• Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
  Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
 • Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
 • Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
  Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
 • Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
  Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
 • Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
  Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
 • İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
  İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
Karakuş: Malatya İçin Ekibimiz Hazır
Karakuş: Malatya İçin Ekibimiz Hazır

CHP’li Karakuş, ‘Varlıklarını dolma kalem...

KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz Açtırmıyor
KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz Açtırmıyor

KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz...

AK Parti Akçadağ İlçe Başkanlığına Kenan Tugal atandı
AK Parti Akçadağ İlçe Başkanlığına Kenan Tugal atandı

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde AK Parti...

Fırat Edaş Saha Ekibine Güvenli Sürüş Eğitimi
Fırat Edaş Saha Ekibine Güvenli Sürüş Eğitimi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaklaşık 2...

Tıp Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi
Tıp Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr....

Akçadağ’daki Oto Hırsızları Yakalandı
Akçadağ’daki Oto Hırsızları Yakalandı

Malatya Akçadağ İlçe Emniyet Müdürlüğü...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Söyleşi Ve Şiir Dinletisinde Duygusal Anlar Yaşandı
Söyleşi Ve Şiir Dinletisinde Duygusal Anlar Yaşandı
Mehmet Akif Ersoy Ve Mehmet Akif İnan Anısına Düzenlenen Söyleşi Ve Şiir Dinletisinde Duygusal Anlar...
28 Aralık 2021 22:38
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

“Akifleri Akif Yapan, Aileleridir”

Yeşilyurt Belediyesi ile Eğitim Bir-Sen Malatya Şubesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Aileyi Korumak Fethimizdir’ projesi kapsamında; İstiklal Marşımızın Şairi, Büyük Mütefekkir, Şair, Yazar Merhum Mehmet Akif Ersoy ile Şair-Yazar Mehmet Akif İnan anısına düzenlenen ‘ Akifleri Yetiştiren Aile Olmak’ konulu söyleşi ve şiir dinletisinde duygusal anlar yaşandı.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 85’inci yıldönümü ile 6 Ocak 2000 yılında hayata veda eden Türk Edebiyatının önde gelen isimlerinden Şair-Yazar Mehmet Akif İnan anısına Sabancı Kültür Merkezinde özel bir anma programı düzenlendi.

Mehmet Akif Ersoy ile Mehmet Akif İnan’ın örnek hayatı, çektikleri zorluklar, fikir dünyaları ve vatan sevgilerinin anlatıldığı video gösteriminden sonra programın açılış konuşmasını yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ‘Aileyi Korumak Fethimizdir’ projesini vatan, bayrak ve memleket sevdalısı Mehmet Akif Ersoy ve Mehmet Akif İnan anısına düzenledikleri anma programıyla taçlandırdıklarını söyledi.

‘Aileyi Korumak Fethimizdir’ projesi kapsamında düzenledikleri söyleşiler, yazar-halk buluşmaları ve şiir dinletileriyle ailenin önemini güçlü bir şekilde ön plana çıkardıklarını ifade eden Başkan Çınar, “Eğitim Bir-Sen Malatya Şubesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz ‘Aileyi Korumak Fethimizdir’ projemize ve yayımlanan kitabımıza destek veren yazar ve eğitimcilerimizi hemşehrilerimizi buluşturduğumuz etkinliklerimize devam ediyoruz. Türk Edebiyatına gönlünü veren, yazıları, söylemleri ve şiirleriyle farklı dünyaların kapılarını bizlere açan kent içi ve kent dışından gelen çok kıymetli yazarlarımızla faydalı ve verimli programlar düzenleyerek, 7’den 70’e tüm hemşehrilerimizin en iyi şekilde bilgilenmesini sağlayıp, kaliteli ve doğru bilgilere ulaşımını kolaylaştırıyoruz. İstiklal Marşımızın şairi, vatanperver, büyük bir dava adamı şair, yazar Mehmet Akif Ersoy ile yine şiirleri ve konuşmalarıyla örnek bir kişilik olan şair, yazar Mehmet Akif İnan anısına düzenlediğimiz ’Akifleri Yetiştiren Aile Olmak’ söyleşisi ve şiir dinletisi ile de hem ailenin önemi hem de hayatlarını vatanlarına, bayraklarına ve memleketlerine adayan iki müstesna ve özel şahsiyeti yâd etmiş olacağız. İstiklal savaşımızı, eşsiz kalemi ile birleştiren fikir ve edebiyat adamı Mehmet Akif Ersoy, memleketimizin en güçlü kalemlerinden biri olmuş ve bu dönemde Millî Mücadele ruhunun canlanmasına ve yaşatılmasına ömrünü adamıştır. Cepheden cepheye koşan milli şairimiz Akif idealindeki Asım’ın Nesli uğruna her türlü zorluğa katlanmıştır. Söyledikleri ve yaşadıklarıyla Türk Milleti’nin hayranlığını kazanan Akif, ruh dünyası, vatan millet sevgisi ve mücadele azmi ile örnek bir şahsiyet olarak gönüllerimizdeki yerini yücelterek korumaya devam edecektir.6 Ocak 2000 yılında vefat eden Mehmet Akif İnan ise gerek söylemleri, konuşmaları ve şiirleriyle özellikle genç neslin üzerinde etkili olan değerli bir dava adamıdır. Hayatları zorluklar ve sıkıntılar altında geçmiş ancak vatan ve bayrak sevdasını asla yitirmeyen iki kahramanımızı ve dava adamımızı yâd ettiğimiz bugünlerde tek temennimiz; bu topraklarda çok sayıda akiflerin yetişmesidir. Mehmet Akif Ersoy ile Mehmet Akif İnan gibi iki değerli şahsiyeti yetiştiren, onlara ilim ve irfan yolunda yol göstericisi olan, yüreklerine vatan ve bayrak sevdasını aşılayan hiç şüphesiz aileleridir. Çocuklarımızı bu anlayışla büyütmeli ve Akiflerin ruhunu aşılamalıyız.Bugün ki etkinliğimize katılan çok değerli yazarlarımız ve eğitimcilerimizde Mehmet Akif Ersoy ile Mehmet Akif İnan’ı hayatları, savundukları fikirler ve aile yaşantıları üzerine çok faydalı bilgiler paylaşacaklar. Davetimize icabet eden değerli misafirlerimize çok teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; gönül coğrafyamızın mümtaz kişiliği ve en önemli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 85’inci yıl dönümünde bir kez daha minnetle yâd ediyor, şahsında ahirete irtihal

etmiş tüm manevi değerlerimize şükranlarımı sunuyorum. Türk Edebiyatına önemli eserler kazandırmış olan değerli şairimiz Mehmet Akif İnan’a da Allah’tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun.” diye konuştu.

Eğitim Bir-Sen Malatya Şube Başkanı Hüseyin Söylemez’de, konuşmasının başında merhum Mehmet Akif Ersoy ile Mehmet Akif İnan’ı yâd ederken, “ ‘Vatan için ölmekse kaderim ben o kaderin ellerinden öperim’ diyen İstiklal Marşımızın büyük şairi, vatan sevdalısı Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla yâd ediyorum, Rabbim rahmet eylesin. ‘Kim demiş her şeyin bitişi ölüm, destanlar yayılır mezarlarımızdan’ sözleriyle yüreklere dokunan güzel sözler ve şiirler kaleme alan, büyük bir dava adamı merhum Mehmet Akif İnan’ı da rahmetle anıyoruz. Cenab-ı Allah bizleri akiflerin yolundan gidenlerden eylesin inşallah. ‘Aileyi Korumak Fethimizdir’ projemize önemli destekler sağlayan Yeşilyurt Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çınar ile ekiplerine çok teşekkür ediyorum. Bizler bin öğrenci, 400 öğretmen ve 53 yazarla yola çıktık, Malatya’da ise 18 yazarımız projemize katılarak toplamda 71 yazarın destekleriyle kitabımızı tamamlayarak yayımladık.29 Mayıs 2022 yılına kadar da bu programlarımız devam edecektir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından moderatörlüğünü şair, yazar ve eğitimci Nilüfer Zontul Aktaş’ın yaptığı söyleşi ve şiir dinletisine katılan Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü ve yazar Mehmet Nezir Gül, şair ve yazar Mustafa Özçelik, Şakir Kurtulmuş ve Özcan Ünlü, Mehmet Akif Ersoy ile Mehmet Akif İnan’ın hayatları, eserleri, fikir dünyaları ve bugüne bıraktıkları mirasları hakkında hazırladıkları sunumları paylaştılar.

2 saate yakın süren söyleşinin ardından şair ve yazarlara kayısı paketi, ‘Aileyi Korumak Fethimizdir’ kitabı ve fincan takımı hediye edildi.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa