• Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
  Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
 • Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
 • Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
  Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
 • Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
  Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
 • Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
  Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
 • İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
  İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
Karakuş Battalgazi’de Çalişmalarina Devam Etti
Karakuş Battalgazi’de Çalişmalarina Devam Etti

Karakuş: ‘Gelin hesap verme keyfini...

Pütürge Merkezi’in Sınırları Büyüyor
Pütürge Merkezi’in Sınırları Büyüyor

31 Mart 2024'te yapılacak olan...

Karakuş: Malatya İçin Ekibimiz Hazır
Karakuş: Malatya İçin Ekibimiz Hazır

CHP’li Karakuş, ‘Varlıklarını dolma kalem...

KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz Açtırmıyor
KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz Açtırmıyor

KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz...

AK Parti Akçadağ İlçe Başkanlığına Kenan Tugal atandı
AK Parti Akçadağ İlçe Başkanlığına Kenan Tugal atandı

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde AK Parti...

Fırat Edaş Saha Ekibine Güvenli Sürüş Eğitimi
Fırat Edaş Saha Ekibine Güvenli Sürüş Eğitimi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaklaşık 2...

Tıp Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi
Tıp Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr....

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Başkan Çınar, Kent Dışından Gelen 15’e Yakın Akademisyen Ve Bilim Adamını Tarihi Yeşilyurt Konaklarında Misafir EttiBaşkan Çınar, Kent Dışından Gelen 15’e Yakın Akademisyen Ve Bilim Adamını Tarihi Yeşilyurt Konaklarında Misafir Etti
Başkan Çınar, Kent Dışından Gelen 15’e Yakın Akademisyen Ve Bilim Adamını Tarihi Yeşilyurt Konaklarında Misafir EttiBaşkan Çınar, Kent Dışından Gelen 15’e Yakın Akademisyen Ve Bilim Adamını Tarihi Yeşilyurt Konaklarında Misafir Etti
“Fikirleriniz, Yeni Yatırımlarımıza Işık...
7 Eylül 2021 22:21
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurt Kent Konseyinin davetlisi olarak Malatya’ya gelen Türkiye’nin farklı Üniversitelerinden 15’e yakın Akademisyen ve Bilim Adamını, Yeşilyurt’un kültürü, gastronomisi, gelenek ve görenekleri ile tarihini ön plana çıkarmak adına hizmete sunulan Tarihi Yeşilyurt Konaklarında ağırladı.

Malatya Gastronomi Turizm, Tanıtım Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinin de yer aldığı ziyarette Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Lezzet Caddesinde turizme kazandırılan Butik Otel, Kahve Konağı, Kent Belleği, Gastronomi Konağı, Yeşilyurt Pastanesi ve Yeşilyurt Mutfağının yanı sıra bölgede gerçekleşen sokak ve cephe sağlıklaştırmaları ile Malatya ve Yeşilyurt Mutfağının tanıtılmasına yönelik projeler hakkında misafirlerine detaylı bilgiler aktardı.

Malatya’nın kültürü ve medeniyetini tanıtmak amacıyla hayata geçen müzeler ve konakların kendisini gururlandırdığını ifade eden Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinden gelen Malatya’lı Prof.Dr.Mustafa Talas, “İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (İKSAD) olarak düzenlediğimiz kongrelerde sunumlarıyla çalışmalarımıza destek sağlayan Türkiye’nin farklı Üniversitelerinden 15’e yakın Akademisyen ve Bilim Adamımızı bir nevi ödüllendirmek amacıyla Malatya’da ağırlıyoruz. Misafirlerimize Malatya’nın tarihi yerlerini, kültürünü, ekonomisini, yemeklerini ve yerel yönetimlerin hizmetlerini bu vesileyle tanıtmış oluyoruz. İKSAD Başkanımız Sayın Mustafa Latif Emek’in destekleriyle bu tür geziler düzenleyerek kentlerimizin tarihi yerlerini gezip, incelemeler yapıyoruz. Malatya’da gerçekten çok güzel ağırlandık. Malatya’nın tarihi ve kültürünü tanıtmak amacıyla çok güzel yatırımlar yapıldığını gördük, Malatya’nın müzeler kenti olma yolunda aldığı mesafeyi yakından görme fırsatına ulaştık. Bizi Tarihi Yeşilyurt Konaklarında ağırlayan Yeşilyurt Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çınar’ında bu aşamada ciddi emekleri olduğunu daha önceden biliyorduk, birlikte kongreler düzenlemiştik. Bu gezi vesilesiyle de bu gayretleri yerinde gördük ve tanık olduk. Malatya’lı birisi olarak buradaki eserleri, konakları ve müzeleri görünce çok gururlandım. Faydalı ve verimli geçen gezinin organize edilmesinde desteklerini esirgemeyen Yeşilyurt Belediye Başkanımız başta olmak üzere Yeşilyurt Kent Konseyine ve Malatya Gastronomi Turizm, Tanıtım Derneği Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkürlerimi sunuyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin farklı Üniversitelerinden gelen 15’e yakın Akademisyen ve Bilim Adamını Yeşilyurt’ta ağırlamaktan onur duyduklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise, “Malatya’nın tarihi, kültürü ve gelişim alanlarını yerinde görmek amacıyla kentimize gelen akademisyenlerimiz ve bilim adamlarımızla Tarihi Yeşilyurt Konaklarımızda verimli bir gezi düzenledik. Karşılıklı fikir alış verişi yaptık. Ulusal ve uluslararası anlamda önemli kongrelere katılan değerli bilim adamlarımızın ve akademisyenlerimizin çalışmalarımız hakkındaki tespit ve önerileri bizim için büyük önem taşımaktadır. Farklı fikir ve önerilerden mutlaka yararlanıp, hizmetlerimize dâhil edeceğiz. “ diye konuştu.

Malatya ve Yeşilyurt’un köklü tarihi, zengin mutfağı ve tarımsal ürünlerinin tanıtımı için son dönemlerde önemli yatırımlarda bulunduklarını sözlerine ekleyen Başkan Çınar, “Tarihi konaklarımızın restorasyonundan sokak ve bina sağlıklaştırmalarına, kadim mesleklerin tanıtımından eşsiz yemeklerimizin tescil süreçleri ve turizme kazandırılmasına kadar çok farklı alanlarda yatırımlar yaparak Malatya’nın turizm potansiyelinin hareketlenmesi adına elimizden geleni yapıyoruz. Hizmete sunduğumuz konaklarımıza ve müzelerimize gösterilen ilgi neticesinde yatırımlarımızın karşılığını almaya başladık, yerli ve yabancı turistlerimiz buraya yoğun ilgi gösteriyorlar. Bölgemizi ziyaret

edenler burayı görmeden gitmiyorlar, sosyal paylaşım hesaplarından burayı kayıt altına alıp Yeşilyurt’umuzun tüm güzelliklerinin daha geniş kesimlere ulaşmasını sağlıyorlar. Tarihimizi ve kültürümüzü tanıtmaya yönelik yeni projeler için bu tür gezilerden önemli sonuçlar çıkartıyoruz. Alanında deneyimli ve bilgi sahibi akademisyenlerimiz ve bilim adamlarımızın farklı bakış açıları ve tespitlerinden üst seviyede faydalanacağız. Bize iletilen tespitler yeni yatırımlarımızın tüm süreçlerine ışık tutacaktır. Tarihimizin, kültürümüzün, yemeklerimizin ve meyvelerimizin korunmasına ve hak ettikleri değeri görmesi için her türlü proje ve çalışmaya kapılarımız sonuna kadar açıktır. Yeşilyurt’umuzun gastronomisini, kültürünü, mesleklerini ve medeniyetini ne kadar fazla tanıtıp, daha fazla kesime ulaştırabilirsek kentimizin turizm ve ekonomik potansiyeline o denli katkı sunmuş oluruz. İKSAD ile ortaklaşa geçen yıllarda gastronomi kongresi düzenlemiştik ve çok güzel sonuçlar elde etmiştik. İnşallah bu güç birliğimizi daha da fazla geliştirip yeni projeler ve yeni hizmetlerle Malatya’mızın ve Yeşilyurt’umuzun tanıtımına daha fazla katkı sunacağız.” diye konuştu.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, kültürel ve tarihsel anlamda Yeşilyurt’un tanıtımı için yapılan istişare toplantısından sonra gelen misafirlerine Malatya ve Yeşilyurt’un zengin mutfağında yer alan birbirinden lezzetleri yöresel yemekler ve tatlılar ikram etti.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa