• Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
  Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
 • Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
 • Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
  Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
 • Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
  Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
 • Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
  Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
 • İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
  İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
Karakuş: Malatya İçin Ekibimiz Hazır
Karakuş: Malatya İçin Ekibimiz Hazır

CHP’li Karakuş, ‘Varlıklarını dolma kalem...

KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz Açtırmıyor
KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz Açtırmıyor

KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz...

AK Parti Akçadağ İlçe Başkanlığına Kenan Tugal atandı
AK Parti Akçadağ İlçe Başkanlığına Kenan Tugal atandı

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde AK Parti...

Fırat Edaş Saha Ekibine Güvenli Sürüş Eğitimi
Fırat Edaş Saha Ekibine Güvenli Sürüş Eğitimi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaklaşık 2...

Tıp Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi
Tıp Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr....

Akçadağ’daki Oto Hırsızları Yakalandı
Akçadağ’daki Oto Hırsızları Yakalandı

Malatya Akçadağ İlçe Emniyet Müdürlüğü...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Başkan Gürkan AK Parti MKYK Üyesi Çalık ile Birlikte Yeni Şire Pazarında İncelemelerde Bulundu
Başkan Gürkan AK Parti MKYK Üyesi Çalık ile Birlikte Yeni Şire Pazarında İncelemelerde Bulundu
Gürkan: Dünya Kayısı Başkenti Malatya’ya Dünya Kayısı Ticaret Merkezi...
28 Aralık 2021 23:27
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Özlem Pelitoğlu ile birlikte inşaat çalışmaları devam eden Dünya Kayısı Ticaret Merkezi ve Buğday Pazarı alanında incelemelerde bulundu.

Malatya’da yatırımlarına ve hizmetlerine devam eden Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya’nın gelecek yıllarına hitap edecek olan ve yıllardır Malatya’da sorun haline gelen konular hakkında çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda bütün paydaşlarla fikir alışverişinin yapılmasının ardından çalışmalarına başlanılan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi ve Buğday Pazarı’ndaki inşaat çalışmaları devam ediyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yapılan çalışmalarla ilgili AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Özlem Pelitoğlu ve beraberindeki heyetle birlikte Dünya Kayısı Ticaret Merkezi ve Buğday Pazarı satış ofisinde inşaat çalışmalarıyla ilgili bilgiler aldı.

Gürkan: Bütün Paydaşlarımızın görüş ve önerilerini aldık

Satış ofisinde yapılan sunumun ardından beraberindeki heyet ile birlikte inşaat alanında inceleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Malatya’ya yakışır buğday pazarı ve şire pazarının olması gerekiyordu. Bu konuda gerek Ticaret Borsasındaki ticaret yapanlarla gerek buğday pazarındaki ticarethane sahipleriyle yapmış olduğumuz görüşmede, ticarethane sahipleri ve yanlarında çalışanların görüş ve önerilerini aldık. Ayrıca çiftçinin ve ürünlerini satmak durumunda olanların görüş ve önerileri ve dünyanın genel gidişatına uygun bir şekilde geleceğe de hitap edecek nitelikte kayısı ticaret merkezi ve buğday pazarının yapılması noktasında ilgili arkadaşlarımızla hem fikir aldıktan sonra bu süreci başlattık. Sürecin başlamasıyla birlikte borsada kayıtlı olan gerek buğday pazarı esnafımız gerekse kayısı işiyle uğraşan esnafımızın görüş ve

önerileri doğrultusunda yapılan planlama neticesinde çalışmalarımızı yaptık. Çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Temennimiz ve dileğimiz odur ki önümüzdeki sene sonunda inşaat sürecinin bitirilmesi ve Malatya’ya yakışır kayısı ticaret merkeziyle birlikte buğday pazarının olması. Mevsim şartlarının ağır olmasına rağmen inşaat çalışmalarında herhangi bir gecikme yoktur.

Süreç içerisinde belirlenen fiyatlar muhaceresinde talep eden esnafımıza gerekli bilgiler veriliyor. Satışların büyük bir ekseriyeti tamamlandı. Eksik olanlar varsa ve yeni talep edecekler olursa özellikle şire pazarı diye tabir ettiğimiz dünya kayısı merkezinde de rezerv alanı olarak bıraktığımız yerde eksiklerde ikame edilerek 400 dönümlük bir alan içerisinde kayısı dünya ticaret merkezi ve buğday pazarını ülkemize örnek olabilecek bir nitelikte ve dünyaya da açılabilecek güzel bir site yapılıyor. Yaptığımız çalışmanın öncelikle Malatyalı esnafımıza ve Malatyalı çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Dünya kayısı başkenti olan Malatya’ya da dünya kayısı ticaret merkezi yakışırdı. Merkezimizin ismi bile kayısının fiyatlarında artışı sağladı. Kayısı ticaret merkezimizin hemen yanında bulunan ve dünyada da kendi alanı içerisinde lisanslı depo diye tabir ettiğimiz alan kombine bir şekilde dizayn edildi ve bitme aşamasına geldi. Lisanslı depoda kendi elektriğini kendisinin üreteceği bir yapı formatında oluşturularak çevreye duyarlı bir şekilde yapılmasıyla birlikte trafik akışında da vatandaşlarımızın rahat etmesi için arkadaşlarımız güzel bir çalışma örneği gösterdiler” dedi.

Koca: Malatya’nın Dünya Kayısı Ticaret Merkezine ihtiyacı vardı

Malatya için önemli yatırımların yapıldığını söyleyen AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, “ Dünya kayısı ticaret merkezimiz ve buğday pazarımızın inşaat alanını gezdik. İnşaatlarda hızlı bir ilerleme söz konusu. Bu projelerin hayata geçmesinde emeklerinden ve katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyoruz. Malatya’nın büyüyen hacmiyle, gelişen ve değişen ihtiyaçları doğrultusunda güzel bir dünya kayısı merkezine ihtiyacımız vardı. Yapılan projeyle inşallah Malatya’mız hak ettiği büyüyen ticaret hacmiyle, gelişen ihtiyaçlarıyla dünya kayısı merkezimize kavuşmuş olacak. Merkezimizin Malatya esnafımıza, Malatya tüccarımıza ve çiftçimize hayırlı olmasını diliyorum. Buğday pazarımızda göze hoş görülmeyen bir şekilde hizmet veriyordu. İnşallah Malatya’mıza yakışır bir buğday pazarına da kavuşmuş olacağız” ifadelerini kullandı.

Çalık: Malatya inşaat halinde yeniden imar ediliyor, inşa ediliyor

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yapmış olduğu çalışmalarının çok kıymetli ve şehrin önünü açacak çalışmalar olduğunu söyleyen AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Türkiye’de ekonomik olarak felaket tellallığı yapanlara kayısının dünya başkenti Malatya’dan selam olsun diyorum. Malatya’da yatırımlar devam ediyor ve tüm Malatya inşaat halinde yeniden imar ediliyor, inşa ediliyor. İç İşleri Bakanlığımız, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, her bakanlığımızın ayrı ayrı yatırımlarıyla Malatya inşaat sahası halinde. Bunu ilçe belediyelerimiz kendi ilçelerine yapmış olduğu yatırımlarla, deprem konutlarıyla şehri yeniden inşa ediyoruz. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımızın yapmış olduğu çalışmalar çok kıymetli ve şehrin önünü açacak çok önemli hizmetler. Malatya, kayısının dünya başkenti ve bu cümle Sayın Cumhurbaşkanımıza ait. Kayısımız Malatya ekonomisinin omurgası. Yaklaşık 380 milyon dolarlık ihracat rakamımızla, geçen sene Toprak Mahsulleri Ofisinin kayısıyı almasıyla birlikte çiftçimizin, üreticimizin anlının teri para eder oldu. Lisanslı depoculuğun birincisini tamamladık, büyükşehir belediyemiz ikinci bir lisanslı depo kazandırıyor. Çok daha önemli bir adım atarak değişen, gelişen ve büyüyen Malatya’ya yakışan bir şire pazarı yapılıyor.

Çevre yolunda çok çirkin bir görüntü vardı. Ne zaman mevcut şire pazarının önünden geçsek yüreğimden bu şire pazarının yerini değiştirmemiz lazım, yeni bir şire pazarı yapmamız lazım derdik. Bugün Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza yeni bir şire pazarı kazandırmak nasip oldu. Çok önemli bir yatırım ve hizmet. Yaklaşık 1 milyar 100 milyonluk bir yatırım. Malatya kayısı ticaret merkezi olarak inşa edilen yapıyı gördük ve sunumlarını dinledik. Çok güzel bir fiziki yapı oluşmuş vaziyette. Dolayısıyla biz üreticimizden, çiftçimizden kayısıyı alırken Toprak Mahsulleri Ofisinin vermiş olduğu fiyat, sonrasında lisanslı depoculuk, sonrasında ulusal ve uluslararası ticaret. Dolayısıyla kayısı ile ilgili her alanı doldurmuş vaziyetteyiz. Bu yapılan işlemler Malatya’nın kayısı ticareti başta olmak üzere ihracat rakamlarını 1 milyar doların üzerine çıkarmamıza vesile olacak. Hem ulusal ticaretin hem de uluslararası ticaretin Malatya’dan yapılacak olması çok önemli. İhracatçılar Birliği, Ege Kuru Meyve İhracatçılar Birliği Ege’de başta olmak üzere artık toplantılarını, programlarını buralarda yapacaklar. Özellikle ticaret merkezimizin yaklaşık 700 dükkânı, ofisi, çalışma merkezi, konferans salonu bilgisini aldık. Şire pazarında dükkânı olan esnaflarımızın da tamamının yeni şire pazarından yer alması gerektiğini Sayın

Başkanımız ve ekipleri çok net bir şekilde paylaşıyorlar. Önce şire pazarındaki esnaflarımız yer almalı, sonrasında ticaret yapan, ihracat yapanlar yurt dışındakilerde dâhil olmak üzere buralara gelmeli. Alamayan insanlarımız için rezerv alanlarda yeni dükkânların üretilmesi ve kimsenin isteyip de bende şire pazarında olmak istiyorum dediği bir yerde dükkân alamamasını ortadan kaldırmamız lazım. Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve ekibini canı gönülden kutluyorum” diye konuştu.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa