• Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
 • Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
  Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
 • Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
  Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
 • Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
  Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
 • İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
  İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
 • Depremzede Sporcu Eylül Aslan Şampiyon Oldu
  Depremzede Sporcu Eylül Aslan Şampiyon Oldu
Kariyer Günleri etkinliğin Konuğu Vali Yazıcı
Kariyer Günleri etkinliğin Konuğu Vali Yazıcı

Vali Ersin Yazıcı İnönü Üniversitesi...

Battalgazi Belediyesi Mahallelerde Yıkım Sonrası Çalışmalarına Devam Ediyor
Battalgazi Belediyesi Mahallelerde Yıkım Sonrası Çalışmalarına Devam Ediyor

Depremden sonra yapılan yıkım çalışmalarının...

DOĞANIN DÖNGÜSÜ
DOĞANIN DÖNGÜSÜ

Spread the loveTweetBilmeyenler bilsin, duymayanlar...

Çulha “Çiftçilerimizin Yanındayız”
Çulha “Çiftçilerimizin Yanındayız”

AK Parti Battalgazi Belediye Başkan...

Serdar Susuz İlk Tekli İlk Aşka
Serdar Susuz İlk Tekli İlk Aşka

Müzik dünyasına “Öyle mi” isimli...

Afet Köy Evlerinin Anahtarları Sahiplerine Teslim Edilmeye Başlandı
Afet Köy Evlerinin Anahtarları Sahiplerine Teslim Edilmeye Başlandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği...

Siber Vatan” Malatya Programı İlk Eğitimi Sona Erdi
Siber Vatan” Malatya Programı İlk Eğitimi Sona Erdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma...

Battalgazi Belediyesi’nden Engelliler Gününe Özel Tiyatro Oyunu
Battalgazi Belediyesi’nden Engelliler Gününe Özel Tiyatro Oyunu

Battalgazi Belediyesi tarafından Dünya Engelliler...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Vali Toprak, Akademisyenlerimiz ve Gençlerimiz Ülkemizin Sizlerden Beklentisi Büyüktür
Vali Toprak, Akademisyenlerimiz ve Gençlerimiz Ülkemizin Sizlerden Beklentisi Büyüktür
Vali Toprak, Akademisyenlerimiz ve Gençlerimiz Ülkemizin Sizlerden Beklentisi...
4 Kasım 2016 00:02
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Vali Mustafa Toprak Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte İnönü Üniversitesinin 2016-2017 akademik yıl açılış törenine katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Üniversitenin tanıtımının yapıldığı sinevizyon gösteri gerçekleştirildi.

Açılışta İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın açış konuşmasının ardından Büyük Şehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Vali Toprak ve Bakan Tüfenkci birer konuşma yaptılar.

Rektör Prof. Dr. Kızılay 15 Temmuz darbe girişimine tepki göstermek için gittiği 2. Ordu Komutanlığında yaralanan Enes Gün’e plaket verdi.

Vali Toprak konuşmasında akademik yılın herkese hayırlı olmasını dileyerek, “Küresel değişim ve dönüşümün yaşandığı bir dünyada ciddi bir rekabet yaşanıyor. Bilgi toplumu olma noktasında herkes bu rekabet içerisinde yer almaya çalışıyor. Bilgi toplumu olma noktasında ekonomide, sanayide, milli eğitimde, sağlıkta, tüm alanlarda bilgiyi üretme, bilgiyi kullanma, bilgiyi patente, markaya ve tescile giden yolda özellikle onun sonrasında üretime dönüştürerek, ülkemizi güçlü kılma adına önemli çalışmalar yapılıyor.

Dünyadaki bu çalışmalar karşısında şüphesiz ki ülkemizin de önemli hedefleri var. Hem ekonomide, hem hava ve uzay savunma sanayisinde, hem tüm sektörlerde, ülke insanımızı müreffeh kılacak, refah içerisinde yaşatacak gelecekten emin olacak çalışmaları ve gücü bu noktada bilgi toplumuyla birlikte vatandaşlarımıza sunmak gayretleri var. Bu anlamda, bu gayretlerin de en önemli noktasının üniversitelerimiz, bilimin ve bilimsel çalışmaların ortaya çıkarıldığı, teknolojinin, araştırma ve geliştirmelerin yapıldığı ve bunların üretime dönüştürüldüğü bir yapıdır ve merkezdir.

Dolayısı ile İnönü Üniversitemizin de bu kutlu yolda önemli katkıları olduğunu; Malatya’ya, ülkemize ve tüm dünya ekseninde önemli bilimsel çalışmalar yaptığını da görüyoruz. Bu rekabetin yaşandığı noktada asla ve asla geri kalmamamız gerekiyor ve ülkemizin hedeflerini de önemli noktada gerçekleştirecek o bilgi toplumunu, bilgi üreten, bilgiyi ürettiğinde toplumla bütünleşerek, o güzel istişareyi ve irtibatı, mekanizmayı kuran bir noktaya da ihtiyacımız var.

Üniversitemiz önemli geçmişi ile birlikte, kadim değerleri ile birlikte bu gün önemli bir mesafe aldı. Tıp alanında, Fen bilimlerinde, Sosyal bilimlerde önemli bir kapasite artışı var ve bu artışı da toplum yararına kullanma noktasında önemli

hedefleri var. Özellikle Teknoparkımızın daha da gelişmesi bilginin ve teknolojinin üretime yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin de önemsenmesi bu noktada önemli bir faaliyet olacaktır.

Üniversitenin bir taraftan bilgiyi üretirken, bilgiyi kullanırken onu toplumla, girişimcilerle, ekonomiyle, toplumun tüm sosyal ve ekonomik katmanlarıyla, sanat alanlarıyla, spor alanlarıyla, tüm kültürel alanlarıyla iyi bir şekilde, organize bir şekilde kullanması gerekiyor. Rektörümüzün önderliğinde tüm akademik çevremizin ve siz değerli hocalarımızın ve camianın da önemli gayretleri olacaktır, şimdiden teşekkür ediyorum.

Bu çalışmalar yapılırken gençlerimizin bilgi toplumu olma noktasında kendine güvenen, ülkesine güvenen, kendi ile toplumu ile barışık, toplumun değerlerine önem veren, toplumun değerleriyle değerlenen ama o küresel değişimlerden geri kalmamak üzere tüm gayretlerini ve çalışmasını ortaya çıkaran bir anlayış içerisinde bulunması gerekiyor. Bu konuda üniversitemizdeki akademisyen arkadaşlarımızın, öğretim görevlisi ve üyesi arkadaşlarımızın öğrencilerimizi ve gençlerimizi bu noktada iyi bir şekilde yönlendirmeleri gerekiyor.

Gençlerimiz de, kendine güvenen, ülkesine güvenen, sevgiyi ve kardeşliği merkez odak alarak, onu o güzelliği bilgi ile birlikte geleceğin doktorları, mühendisleri, öğretmenleri, her bir alandaki temsilcileri olarak, iyi bir şekilde özümseyerek milletimize, vatanımıza, kendilerini var eden devletimize ve aileleri ile birlikte kendilerini yetiştiren değerli hocalarımıza karşı görevlerini de bu şekli ile yapmış olurlar.

Değerli Akademisyenlerimiz ve gençlerimiz ülkemizin sizlerden beklentisi büyüktür. Aramıza nifak sokmak isteyen, birbirimize düşürmek isteyen, aramızdaki sevgiyi, birliği, kardeşliği yok etmek isteyenlere karşı da bizim ilacımız çok çalışmak, bilgi üretmek, bunu toplumla birlikte paylaşmak, sevgimizi, kardeşliğimizi asla ve asla ana eksenden çıkarmamaktır.

15 Temmuzda bir kez daha ülkemizin birliği ve bekası test edildi. Kardeşliğimize, bekamıza önemli bir ihanet girişimi oldu ama Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin geçmişten bu güne kadar gelen değerleri, kadim gücü Sayın Cumhurbaşkanımızdan milletimizin her bir ferdine kadar milletimizin gücü ile birlikte bu ihanet girişimi de sonuçsuz bırakıldı. Ülkemizin bu güne kadar dışarıdan ve içeriden bedbaht ve hainler girişimlerini değişik yöntemlerle zaman zaman ortaya koymaktadırlar.

Bunlar karşısında da bizler Yüce Atatürk’ün muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma noktasında, bu hedefe varma noktasında aşama kaydederken siz değerli gençlerimizin sevgimizi, birliğimizi, kardeşliğimizi yok etmek isteyenlere karşı da dikkatli ve uyanık olması, bunları iyi analiz etmesi gerekmektedir.” dedi.

Vali Toprak sözlerinin sonunda ikinci bir devlet üniversitesi kurulması, onkoloji hastanesi yapılması ve diğer alanlardaki gelişmelere vermiş olduğu destek ve katkılardan dolayı Bakan Tüfenkci’ye teşekkür etti.

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Enis Şahin tarafından verilen Misakı Milli dersi ile açılış töreni sona erdi.

Tören sonrası Bakan Tüfenkci ve Vali Toprak beraberindekilerle birlikte Rektörlük binasına geçerek Rektör Prof. Dr. Kızılay’dan makamında brifing aldı.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa