• Yetişkin Spor Kurslarının Kapıları Her Mevsim Açık
  Yetişkin Spor Kurslarının Kapıları Her Mevsim Açık
 • Yeşilyurt’un Gururu Artık Milli Takımda!
  Yeşilyurt’un Gururu Artık Milli Takımda!
 • Başkan Sülük’ten Turnuva’ya Tam Destek
  Başkan Sülük’ten Turnuva’ya Tam Destek
 • Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Güreş Festivali Başladı…
  Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Güreş Festivali Başladı…
 • Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
  Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
 • Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
Başkan Taşkın ‘’Hep Birlikte Başaracağız ’’
Başkan Taşkın ‘’Hep Birlikte Başaracağız ’’

Battalgazi Belediye Başkanı Bayram Taşkın,...

Doğanşehir İlçesinde Rezerv Yapı Alanı Belirlendi
Doğanşehir İlçesinde Rezerv Yapı Alanı Belirlendi

Malatya İli, Doğanşehir İlçesi, Doğu...

Üreticiler En İyi Kayısı İçin Yarışacak
Üreticiler En İyi Kayısı İçin Yarışacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi ile İl...

Sevda Onat İle Efsane Şarkı Yeniden Sahillere İniyor
Sevda Onat İle Efsane Şarkı Yeniden Sahillere İniyor

Yaz aşklarının dolu dizgin başladığı...

Sadıkoğlu, daha hızlı ayağa kalkmanın formülünü verdi
Sadıkoğlu, daha hızlı ayağa kalkmanın formülünü verdi

Düğün ve tatil sezonunda olduğumuz...

Çarşı Merkezine Yeni Taksi Durağı
Çarşı Merkezine Yeni Taksi Durağı

Battalgazi Belediye Başkanı Bayram Taşkın...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Bakan Tüfenkci, Bursada Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısına katıldı
Bakan Tüfenkci, Bursada Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısına katıldı
Bakan Tüfenkci, Bursada Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısına...
20 Şubat 2016 09:51
Font1 Font2 Font3 Font4

ESNAF VE SANATKARLARİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI BURSA’DA

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI BÜLENT TÜFENKÇİ:

” YÜKSEK AHLAKİ DEĞERLERDEN MÜTEŞEKKİL AHİLİK GELENEĞİNİ YAŞATTIĞIMIZ SÜRECE HİÇBİR GÜÇ BİZE, MİLLETİMİZE ZARAR VEREMEZ, HİÇBİR KUVVET BİZİ BÖLEMEZ”

BURSA

Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısı Bursa’da gerçekleştirildi. Toplantının açış konuşmasını yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKÇİ, esnaf ve sanatkârların yüksek ahlaki değerlerden müteşekkil Ahilik geleneğini yaşatan bir kesim olduğunu belirterek, “Bu coğrafyada milletimiz ne zaman sıkıntıya girdiyse, başı ne zaman dara düştüyse, esnaf ve sanatkârımız ülkenin ve toplumun birleştirici, bütünleştirici gücü olarak devreye girmiştir” dedi. Esnaf ve sanatkârının güçlü olmadığı bir Türkiye’nin de tüm ihtişamıyla ayakta kalabilmesinin, geleceğine umutla bakabilmesinin mümkün olmadığını belirten Bakan Tüfenkçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esnaf ve sanatkârlarımız toplumumuzun omurgasıdır ve bu omurga, ne kadar sağlam olursa, ülkemiz de o kadar güçlü olur. Omurgasız bir bedenin ayakta kalması nasıl mümkün değilse, esnaf ve sanatkârının güçlü olmadığı bir Türkiye’nin de tüm ihtişamıyla ayakta kalabilmesi, geleceğine umutla bakabilmesi mümkün değildir.”

“ESNAF VE SANATKÂRIMIZIN DÜNYADAKİ GELİŞMELERE İNTİBAKI SAĞLANACAKTIR”

Ülke tarihinde ilk defa Esnaf ve Sanatkârlar Değişim, Dönüşüm, Destek Strateji Belgesi (3D) ve Eylem Planı (ESDEP)’nın yürürlüğe konulduğunu belirten Tüfenkçi, ” Esnaf ve sanatkârlarımızın dünyadaki gelişmeye intibakları amacıyla, ESDEP kapsamında, unutulmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden esnaf ve sanatkârlarımızın vergiden muaf tutulmasından, esnaf ve sanatkârlarımızın kullandığı kredi miktarlarının artırılmasına kadar birçok tedbir hayata geçirilmiştir.” dedi.

“ÖNEMLİ KARARLAR ALDIK”

26-27 Kasım 2014 tarihlerinde esnaf ve sanatkârlar için çok önemli olan 4. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası’nın ilgili kamu kurum ve kuruluşları, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, esnaf ve sanatların geniş katılımı ile Ankara’ da gerçekleştirildiğini, toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrif ettiğini hatırlatan Tüfenkçi, şunları söyledi: ” Şurada beş başlık altında 36 karar alınmıştır, Bakanlık olarak bu kararların uygulanması konusunu yakinen takip ediyoruz.

Hükümetlerimiz döneminde Esnaf ve sanatkârlarımızın devlet destekli kullandığı krediler rekor seviyelere ulaşmıştır. Esnaf ve sanatkârlara Halk Bankasından Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kullandırılan kredilerin bakiyesi Ocak 2016 sonu itibarıyla 16,5 Milyar TL’ye ulaşmış durumdadır. 2002’den bu yana esnaf ve sanatkârlarımıza bu kapsamda yaklaşık 50 milyar TL kredi kullandırılmıştır.

2016 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın hep söylediği faizsiz kredi uygulamasını başlattık.

Sayın Başbakanımızın öncülüğünde önceki yıllardan farklı olarak iki yeni kredi imkânı getirdik:

Birincisi; esnaf ve sanatkarlarımız; makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 30.000 TL’ye kadar faizsiz kredi kullanabileceklerdir.

İkincisi ise; (KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç olmak üzere) KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren, başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkârlarımız 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi kullanabileceklerdir. Bu kapsamda 5 bin 60 kişi 146 milyon TL kredi kullanmıştır.

“ÇALIŞANLAR İÇİN SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ KESİNTİSİ KALDIRILMIŞTIR”

Bakan Tüfenkçi yeni düzenlemelerden de bahsetti:

Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler için, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75 bin liraya kadar olan kısmı, kanunda belirlenen şartlarda gelir vergisinden istisna tutulmuştur.

Basit usule tabi vergi mükelleflerinin ticari kazançların yıllık 8.000 Türk lirasına kadar olan kısmı Gelir Vergisinden müstesna hale getirilmiştir.

Esnaf ve sanatkârları da kapsayan, çalışanlar için 2015’te %15’ten %10’a indirilen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi kaldırılmıştır.

Alışveriş merkezlerinde, esnaf ve sanatkâr işletmecilerine rayiç bedel üzerinden kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az %5’i oranında yer ayrılacak ve esnaf ve sanatkâr işletmelerinin çalışma saatlerinin belirlenmesinde, meslek kuruluşunca ilgili esnaf ve sanatkâr odasının görüşü alınacaktır. Esnaf ve sanatkâr işletmelerince satışa sunulan malların etkin bir şekilde piyasadan temini amacıyla tedarik ve dağıtım kooperatifleri kurulabilecektir.

“SEKTÖR ANALİZLERİ PROJESİ’Nİ BAŞLATTIK”

“Esnaf ve Sanatkârlar Sektör Analizleri Projesi”nin başlatıldığını vurgulayan Tüfenkçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

Proje kapsamında esnaf ve sanatkârlarımız sektör sektör, meslek meslek ele alınacak, analiz edilerek ihtiyaçları belirlenecek ve çözüm önerileri geliştirilecektir. Esnaf ve sanatkarlarımıza sektörlere özel vizyon çizilecektir.

Bu kapsamda öncelikli olarak esnaf ve sanatkârlarımızın çok büyük bir kısmının yer aldığı “Ulaştırma”, “Gıda”, “Makina, Taşıtlar ve Madeni Eşya” ile “Deri, Giyim ve Ayakkabı” Sektörlerini mercek altına aldık. Diğer sektörler için de çalışmaları başlattık. Bu analizlerin sonunda esnaf ve sanatkârlarımızın faaliyet gösterdikleri tüm sektörlerin detaylı bir haritası ortaya çıkacaktır.

” FİKİRLERİN ÇARPIŞMASINDAN, MÜSADEMESİNDEN HAKİKAT GÜNEŞİ DOĞAR,”

Eğitim ve bilgilendirme projesinin ülke çapında olacağına dikkat çeken Bakan Tüfenkçi şunları söyledi:

“Bu kapsamda, 104 adet esnaf ve sanatkâr odasının meslek kuruluşu olarak 61 bin 971 esnaf ve sanatkâra hizmet vermekte olduğu Bursa ilimiz projemizin önemli duraklarından birini oluşturmaktadır. Sizlerden bugün bu toplantıya katılamayanlarla birlikte bu konuları konuşmanızı, müşavere etmenizi özellikle istiyorum. Hani müsademe-i efkârdan barika-i hakikat doğar, o güzel söz var ya, yani fikirlerin çarpışmasından, müsademesinden hakikat güneşi doğar, budur. Fikirlerin, düşüncelerin, tekliflerin tartışılması inanıyorum ki bizi hakikate doğru götürecektir.

KÖMESLİ: “DESTEĞE DEVAM EDECEĞİZ”

Halkbank Esnaf Bankacılığı Daire Başkanlığı Bölüm Müdürü Ferit Kömesli ise konuşmasında, Halkbank’ın 78 yıl önce esnaf ve sanatkârları destekleme amacıyla kurulduğuna ve bu misyon doğrultusunda kuruluşundan bu yana pek çok ilke imza attığını ifade ederek şunları söyledi:

“Esnaf ve sanatkârların sektördeki kredilerinin yüzde 50’den fazlasını Bankamız kredileri oluşturuyor. Türkiye ekonomisinin önemli bir grubunu oluşturan esnaf ve sanatkârların ihtiyaçlarının en uygun koşullarda karşılanması ve taleplerinin etkin ve kaliteli bir şekilde cevaplanması en büyük hedefimiz. Bu kapsamda, 2002 yılından bu yana yaklaşık 1 milyon 200 bin esnaf ve sanatkâra toplamda 50 milyar TL kredi kullandırdık ve bu kredilerde Hazine’nin karşıladığı faiz desteği tutarı 3,5 milyar TL’yi geçti. Çeşitli meslek kollarına özel kredilerimize ek olarak, esnaf ve sanatkârlara Acil Destek ve İşyeri Poliçesi gibi sigorta hizmetleri de

sunmaktayız. Halkbank olarak, gelecek dönemde de esnaf ve sanatkârlarımızı desteklemeye, farklı meslek kollarında yer alan müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Kaynak. bülten / Gümrük ve Ticaret Bakanlığı


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa