• Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
 • Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
  Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
 • Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
  Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
 • Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
  Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
 • İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
  İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
 • Depremzede Sporcu Eylül Aslan Şampiyon Oldu
  Depremzede Sporcu Eylül Aslan Şampiyon Oldu
Kariyer Günleri etkinliğin Konuğu Vali Yazıcı
Kariyer Günleri etkinliğin Konuğu Vali Yazıcı

Vali Ersin Yazıcı İnönü Üniversitesi...

Battalgazi Belediyesi Mahallelerde Yıkım Sonrası Çalışmalarına Devam Ediyor
Battalgazi Belediyesi Mahallelerde Yıkım Sonrası Çalışmalarına Devam Ediyor

Depremden sonra yapılan yıkım çalışmalarının...

DOĞANIN DÖNGÜSÜ
DOĞANIN DÖNGÜSÜ

Spread the loveTweetBilmeyenler bilsin, duymayanlar...

Çulha “Çiftçilerimizin Yanındayız”
Çulha “Çiftçilerimizin Yanındayız”

AK Parti Battalgazi Belediye Başkan...

Serdar Susuz İlk Tekli İlk Aşka
Serdar Susuz İlk Tekli İlk Aşka

Müzik dünyasına “Öyle mi” isimli...

Afet Köy Evlerinin Anahtarları Sahiplerine Teslim Edilmeye Başlandı
Afet Köy Evlerinin Anahtarları Sahiplerine Teslim Edilmeye Başlandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği...

Siber Vatan” Malatya Programı İlk Eğitimi Sona Erdi
Siber Vatan” Malatya Programı İlk Eğitimi Sona Erdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma...

Battalgazi Belediyesi’nden Engelliler Gününe Özel Tiyatro Oyunu
Battalgazi Belediyesi’nden Engelliler Gününe Özel Tiyatro Oyunu

Battalgazi Belediyesi tarafından Dünya Engelliler...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
İftarda Birlik ve Beraberlik Mesajı Verildi
İftarda Birlik ve Beraberlik Mesajı Verildi
İftarda Birlik ve Beraberlik Mesajı...
10 Ekim 2016 23:34
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Battalgazi Belediyesi Tarafından Muharrem Ayı Dolayısıyla İftar Yemeği Verildi

İftarda Birlik ve Beraberlik Mesajı Verildi

Battalgazi Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla iftar yemeği verildi. Yoğun katılımın olduğu ve Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı’nda verilen iftar yemeğinde birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı.

Battalgazi Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı’nda verilen iftar yemeğine, Malatya Valisi Mustafa Toprak, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, MHP İl Başkanı Mehmet Erdem, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Sayın, Zafer Kırçuval, Yaşar Karataş, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Burada ilk olarak konuşan Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi, Battalgazi Belediyesi tarafından verilen iftar yemeği dolayısıyla duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a çok teşekkür ediyorum. Lokması Hak katında kabul olsun. Sayın başkanım her daim bizimle beraber. Başımız dara düştüğünde her daim yanımızda oluyor. Değerli bir yöneticimiz. Bu meclis huzurunda tekrar tekrar teşekkür ederim. Yardımlarından dolayı teşekkür ederim. Bu kutsal Muharrem ayında hepimizin oruç olduğu bu ayda sayın valimin de memleketi olan Erzincan’ın Başköy’de Hasan Efendi diye bir büyüğümüzün etkinliğine katıldım. O zaman Başköylü Hasan Efendiyi tanımıyordum. Nasıl bir konuşma yapacağım konusunu düşünürken elime küçük bir mendil geçti. Şöyle diyor; hiçbir kimsenin malı, canı, namusu bir başkasına helal değildir. Kur’an-ı Kerim ve tüm ilahi kitapları üç cümle ile özetlemiş. Sevgili İzzettin Doğan dedemizin ifadesinde ise bizim İslam dinimiz baskıya, cebir ve şiddete yer yoktur diyor. Tüm insanların inanç ve düşüncelerine saygıyı temel alıyor. Biz bu iki büyüğümüzün güzel sözlerini örnek alsak gerçekten de kavga ve ayrılık olmaz. Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi bir olmak, iri olmak, diri olmak gerçekten bu ülkede Alevi’si ile Sünni’si ile tüm aykırı renkler ile bir barış etrafından bir sofrada oruç açmak gerçekten çok değerli ve anlamlı. Bize bu imkanı sağlayan Selahattin Başkana çok teşekkür ediyorum. Ayrıca sayın valim de bizleri onure etti. Sayın valime de bizleri onure etmesinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ise, Muharrem ayının önemine dikkat çekerek, “Bazen sorarlar sanki Muharrem orucu Alevi’nin orucu, Ramazan orucu da Sünnilerin orucu. Kur’an’da Bakara 183. Ayet’te: “Öncekilere olduğu gibi size de sakınasınız diye orucu farz kıldık. Öyle ise kendisini bilen için ben Müslüman’ım diyen için Ramazan orucu da farz, tutarsın tutmazsın ayrı mesele. Ancak inkar edemezsin. İnkar olayı ayrı bir şeydir, yapıp yapmamak ayrı bir şeydir. Muharrem orucuna gelince Kur’an da bizim Ehl-i beyte sevgi saygı göstermemiz emrediliyor. Tabiin haricinde Ehl-i Beyt’in kirler ve günahlardan arınmış olarak bize sunuluyor. Hatemül Enbiya, son Peygamberimiz Hz. Muhammet (SAV)’in yapmış olduğu tebliğ görevine karşılık ehli beytine sevgi saygı göstermemiz emrediliyorsa, Kerbala’da hunharca şehit edilen Hz. Hüseyin ve aile efradı ondan önce Hz. Hasan ve Hz. Ali ve ondan sonra şehit olan tüm ehli beyt imamlarına Cenabı Peygamberimize bir saygı olarak Muharrem orucunu tutmalıyız. Bu saygının da hiç olmazsa hicri yılbaşıyla beraber Muharrem orucunu tutmalı ve bu on iki günde saygı göstermektir” diye konuştu.

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli’de, birlik mesajı vererek, “Bizler Aleviler olarak bu Yası Matem ayında zehri bal etmek mecburiyetindeyiz. Cennet vatan Türkiye’mizde bin yıldan beri bu topraklar için Alevi’siyle, Sünni’siyle, Lazıyla, Çerkeziyle etnik kökeni ne olursa olsun İslam’ın düşmanlarına karşı, emperyalist güçlere karşı hep birlikte kan döktük. Bu cennet vatanımız güzelliklere layık, milli birlik ve beraberliğe layık. Alevi Sünni kardeşliğine layık olduğu bilinen bir gerçektir. Bu bakımdan bu ay milli birlik ve beraberlik ayıdır. Kardeşlik ve dostluk ayıdır” ifadelerini kullandı.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, farklılıkların zenginlik olarak görülmesi gerektiğini belirterek, “Muharrem ayında, tutmuş olduğumuz orucun ve ibadetlerimizin Cenab-ı Allah katında kabul olmasını niyaz ediyorum. Muharrem ayı hem insanlık tarihinde, hem de İslam tarihinde önemli bir aydır. İnsanlık tarihiyle özdeşmiş bir aydır. Muharrem ayındaki on peygamber ve on mucizeye baktığınız zaman Adem Peygamberin yeryüzüne inmesi, Havva Annemizle buluşması, İdris Peygamberimizin gökyüzüne çekilmesi, İsa Peygamberin gökyüzüne çekilmesi, Eyyüp Peygamberin dertlerinden kurtulması, Musa Peygamberin denizi yarıp geçmesi, Yusuf Peygamberin kuyudan çıkarılması, Yakup Peygamberin Yusuf Peygambere kavuşması tüm bu işler Muharrem ayında gerçekleşmiştir. Bu yüzden hem insanlık tarihinde, hem de İslam tarihinde önemli bir aydır. Peygamber efendimizden önce de Muharrem orucu tutulurdu. O yüzden cenabı Allah diyor ki: “Sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizlere de oruç farz kılındı” diyor. Zaman zaman Muharrem için Yahudilerin ayı olduğunu iddia edenler var. Bizler Musa Peygamberin sünneti üzerindeyiz. Bunu herkesin bilmesi lazım. Peygamberimizin sözüdür bu. Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye göçtüğünde o gün oruç olduğunu söylüyorlar. Musa aleyhisselamın sünneti bizimde sünnetimiz olduğunu buyuruyor. Peygamber efendimizde oruca başlıyor. O zaman daha Ramazan orucu farz kılınmamış. İşte bunlar bizim zenginliklerimizdir” dedi.

Ülkenin birliğine yönelik kastetmek isteyenlerin olduğunu belirten Başkan Gürkan, “Bugün Cumhuriyetimize kast etmek isteyenler var. Değerlerimize kast etmek isteyenler var. 10 askerimiz ve 8 vatandaşımız şehit oldu. 30’a yakın da yaralımız var. O yaralılarımıza Allah’tan acil şifalar diliyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabırlar diliyorum. Biz kimsenin oyuncağı olmayacağız. İstikametimize de bildiğimiz dosdoğru yolda ilerleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Malatya Valisi Mustafa Toprak’ta, birlik mesajı vererek, “Bu matem nedeniyle Allah’a olan yakınlaşma adına oruçlarımızı tuttuk. Yakin olduk. Bu güzelliğimizi o zaman Kerbela’da hunharca katledilen 12 imamızdan sonraki 72 güzel insan ve Hz. Hüseyin’in ruhları tekrar şad olsun. Bu güzel Zeynel Abidin ocağında bu Muharrem ayının güzelliği ve sofrası içerisinde bizleri buluşturan başta Zeynel Abidin Vakfı Başkanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizi birlikte cem ettikleri için. Aramızda bulunan tüm canlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yaşanan hain saldırıya dikkat çeken Vali Toprak, “Bugün bir acıyı daha yaşıyoruz. Bir matemi burada bu kutlu ocakta dile getirirken, yasımızı ortaya koyarken, o yastan kendimize yaşamımıza bir istikamet ayarlarken, maalesef Hakkari Şemdinli’de 18 tane vatan evladını şehit verdik. Aynen 680 yılında Peygamberimizin o yüce torunu Hz. Ali’mizin oğulları, Hz. Hüseyin’in 72 insanla birlikte hunharca şehit edilmeleri gibi bugünde bu acıyı birlikte maalesef yaşıyoruz. Ben tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet

diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. İnsanlığımıza yönelen bu vahşetin bir an önce son bulmasını istiyoruz. Biz geçmiş tarihimizden, acılarımız ve matemlerimizden ders alsaydık, belki bunlar başımıza gelmezdi. Kerbela’da istikbal ve siyaset uğruna Yezit’in hunharca Kerbela’da Kufelilerin oradaki olumsuzluklarıyla birlikte Hz. Hüseyin’in orada şahadete ermesi, ta o zamanlardan başlayan o ihanetlerin maalesef bugüne kadar uzandığını gösteriyor. Biz dersimizi aldık ve geleceğe bununla gidiyoruz. Tüm insanlara sevgimizi ve kardeşliğimizi gönlümüzden ve yüreğimizden bir parça olarak yansıtmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Vali Toprak, birlik ve beraberliğimizi ortadan kaldırmak isteyenlerin olduğunu belirterek, “Birliğimizi ve kardeşliğimizi ortadan kaldırmak isteyenler var. Alevi vatandaşlarımızı Sünni’ye, Kürt’ü Türk’e, Çerkez’i, Acem’i birbirine kırdırmak isteyen güçler var. İslamiyet’e yöneltilmeye çalışılan bir takım olumsuzluklar var. Dolayısıyla bizler tüm bu olaylar karşısında birliğimizi ve kardeşliğimizi asla terk etmeyeceğiz. Hepimiz biriz” ifadelerini kullandı.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa