• Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
  Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
 • Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
 • Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
  Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
 • Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
  Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
 • Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
  Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
 • İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
  İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
Başkan Taşkın: “Kaybedecek Vaktimiz Yok”
Başkan Taşkın: “Kaybedecek Vaktimiz Yok”

Battalgazi Belediye Başkanı Bayram Taşkın,...

Yonca Zeren’den Pop Arabesk Şarkı
Yonca Zeren’den Pop Arabesk Şarkı

‘’Benim Seni Görmem...

EĞİTİMDE ÇÖZÜM!
EĞİTİMDE ÇÖZÜM!

Geçen hafta eğitim sisteminin ezberci...

Hanife Yazıcı’dan Darende İlçesine Ziyaret
Hanife Yazıcı’dan Darende İlçesine Ziyaret

Vali Ersin Yazıcı’nın eşi Hanımefendi...

Vali Ersin Yazıcı Çocuklarla Bayram Kahvaltısında Buluştu
Vali Ersin Yazıcı Çocuklarla Bayram Kahvaltısında Buluştu

Vali Ersin Yazıcı, Karagözlüler Camisi'nde...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
İşkur ve Sgk SMMMO Bilgilendirme Toplantısı Yaptı
İşkur ve Sgk SMMMO Bilgilendirme Toplantısı Yaptı
İşkur ve Sgk SMMMO Bilgilendirme Toplantısı...
4 Şubat 2016 19:43
Font1 Font2 Font3 Font4

MALATYA ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu İle İlgili Basın Duyurusu

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaştı. Söz konusu Kanun ile 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yapıldı.

Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur. Kanuna göre; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak” hükmüdür. Bu maddeye ilişkin denetimler iş müfettişlerince yapılacaktır. 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Tebliğ hükümlerine aykırı davranan işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü tarafından her bir çalışan için Beş Yüz Türk Lirası idari para cezası kesilecektir. Bu tebliğ hükümlerine göre verilen idari para cezaları tebligattan itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 25/05/2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile 40 meslekte belge zorunluluğu başlatılmıştır. Bu kapsamda söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. İşbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılamayacaktır. Bakanlık Tebliğinde yayımlanan 40 meslekte başlayan belge zorunluluğunun ilk aşamada Bakanlar Kurulu’nun belirlediği ücret tarifesi listesinde yer alan 106 meslekte devam etmesi sonrasında ise tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan mesleklerin tamamında uygulanması planlanmaktadır.

Bakanlıkça yayınlanan tebliğlerde yer alan mesleklerde MYK tarafından Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları tarafından yapılan sınavların sınav ve belgelendirme ücretleri Bakanlar Kurulunun yayımladığı tarife kapsamında İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır. Adayların sınavları ilgili mevzuat dahilinde Yetkili belgelendirme kuruluşları tarafından gerçekleştirilir. Bu sınavlarda başarılı olup MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanan ve bu usul ve esaslar kapsamında sınav ücreti ve belge masrafı karşılanabilen başarılı adayların bilgileri MYK tarafından belirlenen usullere uygun olarak Yetkili belgelendirme kuruluşları tarafından MYK ‘ye bildirilir. MYK’ye bildirilecek bilgiler arasında; başarılı adayların adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, IBAN bilgisi, belgelendirildiği meslek, sınavı yapan Yetkili belgelendirme Kuruluşunun adı, varsa mobil telefon

numarası ve sınava giriş tarihi ile MYK tarafından talep edilecek diğer bilgilere yer verilir. Başarılı adayların Kanun kapsamında yararlanma hakkının olup olmadığı, varsa daha önce bu haktan yararlanıp yararlanmadığı, kendisine ödenecek sınav ücretinin belirlenmiş olan tarifeye uygun olup olmadığı ve Bakanlar kurulunca belirlenen üst sınırı aşıp aşmadığı MYK tarafından kontrol edilecektir. Sınavların tarifede yer alan limitin üstünde olması halinde bu farkın adaylar tarafından karşılanması gerekmektedir. Bakanlıkça çıkarılan tebliğlerde yer alan mesleklerde, MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan sınavlar sonucunda belge almaya hak kazanan işsizler ile hali hazırda istihdam edilenler bu kanun kapsamında yalnızca bir kez yararlanıcı olabilirler. Sınavlardan başarısız olan adayların sınav ve belgelendirme ücretleri fondan karşılanmayacaktır.

MYK bir önceki aya ilişkin yararlanıcı sayısını, yararlanıcılara ödenecek sınav ücreti tutarı ile belge masrafları tutarını her ayın onuncu günü sonuna kadar Türkiye İş Kurumuna bildirir. Ayın onuncu gününün hafta sonu tatili veya resmi tatil gününe denk gelmesi halinde takip eden ilk iş günü Türkiye İş Kurumu’na bildirilir.

Türkiye İş Kurumu, MYK tarafından bildirilen tutarları bildirimin yapıldığı ayın onbeşinci günü MYK’nın bildireceği banka hesabına aktarır. Ayın onbeşinci gününün hafta sonu tatili veya resmi tatil gününe denk gelmesi halinde takip eden ilk iş günü Banka hesabına aktarılır. Bu usul esas kapsamında sınav ücretleri ve belge masraflarına ilişkin ödemeler damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulamaz. Yararlanıcılara ödenecek tutarlarda virgülden sonra kuruş hesabının ilk iki basamağı esas alınır. Yetkili Belgelendirme Kuruluşları tarafından elektronik ortamda iletilen bilgilerin doğruluğundan ve mevzuatta belirlenen süreler içerisinde bildirilmesinden Yetkili Belgelendirme kuruluşları sorumludur. Türkiye İş Kurumuna yapılan bildirimlerden, yanlış, yersiz ve hatalı yapılacak ödemelerden Türkiye İş Kurumunun herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31/12/2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti, 1/1/2018 tarihinden 31/12/2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı Fondan karşılanır. Fondan karşılanacak sınav ücreti, brüt asgari ücretin yarısını geçmemek üzere meslekler itibarıyla Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararıyla belirlenir. Fondan karşılanan bu desteklerden kişiler bir kez yararlanabilir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenecektir.

Kamu oyuna saygıyla duyurulur.

Vahap TOMAN

İl Müdürü


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa