• Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
  Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
 • Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
 • Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
  Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
 • Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
  Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
 • Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
  Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
 • İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
  İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
Karakuş: Malatya İçin Ekibimiz Hazır
Karakuş: Malatya İçin Ekibimiz Hazır

CHP’li Karakuş, ‘Varlıklarını dolma kalem...

KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz Açtırmıyor
KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz Açtırmıyor

KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz...

AK Parti Akçadağ İlçe Başkanlığına Kenan Tugal atandı
AK Parti Akçadağ İlçe Başkanlığına Kenan Tugal atandı

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde AK Parti...

Fırat Edaş Saha Ekibine Güvenli Sürüş Eğitimi
Fırat Edaş Saha Ekibine Güvenli Sürüş Eğitimi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaklaşık 2...

Tıp Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi
Tıp Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr....

Akçadağ’daki Oto Hırsızları Yakalandı
Akçadağ’daki Oto Hırsızları Yakalandı

Malatya Akçadağ İlçe Emniyet Müdürlüğü...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Sivas Belediyesi’nden Halk Otobüslerine “Gelir Desteği” Müjdesi
Sivas Belediyesi’nden Halk Otobüslerine “Gelir Desteği” Müjdesi
Sivas Belediyesi ücretsiz binişler için özel halk otobüsü esnafına gelir desteğinde...
10 Şubat 2022 23:15
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Sivas Belediyesi Şubat ayı ikinci birleşimi Belediye Başkanı Hilmi Bilgin başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis üyelerinin oy birliğiyle alınan karar doğrultusunda halk otobüslerine ücretsiz biniş yapan 65 yaş üstü vatandaşlar, engelli bireyler ve refakatçilerinin tamamı için indirimli tarife üzerinden destekte bulunulacak.

Sivas Belediyesi Şubat ayı ikinci birleşimi Belediye Meclis Salonu’nda AK Parti ve Büyük Birlik Partisi meclis üyeleri, Başkan Yardımcıları ve Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Yasin Aslan ile yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlandığı toplantıda toplu taşıma hizmetinden 65 yaş ve diğer ücretsiz biniş yapan bireylerin ücretsiz binişlerine ilişkin belediye tarafından gelir desteği yapılıp yapılamayacağı hususu görüşüldü.

Konu hakkında söz alan Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Yasin Aslan, “Pandemi döneminde ulaşım sektöründe yaşanan kısıtlamalar nedeniyle zor bir dönemi geçirdik ancak o dönemde belediyemiz tarafından yapılan mazot desteklerinden dolayı esnafımız biraz da olsa nefes alma imkânı buldu. Ancak son aylarda kur fiyatlarının artışı bununla birlikte mazot başta olmak üzere araç yedek parçaları, bakım ücretleri gibi kalemlerdeki fiyatlarda ciddi artışlar olmuş ve maliyetlerimiz artmıştır. Esnafımızı zor duruma düşüren diğer bir konu ise serbest yani ücretsiz biniş konusu. Yaklaşık 8 yıldır devam eden ücretsiz binişlerden dolayı esnaf olarak kayıplarımız çok fazladır. Bu nedenle Başkanımız Hilmi Bilgin ile görüşme talep etmiş ve yaptığımız görüşmelerde durumumuzu özetlemiştik. Başkanımız Hilmi Bilgin konunun üzerinde hassasiyetle durdu ve bugün bize bir müjde verecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Başkanımız öncülüğünde Belediye Meclis üyelerimizin de desteğiyle alınacak olan halk otobüslerine verilecek gelir desteğinden dolayı başkanımız şahsında tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Türkiye de ilk olacak olan bu uygulamanın diğer belediyelere de örnek olacağından hiç şüphemiz yok. Bugüne kadar yanımızda

olan Sayın Başkanımız Hilmi Bilgin’e esnaf arkadaşlarımız adına teşekkür ediyorum.” dedi.

“65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR, ENGELLİ BİREYLER VE REFAKATÇİLERİNİN TAMAMI İÇİN İNDİRİMLİ TARİFE ÜZERİNDEN DESTEKTE BULUNUYORUZ”

“Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren bu şehri birlikte yöneteceğiz. Gönül belediyeliği düsturumuzdan ödün vermeyeceğiz.” diyerek sözlerine başlayan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ‘önce insan önce sağlık’ anlayışıyla; Coronavirüs salgınından toplumumuzun en az şekilde etkilenmesi adına 2020 yıl Mart ayından itibaren birçok tedbir uygulamaya geçirildi. Bu noktada devlet-millet kaynaşmasının en güzel örneğini Türk milleti olarak kendine yakışır bir mücadeleyi hep birlikte gösterdik.” dedi.

Bu süreçten en çok etkilenen kesimin esnaflar olduğunu dile getiren Başkan Bilgin, “Pandemi sürecinde tüm esnaf gruplarımızın yanı sıra halk otobüsü esnaflarımızın da yanında yer aldık. Belediye olarak büyük bir fedakârlık örneği göstererek meclisimizin almış olduğu kararlar neticesinde esnafımıza 3 defa nakdi destek sağladık. Belediye kiracılarımızdan 7 ay kira almadık. 2 yıl boyunca kira artışı yapmadık. Toplu taşımaya da yasalarımız 3 ay destek verebilir demesine rağmen bir yılı aşkın süre destek vermeye devam ettik. Ocak ayında ise haklı bir talepleri oldu. Biniş ücretlerinde artan fiyatlara oranla biraz artırım gerekiyordu. Bu konuyu da meclisimizde tartıştık ve bir miktar artış sağlamış olduk. Yine TBMM’de çıkarılan bir yasa ile Meclisimiz toplu taşımaya ilişkin olarak gelir desteği ödemesi yapabilir diye bir yetki verdi. Yapar diye bir hüküm yok. Ocak ayında yasa çıkar çıkmaz bu konuyu komisyonumuza havale ettik. Yapılan görüşmeler sonucunda bugün meclisimizin oylarıyla kabul edilirse Türkiye’de bir ilk uygulamayı hayata geçirmiş olacağız. 65 yaş üzeri hemşerilerimize, engelli kardeşlerimize ve refakatçisinin tamamına indirimli tarife üzerinden destek vereceğiz. Ayrıca göreve geldiğimiz andan itibaren toplu taşımaya destek olmak adına belediyeye ödenen 420 bilet işgaliye bedelini meclis üyelerimizin de kararıyla 210 bilete düşürmüştük. Bu hala devam ediyor. Yeni alacağımız kararla birlikte gelir desteği ödememiz tüm otobüsçü esnafımıza hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

“ÜCRETSİZ BİNİŞ YAPAN HEMŞEHRİLERİMİZİ MAĞDUR ETMEYİN”

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Bu uygulamayı da hayata geçirdikten sonra tüm kamuoyunun huzurunda bir hususta özel halk otobüsçü esnafımızla mutabık kalmak istiyorum. Devletimiz bir yasa çıkardı. “65 yaş üstü her hemşerimiz toplu taşımalardan ücretsiz yararlanacak.” dedi. Bu yasaya tüm halk otobüsçülerimiz

uyacak. Bundan sonra otobüs esnafımızın bahanesi de yok. Ücretsiz binen vatandaşlarımızın ücretlerini de biz ödüyoruz. Biz şehrimizdeki toplu ulaşımada sıfır şikâyet istiyoruz. Vatandaşlarımızın mağdur edilmemesini istiyoruz. Biz 65 yaş üstü her vatandaşımızın otobüse binmesinde inmesinde yüzü düşsün istemiyoruz. Bu konuda tüm esnafımızdan özellikle rica ediyorum. Bu desteğimizin belediye bütçemize maliyeti 8 milyonu buluyor. Helali hoş olsun. Biz milletimize hizmet için bu makamlardayız. Esnafımızdan tek beklentimizde toplu taşımanın kalitesinin artırılması… Bizim kazancımız hemşerilerimizin memnuniyetidir” diyerek, alınan kararın şehrimize hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

MECLİS KARARI

Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri kişiler ile engelliler için sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin ise birlikte birden fazla olmamak üzere beraber seyahat ettikleri refakatçileri, toplu taşımayı ücretsiz kullanmaları, bu ücretsiz kullanım için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın toplu taşıma desteği olan tutar düşüldükten sonra kalan tutarın indirimli tarife üzerinden Belediyemiz tarafından ödenmesi yolu ile toplu taşıma esnafımıza gelir desteği verilmesi konusu oy birliğiyle kabul edildi.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa