• Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
  Çınar“Gençlik Yatırımlarımız Meyvelerini Vermeye Başladı”
 • Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
  Akçadağ, Darendespor Karşısında 3 Puanı 3 Golle Aldı!
 • Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
  Erdal Doğaner Futbol Turnuvası’nda Şampiyon İl Jandarma Oldu
 • Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
  Malatya’da Spor Tarihine Geçen Antrenör
 • Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
  Boksta Malatya’nın Gururu Sedef Nergiz
 • U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
  U17 Türkiye Şampiyonu Elazığ İl Özel İdare Spor
 • Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
  Hedefimiz Türkiye Şampiyonluğu
 • Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
  Yeşilyurt Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Atletizm Takımından Büyük Başarı!
 • Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
  Futboldaki Başarısı Göz Dolduruyor
 • İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
  İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
Karakuş: Malatya İçin Ekibimiz Hazır
Karakuş: Malatya İçin Ekibimiz Hazır

CHP’li Karakuş, ‘Varlıklarını dolma kalem...

KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz Açtırmıyor
KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz Açtırmıyor

KOM Şube Müdürlüğü Kaçakcılığa Göz...

AK Parti Akçadağ İlçe Başkanlığına Kenan Tugal atandı
AK Parti Akçadağ İlçe Başkanlığına Kenan Tugal atandı

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde AK Parti...

Fırat Edaş Saha Ekibine Güvenli Sürüş Eğitimi
Fırat Edaş Saha Ekibine Güvenli Sürüş Eğitimi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaklaşık 2...

Tıp Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi
Tıp Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr....

Akçadağ’daki Oto Hırsızları Yakalandı
Akçadağ’daki Oto Hırsızları Yakalandı

Malatya Akçadağ İlçe Emniyet Müdürlüğü...

Havalanı Yolu Genişletiliyor
Havalanı Yolu Genişletiliyor

Havaalanı-Kağıt Fabrikası arasındaki 16 km’lik...

Bu Ülke
Bu Ülke

Bu...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR...

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği
Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik İftar Yemeği

Reşat Erdoğan’dan 5 Bin Kişilik...

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler
Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O Kareler

Siyasette Unutulmayacak Olan İşte O...

Kim Yapıyor Bu Binaları
Kim Yapıyor Bu Binaları

Kim Yapıyor Bu...

Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor
Bu Evi Görenler Gözlerine İnanamıyor

Bu Evi Görenler Gözlerine...

Hipnotize Edici Yansımalar
Hipnotize Edici Yansımalar

Hipnotize Edici...

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı
El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların Sergisi Açıldı

El Emeği, Göz Nuru Çalışmaların...

Facebook Like Box Kodunu Giriniz
Yeşilyurt’un Yöresel Kumaşı Ehram, Hünerli Kadınların Elinde Hayat Buluyor
Yeşilyurt’un Yöresel Kumaşı Ehram, Hünerli Kadınların Elinde Hayat Buluyor
“Ehram, Geleneksel Hayatımızın Kıymetli Bir...
19 Aralık 2021 22:51
Font1 Font2 Font3 Font4
Spread the love

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Türkiye’de dokumacılığın merkezi olarak gösterilen Yeşilyurt’umuzun tarihi bölgelerinden Çırmıhtı’ya özgü ehram kumaşı, geleneksel hayatımızın kıymetli bir parçası olup, hünerli kadınlarımızın ellerinde geleceğe taşınıyor. Yöresel dokumalardan ehramın Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alması için girişimlerimizi yoğunlaştırdık.” diye konuştu.

Yeşilyurt’un tarihi bölgelerinden Çırmıhtı ile özdeşlemiş, bir zamanlar bölgedeki evlerin altındaki dokuma tezgâhlarında üretilip, halk arasında ‘Kareyi Hane-i Çırmıktı’ olarak da bilinen kareli dokuma kumaşı, Gündüzbey Yeşil Konak’ta açılan el sanatları kursuna katılan kadınlar tarafından dokuması ve üretimi yapılıyor.

Malatya’ya özgü bir tesettür biçimi olarak öne çıkıp, halk arasında ‘alaca çarşaf’, ‘ehram’, ‘mahrama’ ve ‘satranç’ gibi isimler verilen, sofra bezi ve masa örtüsü olarak ta kullanılan yöresel kumaş, Yeşilyurt Belediyesinin girişimleri neticesinde Coğrafi İşaret Tescil Belgesi almaya hazırlanıyor.

Yeşilyurt Belediyesinin kültürel hizmetler kapsamında hizmete sunduğu Mahmut Çalık&Ahmet Çalık Tekstil Müzesinde özel bir alanda sergilenen geleneksel el dokuması ehramın tarihsel sürecinin bugünden geleceğe aktarılmasına büyük önem veren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Gündüzbey Yeşil Konak’ta ki ‘Ehram’ kursunu ziyaret ederek, usta öğreticiler ve kursiyerlerden bilgiler aldı.

Çırmıhtı bölgesine özgü ehram kumaşının Coğrafi İşaret Tescil Belgesine kavuşması için Türk Patent ve Marka Kurumuna gerekli başvuruları yaptıklarını ifade eden Başkan Çınar, “ İlçemizin geleneksel hayatında özel bir yer kaplayan, geçmiş yıllarda kıyafet ve sofra bezi olarak ta gündelik hayatta kullanılması nedeniyle toplumsal hayat içerisinde özel bir yer edinen yöresel kareli kumaşımızı Gündüzbey Yeşil Konak’ta tamamen doğal pamuklardan üretiyoruz. Çırmıhtı bölgesinde bir dönemler evlerin altında bulunan dokuma tezgâhlarında dokunan ve ‘Kareyi Hane-i Çırmıktı’ olarak da bilinen ehramın kültürel hayatımızda sürekli yer alması ve tanıtılmasına çok büyük önem veriyoruz. Bilindiği üzere bölgemize özgü bu yöresel dokumamız, Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde yürütülen ‘Türkiye Dokuma Atlası’ projesi kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonunda açılan ‘Dokuma Atlası’ sergisinde yerini almış, bizlerde bu sergiye katılarak ehramı tanıtmıştık. Tekstil Müzemizde de özel bir alanda sergilediğimiz bu geleneksel kumaşımızın tanıtımını kalıcı hale getirmek içinde el sanatları kurslarımızda bu kumaşın hazırlanışı ve dokuması üzerine eğitimler veriyoruz. “ şeklinde konuştu.

Başkan Çınar, Yeşilyurt’un yöresel dokumalarından ehramın hak ettiği değeri görmesi için çalışmalara hız verdiklerini dile getirirken şunları söyledi; “ Malatya’ya özgü bir tesettür biçimi olarak öne çıkan kareli çarşafa halk arasında ‘alaca çarşaf’, ‘ehram’, ‘mahrama’ ve ‘satranç’ gibi isimler verilmiştir. Kültürel hayatımızın önemli parçalarından olan bu ürün, eskiden büyükannelerimiz bir tesettür ve takva olarak görürler ve asla bu giyim tarzlarından taviz vermezlerdi. Bir dış giysi olarak kullanımı günümüzde parmakla sayılacak kadar azalmış bulunan kareli çarşaf, Belediyemiz tarafından kurulan merkezlerde üretilmeye devam etmektedir. Ehramın patentini almak içinde Türk Patent ve Marka Kurumuna da başvurumuzu yaptık, inşallah bu özel kumaşında coğrafi işaret tescil belgesini alacağız. Doğu Anadolu Bölgesinde en fazla coğrafi işaret tescil belgesi alan yerel bir yönetim olarak ilçemizin kadim geçmişinde yer alan bu kıymetli ürününde hak ettiği değeri görmesini sağlayacağız. Ehramın üretiminden dokumasına, hazırlanışından tanıtımına kadar tüm süreçleri büyük bir titizlikle yerine getiriyoruz. Kurslarımızda hazır hale getirilen ehramı Tekstil Müzemizde sergileyerek gelen

ziyaretçilerimizin beğenisine sunuyoruz. Kadim kültürümüzde yer alan ehram gibi dokumacılık alanında öne çıkan ürünlerimizi bir bütün halinde görüp Yeşilyurt’un tekstil alanında daha da markalaşmasını sağlayacağız. Bizler bölgemizin geleneklerini yaşatmak, kültürüne sahip çıkmak için müzeler kuruyoruz, ürünlerimizin tescil belgelerini alıyoruz, kurslar açıp sergiler düzenliyoruz. Kadim kültürümüzde yer alan el sanatlarımızın, tekstilimizin ve dokumacılıktaki diğer ürünlerin bugünden geleceğe taşınmasında aktif rol üstlenen usta öğreticilerimize ve kursiyerlerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ayrıca Gündüzbey Yeşil Konak’ta Takı Tasarımı, Halı Dokuma, El Sanatları, Biçki-Dikiş, Tekstil, Bağlama, Gitar ve Kuran-ı Kerim kurslarının yanı sıra çocuklara çevre bilinci ve doğa sevgisi aşılamak adına ‘Sıfır Atık’ eğitimlerinin verildiğini söyledi.

Usta öğreticilerden çalışmalarla ilgili bilgi alan Başkan Çınar, el emeğinin ve özverinin önemine vurgu yaparak, ortaya çıkartılan tüm eserlerin bu manada paha biçilemez olduğunu söyledi.

Başkan Çınar, Yeşilyurt İlçe Halk Eğitim Merkezinden gelen usta öğreticiler tarafından verilen kurslara gösterilen yoğun ilginin kendilerini mutlu ettiğini ifade ederken şunları söyledi; “ Yeşilyurt’umuzun farklı bölgelerinde hizmete sunduğumuz Kültür ve Sanat Merkezlerimizde 65 farklı branştaki kültür, sanat, meslek edindirme ve hobi amaçlı kurslarımız büyük ilgi görüyor. Gündüzbey’de faaliyetlerine devam eden Yeşil Konak Hizmet Binasında açtığımız el sanatları ve meslek edindirme kurslarımıza katılan 7’den 70’e tüm vatandaşlarımıza ilgi duydukları alanlarda verimli eğitimler veriyoruz. Kadınlarımız biçki, dikişi nakış, takı tasarımı ve tekstil alanında çok güzel ürünler yapıyorlar. Kursiyerlerimiz bir yandan geleneksel el sanatlarımızı yaşatırken diğer taraftan satışını yaptıkları ürünlerle ev bütçelerine katkı sunuyorlar. Bu tür kurslar sayesinde kalifiye personel yetiştirmiş oluyoruz. Kursiyerlerimiz eğitimlerini tamamladıktan sonra sertifikalarını da alacaklar ve hayalini kurdukları işyerlerini açabilecekler. Biz de belediye olarak kadınlarımıza her türlü desteği ve imkanı sunuyoruz. Kadınlarımızı ne kadar iyi yetiştirirsek geleceğimizi garanti almış oluruz.” diye konuştu.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa