• Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
 • Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
  Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
 • Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
  Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
 • Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
  Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
 • İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
  İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
 • Depremzede Sporcu Eylül Aslan Şampiyon Oldu
  Depremzede Sporcu Eylül Aslan Şampiyon Oldu
Kariyer Günleri etkinliğin Konuğu Vali Yazıcı
Kariyer Günleri etkinliğin Konuğu Vali Yazıcı

Vali Ersin Yazıcı İnönü Üniversitesi...

Battalgazi Belediyesi Mahallelerde Yıkım Sonrası Çalışmalarına Devam Ediyor
Battalgazi Belediyesi Mahallelerde Yıkım Sonrası Çalışmalarına Devam Ediyor

Depremden sonra yapılan yıkım çalışmalarının...

DOĞANIN DÖNGÜSÜ
DOĞANIN DÖNGÜSÜ

Spread the loveTweetBilmeyenler bilsin, duymayanlar...

Çulha “Çiftçilerimizin Yanındayız”
Çulha “Çiftçilerimizin Yanındayız”

AK Parti Battalgazi Belediye Başkan...

Serdar Susuz İlk Tekli İlk Aşka
Serdar Susuz İlk Tekli İlk Aşka

Müzik dünyasına “Öyle mi” isimli...

Afet Köy Evlerinin Anahtarları Sahiplerine Teslim Edilmeye Başlandı
Afet Köy Evlerinin Anahtarları Sahiplerine Teslim Edilmeye Başlandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği...

Siber Vatan” Malatya Programı İlk Eğitimi Sona Erdi
Siber Vatan” Malatya Programı İlk Eğitimi Sona Erdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma...

Battalgazi Belediyesi’nden Engelliler Gününe Özel Tiyatro Oyunu
Battalgazi Belediyesi’nden Engelliler Gününe Özel Tiyatro Oyunu

Battalgazi Belediyesi tarafından Dünya Engelliler...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Başkan Gürkan’dan Kırmızı Et Üreticilerine Ziyaret
Başkan Gürkan’dan Kırmızı Et Üreticilerine Ziyaret
Başkan Gürkan'dan Kırmızı Et Üreticilerine...
5 Ekim 2016 14:23
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya İli Kırmızı Et Üreticiler Birliği tarafından düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Toplantıda, hayvancılık sektörünün sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Malatya İli Kırmızı Et Üreticiler Birliği toplantı salonunda gerçekleştirilen istişare toplantısına, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yanı sıra AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder, Malatya İli Kırmızı Et Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Taneli, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başar, Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, Malatya Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı Ramazan Kırma, İsmetiye Mahalle Muhtarı Turan Kılavuz, birlik ve dernek üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan Malatya İli Kırmızı Et Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Taneli, hayvancılığın sorunlarına dikkat çekerek, “Başkanım hayvancılık hakikaten çok zor. Malatya’da hayvancılıkta neredeyse sona gelmiş durumda. Ciddi anlamda Malatya’da hayvancılık yok. Biz diğer illere gittiğimizde öyle hayvancılık faaliyetleri var ki, sadece Konya Birliği’nin bir yıl içerisinde 120 bin tane yerli hayvan girişi yaptığını gördük. Biz Malatya’da 2500 tane hayvan girişi sağladık. Hayvancılık Malatya’da yok denecek kadar az. Hakikaten bu büyük işletmeler kuruldu. Onlarda güzel. Asıl bu işi yapan köyde yaşayan insanlar hayvancılıktan faydalanamıyor. Bakıyorsunuz köyde yaşayan insanlar yoğurt stilini almış, yumurta kolisini eline almış köye götürüyor. Bu insanları köylerde tutabilmemiz için ilk önce köydeki insanların bu hayvancılıktan faydalanması için ne lazımsa yapmamız gerekiyor” dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, toplantının önemine vurgu yaparak, “Malatya’nı n tarım ve hayvancılığına bir çözüm bulunacaksa, işte buradaki insanların bu işin çözümü noktasında en etkin ve en yetkili kişiler olduğunu da belirtmek durumundayız. Böyle bir güzide toplumla beraber olmaktan da büyük mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Biraz evvel sayın başkanımızı dinlerken hakikaten onun heyecanı bizi de heyecanlandırdı. Yani Kırmızı Et Birliği’nin vatandaşın nezdinde, hayvancılığın tabana yayılması noktasında, aynı zamanda bunun sanayi ürünü olması noktasında göstermiş olduğu gayreti ve çabayı tebrik ediyorum ve takdirle karşılıyorum. Zaten biz belediyeler olarak bizim AK Parti belediyeciliğinin anlayışımızın en temel olmazsa olmazlarından bir tanesi katılımcı belediyecilik anlayışıdır. Katılımcı belediyecilik anlayışının temelinde, o şehirde, o beldede, o ilçede yaşayan insanların oluşturmuş oldukları birlikler, sendikalar, dernekler, meslek örgütleri ile istişare vardır. Bu anlamda geçmiş dönemlerde zaman zaman bu birliktelik olan derneklerimizi ve meslek örgütlerimiz ziyaret ettik. Bugün burada bulunmaktan hakikaten ziyadesiyle memnun olduğumu belirtmek istiyorum. Buradaki insanlarım Malatya’daki tarım ve hayvancılığın daha üst seviyeye çıkarılması noktasındaki heyecanlarını gözlerinden okudum. Bunu tüm içtenliğimle ifade ediyorum. Ve bu heyecanlarını kaybetmemelerini kendilerinden diliyorum. Heyecanlarının da artarak memleketimize ve memleketimizin insanına icraat olarak yansımasını temenni ediyorum. İnşallah bu heyecan, ben inanıyorum ki, Malatya ve Malatya çiftçisine ve Malatya’da hayvancılıkla uğraşan kesim ve kesitlere ve aynı zamanda bunu mamul hale getiren, sanayi ile uğraşan arkadaşlara büyük bir değer ve katmadeğer üretecek diye düşünüyorum. Biz yerel yönetim olarak bu çalışmaları destekliyoruz. Hem maddi, hem manen üzerimize ne düşerse yapmak durumundayız” diye konuştu.

Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu ise, hayvancılık sektörünün gelişmesi için mevcut sorunların çözülmesi gerektiğini ifade ederek, “Malatya ile ilgili, özellikle Battalgazi ile ilgili çok üretim ve ciddi sorunlar var. İnşallah Battalgazi Belediye Başkanımızla birlikte üreticiler için süt toplama merkezi konusunda birlikte çalışmak nasip olur. Çünkü herkesin kendi köyünde doyması gerekiyor. Şu anda biz ithalata mahkumuz. Ve ithal ile ilgili dana gelecek. Üreticilere dana dağıtacağız. İneği olmayanın danası olmaz. Her köyde yaşayan üreticinin ineği olsun, danası da olsun ki, hayvancılık sektörü her alanda gelişsin” ifadelerini kullandı.

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz ise, Kırmızı Et Üreticiler Birliği’nin aktif bir şekilde çalıştığını belirterek, “Kırmızı Et Üreticiler Birliği aktif bir şekilde sahada çalışmaktadırlar. Malatya’daki

kırmızı et üreticilerine büyük katkı sağlamaktadır. Buda Malatya’nın ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bilindiği gibi Türkiye bir tarım ülkesi olduğundan dolayı 80 milyon kendi insanını beslediği gibi bunun yanından dışarıdan gelen 30-40 milyon misafiri de besleyip, ayrıca Avrupa’ya 17 milyar dolarlık bir ihraç yapmaktayız. Bunun devamını sağlamak için biz sahada çalışan çiftçilerin ve birliklerin desteklenmesi gerekmektedir. Bunun için Bakanımız gerçekleri sahada görüp bizlere yansıtmaya başlattı. En basit son günlerde bizlere tarımsal danışmanlık, mühendis çalıştırma fırsatını sundu. Buda demektir ki çiftçiyi sahada kontrol edip, sorunlarını sahada giderecektir” dedi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa