• Yetişkin Spor Kurslarının Kapıları Her Mevsim Açık
  Yetişkin Spor Kurslarının Kapıları Her Mevsim Açık
 • Yeşilyurt’un Gururu Artık Milli Takımda!
  Yeşilyurt’un Gururu Artık Milli Takımda!
 • Başkan Sülük’ten Turnuva’ya Tam Destek
  Başkan Sülük’ten Turnuva’ya Tam Destek
 • Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Güreş Festivali Başladı…
  Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Güreş Festivali Başladı…
 • Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
  Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
 • Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
Başkan Taşkın ‘’Hep Birlikte Başaracağız ’’
Başkan Taşkın ‘’Hep Birlikte Başaracağız ’’

Battalgazi Belediye Başkanı Bayram Taşkın,...

Doğanşehir İlçesinde Rezerv Yapı Alanı Belirlendi
Doğanşehir İlçesinde Rezerv Yapı Alanı Belirlendi

Malatya İli, Doğanşehir İlçesi, Doğu...

Üreticiler En İyi Kayısı İçin Yarışacak
Üreticiler En İyi Kayısı İçin Yarışacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi ile İl...

Sevda Onat İle Efsane Şarkı Yeniden Sahillere İniyor
Sevda Onat İle Efsane Şarkı Yeniden Sahillere İniyor

Yaz aşklarının dolu dizgin başladığı...

Sadıkoğlu, daha hızlı ayağa kalkmanın formülünü verdi
Sadıkoğlu, daha hızlı ayağa kalkmanın formülünü verdi

Düğün ve tatil sezonunda olduğumuz...

Çarşı Merkezine Yeni Taksi Durağı
Çarşı Merkezine Yeni Taksi Durağı

Battalgazi Belediye Başkanı Bayram Taşkın...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Başkan gürkan, 8. Uluslararası kervansaray buluşması’nı değerlendirdi
Başkan gürkan, 8. Uluslararası kervansaray buluşması’nı değerlendirdi
Başkan gürkan, 8. Uluslararası kervansaray buluşması’nı...
9 Eylül 2016 13:21
Font1 Font2 Font3 Font4

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 8. Uluslararası Kervansaray Buluşması’nı değerlendirdi. Başkan Gürkan, “8. Kervansaray Buluşması, amacına uygun bir şekilde gerçekleştirilmiştir” dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 3 Eylül 2016 Cumartesi günü yoğun katılımla gerçekleştirilen 8. Uluslararası Kervansaray Buluşması değerlendirdi. Başkan Gürkan, 8. Kervansaray Buluşması’nın amacına uygun bir şekilde gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Kervansaray buluşmalarının amacı, toplumdaki birlik beraberliğin yanında tarihe karşı sorumluluğumuzun yerine getirilmesi, toplumsal bilincin oluşturulması, ilgili kamu kuruluşlarının da aynı zamanda kültürümüzün ve geçmiş değerlerimizin gün yüzüne çıkarılıp, gelecek kuşaklara aktarılması noktasındaki temel argümandır. Biz bu amaçla Kervansaray Buluşmaları’nı 2004 yılından sonra başlattık ve geleneksel hale getirerek Uluslar arası katılım düzeyinde de bu yıl 8’incisini yaptık. 3 yıl içerisinde de Kervansaray’ın yapılması için daha marjinal ölçüde yaptık. Bu yılki Kervansaray Buluşmasını değerlendirecek olursak, Kervansaray Buluşması lafzına, amacına uygun bir şekilde gerçekleştirilmiş olup, orada tüm siyasi partilerin il ve ilçe başkanlarını görürsünüz. Tüm mezhep liderleri, dedeler’den tutunuz, Ermeni derneğinden tutunuz, İtalyan kazı ekibi ki başta Marcella hanım olmak üzere ve diğer üniversitelerden gerek yurt içinde, gerek yurt dışındaki üniversitelerden gelen öğretim üyeleri ve akademisyenlerden gelen katılımcılarla ki bakanımız, genel başkan yardımcımız, milletvekillerimiz, siyasi parti il başkanlarının orada Malatya’nın birlik ve beraberliğinin en güzel tezahürünün örneği gösterildi. Geçmiş Kervansaray buluşmalarında da amaç buydu. İşte bugün Malatya huzur ve asayişin bu kadar önemli bir coğrafi konumda olmasına rağmen, muhafaza edilmesinin altında bu maya yatar. Biz adaletli olup, insanları beraberce kucaklayabileceğiz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız anlayışında hep birlikte Malatya, hep birlikte Türkiye olgusu içinde ve devletin ebed müddet olarak yaşaması, ezanlarımızın susmaması, bayrağımızın gönderde dalgalanması amacıdır. Tabi geçmişini bilmeyenlerin geleceğe emin adımlarla yürümesi mümkün değildir. Onun için biz Kervansaray buluşmalarında geçmiş değerlerimizin gün yüzüne çıkarılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçlıyoruz” dedi.

Kervansaray Buluşması kapsamında Eskimalatya Mahalle Yaşam Müzesi’ni hizmete açtıklarını belirten Başkan Gürkan, “Eskimalatya Mahalle Yaşam Müzesi’ni açtık. Bunlar rol model olacak hizmetlerdir. Elbette diğer yerlerde müzeler vardır. Şehir müzeleri de vardır. Bunlar belli elitlerin, belirli entelektüellerin, gezip münzevi bir müze konumunda değil, yaşamın bizzat idrak edildiği, icra edildiği, gelip gezen her kesin haz duyacağı, zevk alabileceği, aynı zamanda bu mahallede kimler gelmiş, kimler geçmiş, yaşam şekilleri, şartları, koşulları nelerdir, nasıl yaşamışlardır ve bu yaşantıları esnasında hangi katkıları sunmuşlar? Yerel önderleri, kanaat önderleri kim, bu mahallede muhtarlık yapmış, bu beldede belediye başkanlığı yapmış, kaymakamlık yapmış, devlet adamı olarak, siyaset adamı, milletvekilidir, spor adamıdır, müzik adamıdır, sanat adamıdır, tüm bunların burada mecz edildiği bir mekan olması ve mahalleye aidiyet olgusunun oluşması, mahallenin bütünleştirilmesi ve çocuklarımızın ve genç kuşaklarımızın bunları görüp, bunlar bu mahalleye bu hizmetleri yapmış, biz daha güzel hizmetler nasıl yaparız vizyonunun onlara nakşedilmesi işte bu mahalle müzelerinin de temel esprisidir. Buradaki mahalle müzesi de ben inanıyorum ki Türkiye’ye rol model olma noktasında ve güzel bir örnek teşkil etmesi açısından güzel işlere

vesile olacağı kanaatindeyim. Bu mahalle müzelerinin sayısal anlamda ve belirli yerlerde bu müzeleri çoğaltacağız. Böylece Mahallelilik ruhunu benim mahallem, benim bakkalım, benim mahallemin esnafı ve benim mahallemin insanı olgusunu bütünleştirerek bu tür kültürel etkinliklerle ve kültürel hizmetlerle insanımızın zihnine nakşetmemiz temel görevimizdir” diye konuştu.

Başkan Gürkan, Mahalle Müzeleri’nin milletimizin birlik ve beraberliğine katkının yanı sıra aidiyet olgusunu geliştireceğini ifade ederek, “Bu milletin 15 Temmuz darbe teşebbüsünde göstermiş olduğu millet olma özelliğini en güzel bir şekilde bütün dünyaya nasıl duyurduysak bu tür hizmetler aynı zamanda gelecekte bu milletimizin üzerinde gayesi olanlara da en güzel örneği verecek ve buna benzer nice örnekleri sunma amacına matuftur. Milletimizin birlik beraberlik dayanışma ruhu içerisinde milletimizin müreffeh bir düzey içerisinde çağdaş ve çağın üzerinde muasır medeniyete ulaşması noktasındaki temelini oluşturan kültür argümanlarıdır diye ifade edebilirim” dedi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa