olağanüstü Hal (OHAL) kararı çıkartmış bulunmaktadır.”

OHAL’in amacı asla bireysel hak ve özgürlükleri, ticari faaliyetleri kısıtlamak değildir

Bakan Tüfenkci mektubunda, Olağanüstü Hal Kararı’nın amacının asla halkın bireysel hak ve özgürlüklerini ya da ticari faaliyetlerini kısıtlamak olmadığına dikkati çekerek, “OHAL ile amaçlanan, tıpkı Fransa gibi hali hazırda OHAL ilan etmiş olan demokratik ülkelerde olduğu gibi, hukuk devleti ilkelerinden bir an bile ayrılmaksızın, hukukun üstünlüğüne öncelik vererek

ve bireysel hak ve özgürlükleri gözeterek, anılan terör örgütüyle ve mensuplarıyla etkin bir mücadeleyi gerçekleştirmektir. Ayrıca, bilindiği üzere, ülkemizin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 15. Maddesi gereği savaş veya ülkenin varlığını tehdit eden başka bir genel tehlike halinde, Sözleşmeyi imzalayan taraflar, durumun gerektirdiği ölçüde ve uluslararası hukuktan doğan başka yükümlülüklere ters düşmemek kaydıyla Sözleşme’de öngörülen yükümlülüklere aykırı tedbirler alabilmektedir. Bu çerçevede, anılan Sözleşme’nin aynı Maddesi hükümlerine uygun şekilde, alınan tedbirler ve bu tedbirlerin alınmasını gerektiren nedenler Avrupa Konseyi’ne bildirilmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla, Türkiye, bazı bireysel hak ve özgürlüklere ancak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin cevaz verdiği kapsam dâhilinde gerekli görülmesi halinde ve hali hazırda OHAL’i uygulayan demokratik ülkelerde olduğu ölçüde sınırlama getirecektir.” ifadelerine yer verdi.

Terörizm, tüm dünyanın işbirliği ile ortadan kaldırılabilir

Bakanlık olarak OHAL’in amaçlandığı şekilde etkili ve hukuka uygun bir anlayışla yürütülmesi hususunda gerekenleri yapacaklarını vurgulayan Bakan Tüfenkci, mektubu şöyle tamamladı:

“Terörizmle sadece dünyadaki tüm devletlerin ve önde gelen kamu kuruluşlarının kararlılıkla ve birlik içinde hareket etmesi ile mücadele edilebileceğini ve terörizmin ancak bu şekilde ortadan kaldırılabileceğini bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Bu sebeple, terörizmin her türüne karşı tüm dünyadaki gümrük idareleri arasında güçlü bir işbirliğinin tesis edilmesi, aramızdaki bağların kuvvetlenmesini sağlayacak ve hiç kuşkusuz bizleri ortak çalışmalar yürütme hususunda teşvik edecektir”

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa